خبرنگاران خسارت چهار هزار میلیارد تومانی کرونا در بخش کشاورزی

به گزارش مجله آزمون اول، تهران - خبرنگاران - مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی میزان خسارت ناشی از شیوع کرونا در بخش کشاورزی را نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان برآورد کرد و پیشنهاد کرد گسترش چتر بیمه ای همراه با پرداخت های مستقیم و ذخیره سازی کالا در دستور کار دستگاه های مسوول قرار گیرد.

خبرنگاران خسارت چهار هزار میلیارد تومانی کرونا در بخش کشاورزی

به گزارش روز شنبه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی درباره آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا بر بخش کشاورزی ایران آورده است: کرونا با تأثیر بر زنجیره تأمین، تقاضا و نقدینگی، بر بنگاه ها و با تأثیر بر عرضه نیروی کار، مصرف کالاها و خدمات و به ویژه با کاهش درآمد مصرف کنندگان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در کوتاه مدت و بلندمدت بر اقتصاد خانوارها و اقتصاد بخش کشاورزی تأثیرگذار است.

در بخشی از این گزارش آمده است: بازار برخی از محصولات درکشورهای دیگر نیز بی رمق شده و بخشی از صادرات محصولات کشاورزی نیز هم به طور مستقیم و هم غیرمستقیم دچار اختلال شده است.

بر اساس این گزارش پس زدگی محصولات کشاورزی و عرضه آن به بازار داخلی، موجب افت قیمت این محصولات در کشور می شود که در کوتاه مدت موجب رضایت مصرف کنندگان می شود ولی در ماه های بعد و سال آینده می تواند موجب کاهش تولید و آن گاه مشکل در عرضه و همچنین افزایش قیمت این محصولات در داخل شود.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید: بررسی شواهد آماری حاکی از آن است که بخش مصرف و صادرات محصولات کشاورزی و غذا در ایران به ترتیب در حدود 7/8 درصد و 10 درصد از ارزش خود را از دست بدهند که میزان خسارت آن در اسفندماه 1398 در حدود 3950 میلیارد تومان برآورد می شود.

این نهاد مشورتی مجلس شورای اسلامی شرح داد: اتخاذ بسته های حمایتی از تولید و تحریک مصرف در دوران بیماری ضروری است. ازاین رو گسترش چتر بیمه ای به همراه پرداخت های مستقیم باید در دستور کار سیاستگذاران قرار گیرد.

در این گزارش تاکید شده است: با توجه به احتمال افزایش قیمت ها در دوران پساکرونا، سیاست ذخیره سازی کالاها برای مدیریت بازار محصولات کشاورزی و غذا ضروری به نظر می رسد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 10737

به "خبرنگاران خسارت چهار هزار میلیارد تومانی کرونا در بخش کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خسارت چهار هزار میلیارد تومانی کرونا در بخش کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید