اعتراض چینی ها به برافراشته شدن پرچم تبت در هند

مقامات هندی اعلام کردند تعدادی از نظامیان چینی با ورود به روستای کویول بخش لداخ ایالت جامو و کشمیر تحت کنترل هند به برافراشته شدن پرچم تبت در مراسمی که مناسبت سالروز تولد دالایی لاما رهبر تبت دراین روستای مرزی برگزار شده بود اعتراض کردند.

اعتراض چینی ها به برافراشته شدن پرچم تبت در هند

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، روستای کویول در شش کیلومتری از خط واقعی کنترل و در خاک هند واقع شده است.

دالایی لاما رهبر بودایی های تبت در سال 1959 و بعد از آنکه مقامات چین، خودمختاری تبت را محدود کردند، به همراه هزاران نفر از پیروانش به هند پناهنده شدند.

روزنامه تایمز او ایندیا به نقل از مقامات هند اعلام کردند تعدادی از سربازان چینی با لباس غیر نظامی با ورود به روستای کوپل به برافراشته شدن پرچم تبت در این روستا اعتراض کردند.

مقامات هند و چین تاکنون از هرگونه اظهارنظر و صدور بیانیه دراین خصوص خودداری نموده اند.

رهبران محلی در منطقه لداخ ورود نیروهای چینی به خاک هند را تأیید نموده اند و از دولت هند درخواست نموده اند تا در این خصوص اقدام جدی انجام دهد.

نیروهای چینی در دو سال گذشته چندین بار در در امتداد 4 هزار و 57 کیلومتر خط واقعی کنترل وارد خاک هند شده اند.

سال گذشته ارتش چین حدود 400 متر به بخش دمچوک واقع در شرق لداخ نفوذ نموده و پنج چادر در این منطقه برپا کرد.

دمچوک یکی از 23 منطقه مورد اختلاف میان هند و چین است که با نام خط واقعی کنترل شناخته می گردد و از شرق لداخ تا ایالت اورناچال پرادش امتداد یافته است. این منطقه به طور مکرر شاهد نفوذ و رویارویی نیروهای نظامی دو کشور به دلیل درک متفاوت از مرز مورد اختلاف است. سایر مناطق مورد اختلاف هند و چین در لداخ شامل بلندی های تریگ، دومچله، چومار، اسپنگور، و پانونگ تسو می شوند.

به گفته مقامات هندی، در سال 2018 نیروهای چینی بیش از 170 بار به خاک هند نفوذ نموده اند. این آمار در سال 2017 حدود 426 مورد پس از تنش مرزی میان دو کشور در منطقه دوکلم بوده است. موارد نفوذ چین به خاک هند در سال 2016 حدود 273 مورد گزارش شده است.

چین در سال 2017 در اقدامی تصمیم گرفت در یک منطقه به نام دوکلم که توسط بوتان، کشور حامی هند، کنترل می گردد نفوذ کند.

تنش مرزی سال گذشته بین چین، هند و بوتان که حدود سه ماه به طول انجامید و پس از عقب نشینی نیروهای دو کشور از دوکلم خاتمه یافت.

چین ایالت اروناچال پرادش را به عنوان تبت جنوبی می داند و آن را بخشی از خاک خود اعلام نموده است. پکن همچنین از صدور ویزا برای مردم ایالت ارناچال پرادش خودداری می نماید.

این درحالی است که هند منطقه توانگ در ایالت ارناچال پرادش را بخش جدایی ناپذیر این ایالت و در نتیجه بخشی از خاک خود می داند و اعلام نموده است که این منطقه از سال 1950 تاکنون هر ساله در مجلس های ایالتی و مرکزی نماینده داشته است.

هند همچنین مدعی است که چین هم 38 هزار کیلومتر مربع از فلات اکسای چین را به تصرف خود درآورده است.

دهلی نو و پکن از سال 2003 میلادی تاکنون 19 بار یکدیگر در مورد اختلافات مرزی گفت و گو نموده اند اما این مذاکرات نتیجه ای نداشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 18 مرداد 1398 شناسه مطلب: 1701

به "اعتراض چینی ها به برافراشته شدن پرچم تبت در هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض چینی ها به برافراشته شدن پرچم تبت در هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید