صنعت نشر در کشاکش کرونا، مرور رویدادهای کتاب محور در سالی که گذشت

به گزارش مجله آزمون اول، به گزارش خبرنگاران ، سال 1399 با پیوست کرونایی آغاز و به پایان رسید. هر آنچه در این سال تجربه شد در همه ابعاد، متاثر از همه گیری کووید 19، با محدودیت، تعطیلی و دشواری همراه بود. کسب و کار های فرهنگی از جمله فعالان حوزه نشر؛ ناشران و کتاب فروشان و دیگر حلقه های نشر که پیش تر با مسائل ریز و درشت دست به گریبان بودند، در سایه ویروس ناخوانده کرونا، ناشناخته آسیب های جدی را متحمل شدند. از رکورد، توقف فعالیت تا تعطیلی!

صنعت نشر در کشاکش کرونا، مرور رویدادهای کتاب محور در سالی که گذشت

سال 1399 از سوی دیگر زمان تجربه های نوین هم بود که نتیجه اصل سازگاری انسان با شرایط سخت است؛ توجه بیش از پیش به قابلیت های فضای مجازی برای عرضه کتاب، برگزاری رویداد های مختلف کتاب محور مانند نمایشگاه مجازی و یا هفته کتاب از جمله این تجربه های حاصل از تلاش برای سازگاری با شرایط جدید کرونایی است. در ادامه مروری خواهیم داشت به اهم اخبار و اقدامات فرهنگی اجرا شده در یک سال اخیر که در حوزه کتاب و کتاب خوانی، خبرساز شدند.

نخست؛ رونق کسب وکارهای مجازی

با اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، طولی نکشید که فصل قرنطینه و تعطیلی، از راه رسید. دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا، نوروز 1399 را با خانه نشینی گره زد و تعطیلی کتاب فروشی ها تنها یک معنا داشت: پررنگ شدن فضای مجازی و کسب وکارهای اینترنتی.

شرایط پیش آمده، از یک سو ناشران و کتاب فروشان را برآن داشت تا پایگاه های اینترنتی و اجتماعی خود را در فضای مجازی ارتقا دهند و به ثبت سفارش مجازی و ارسال نظام مند کتاب به دست مشتریان خود روی بیاورند و از سوی دیگر، راه را برای گسترش اپلیکیشن های کتاب خوان که کارشان فروش و در اختیار قرار دادن نسخه های دیجیتال کتاب است، هموار کرد. البته این امر، مورد حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (اشاره به طرح کتاب-در-خانه) نیز قرار گرفت؛ آنچنانکه محسن جوادی، معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت ماه 99 اعلام نمود: در این ایام از بیش از 236 هزار نسخه کتاب الکترونیکی حمایت شد.

اختصاص تخفیف 50 درصدی پست کتاب نیز از دیگر اقدامات حمایتی در ماه های نخست سال بود که به گفته این مقام مسئول، از 25 اسفند 98 تا انتها فروردین 99 از ارسال 31 هزار بسته کتاب حمایت کرد.

استقبال از کتاب های الکترونیک در ماه های نخست شیوع ویروس کرونا، از سوی فعالان این حوزه قابل توجه اعلام شد. هرچند که تداوم بیماری کرونا و از سر گرفته شدن فعالیت اصناف و کتاب فروشی ها، شرایط تا حد زیادی به وضع سابق برگشت. در این میان اما؛ توجه به کارکردهای فضای مجازی و کسب وکار های اینترنتی، به عنوان ضرورتی انکار نشدنی در راستا توسعه قرار گرفت.

جشن مجازی کتاب؛ کرونا و تجربه نمایشگاه مجازی

کرونا، سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که قرار بود فروردین ماه سال 1399 در مصلی برگزار شود، با توجه به اوج گیری شیوع کرونا لغو کرد. شورای سیاست گذاری این دوره از نمایشگاه، 28 تیر ماه به طور رسمی اعلام نمود، سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران برگزار نخواهد شد؛ 28 شهریور ماه با مصوبه شورای سیاست گذاری حدس ها درباره برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به انتها رسید و مقرر شد، با الحاق بخش فروشگاهی به موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، مطالعات برای برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران کلید خورد.

پس از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب جنوب کرمان به شکل پایلوت (با مشارکت 424 ناشر از سراسر کشور)، انتها نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، اول بهمن ماه با مشارکت 1732 ناشر داخلی و 180 ناشر خارجی تا 10 بهمن ماه برگزار شد. در نخستین تجربه برگزاری نمایشگاه مجازی، یک میلیون و 254هزار و 599 نسخه کتاب به ارزش 640 میلیارد و 258میلیون و 77هزار و 568 ریال به فروش رسید.

در 10 روز نمایشگاه مجازی کتاب تهران، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، 809 هزار و 276 مرسوله از ناشران حاضر در نمایشگاه را به دست مشتریان رساند. از این تعداد سهم مناطق شهری 792 هزار و 84 مرسوله و 17 هزار و 191 مرسوله به مقصد مناطق روستایی ارسال شده است.

باز شدن پرونده تسهیلات کرونایی برای ناشران

بعد از انتها تعطیلات نوروزی، دولت جزئیات حمایت از کسب و کار های آسیب دیده از کرونا را اعلام نمود؛ علاوه براین با توجه به میزان خسارت های وارده به حوزه نشر، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، 25 فروردین ماه در نامه به چهار عضو ارشد دولت، از آسیب 976 میلیارد تومانی کرونا به بخش فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد.

18 اردیبهشت ماه بعد از تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین اتحادیه ناشران و کتاب فروشان، بانک مرکزی اعلام نمود ناشران و کتاب فروشان، جزو صنوف آسیب دیده از کرونا قرار گرفتند. فعالان این دو صنف نیز مشابه دیگر فعالان اقتصادی مجاز شدند برای دریافت تسهیلات کرونایی در سامانه کارا ثبت نام کنند. در مجموع 800 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره 12 درصدی به فعالان بخش فرهنگ، هنر و رسانه، اعطا و از این میزان 2 میلیارد و 693 میلیون تومان به بخش صنعت چاپ و نشر، فعالیت های مربوط به تولید کتاب و خدمات فرهنگی و صحافی اختصاص پیدا کرد. با توجه به میزان آسیب وارده به صاحبان مشاغل فرهنگ، هنر و رسانه در جلسه چهل و هشتم ستاد ملی مبارزه کرونا، 1700 میلیارد تومان برای مرحله دوم تسهیلات کرونایی معین شد و مشمولان از 11 دی ماه برای برخورداری از این تسهیلات در سامانه کارا ثبت نام کردند.

برگزاری چهار طرح فصلی؛ بهارانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از آخرین حلقه صنعت نشر در سال کرونایی، چهار طرح حمایتی را با مجری گری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار کرد.

طرح بهارانه کتاب 99 با شعار بهار کتاب همزمان با بهار دل ها از 20 تا 30 اردیبهشت ماه با اعتبار 20 میلیارد ریال،مشارکت 685 کتاب فروشی و فروش 304 هزار و 255 نسخه کتاب به ارزش 117 میلیارد و 488 میلیون و 710 هزار و 574 ریال به انتها رسید.

افزایش 47 درصدی تخصیص یارانه

طرح تابستانه کتاب با شعار کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم 773 کتاب فروشی از 31 استان کشور، با فروش 508 هزار و 881 نسخه کتاب، به مبلغ 195 میلیارد و370 میلیون و 749هزار و 832 ریال انتها داد. در این طرح رکورد رشد 47 درصدی تخصیص یارانه در مقایسه با بهارانه ثبت رسید.

مشارکت 105 کتاب فروشی جدید

پاییزه کتاب که پانزدهمین دوره طرح های یارانه حمایتی عنوان گرفت، با مشارکت 816 کتابفروشی فعال از سراسر کشور، همزمان با سی و هشتمین دوره هفته کتاب، برگزار شد. حضور 105 کتاب فروشی جدید نیز پاییزه کتاب را صاحب رکورد کرد.

با برگزاری زمستانه کتاب، آن هم حدود یک ماه بعد از برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، کتاب فروشان 4 طرح حمایتی در سال کرونایی را تجربه کردند.

در این طرح، 925 کتابفروشی از سراسر کشور از 9 تا 16 اسفند ماه مشارکت داشتند و 440 هزار و 276 نسخه کتاب، به مبلغ 214 میلیارد و 3 میلیون و 199 هزار و 674 ریال فروخته شد.

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب

با وجود شیوع ویروس کرونا، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران مطابق بیست و هفت سال گذشته، برگزاری یکی از مهم ترین رویداد های کتاب محور کشور را متوقف نکرد. هفته کتاب سال 1399 در حالی دوره بیست و هشتم را تجربه کرد که نقش فضای مجاری نقش قابل توجهی تدوین برنامه های این هفته داشت. برگزاری 32 نشست تخصصی با حضور بیش از 90 سخنران در سرای اهل قلم از جمله مصادیق این رویکرد، ناشی از شیوع ویروس کرونا است.

یکی از اقدامات جدید موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، تشکیل کمیته محتوایی و معین 6 رویکرد، به جای نامگذاری روز های این هفته است. این رویکرد ها شامل کتاب، کتابخانه، کتابدار، پایتخت کتاب کتاب و جامعه پردازی با مروجان کتاب کتاب، دانایی و توانایی کتاب، سبک زندگی و جامعه سالم کتاب، سرمایه اجتماعی و فضای مجازی پویندگی با کتاب و کتابفروشی کتاب، باورمندی دینی و خودسازی معرفت بود.

سال 1399 و سایر اخبار....

انتها فرآیند ادغام سه موسسه فرهنگی و آغاز فعالیت خانه کتاب و ادبیات ایران

با صدور حکم سرپرستی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران به نام ایوب دهقانکار از سوی محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 9 اردیبهشت ماه حدس ها درباره انتخاب مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به انتها رسید.

با انتصاب دهقانکار، جریان ادغام سه موسسه خانه کتاب، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران سرعت گرفت و خبر های مراسم تکریم و معارفه در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داغ شد. نیکنام حسینی پور، آخرین مدیر عامل موسسه خانه کتاب، به عنوان مشاور معاون امور فرهنگی در حوزه نوآوری های نوین فرهنگی منصوب شد و قادر آشنا، مدیرعامل سابق موسسه نمایشگاه های فرهنگی نیز در روزهای انتهای سال گذشته به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی حکم گرفت.

با انتصاب ایوب دهقانکار، مشاور اجرایی سابق معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در خردادماه سال 99، علیرضا اسماعیلی، با حکم محسن جوادی، به عنوان مشاور اجرایی معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد.

برگزاری آخرین جایزه کتاب سال دولت دوازدهم

اختتامیه سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال زیر سایه سنگین کرونا، با رعایت شیوه نامه های بهداشتی دوم اسفند ماه، در کاخ سعد آباد و با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور برگزار شد.

در این دوره از جایزه کتاب سال پدید آورندگان برتر و شایسته تقدیر در بخش های کلیات، فلسفه و روان شناسی، دین، زبان، علوم خالص، علوم کاربردی، هنر، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، نسخ خطی، فلسفه و روان شناسی، علوم اجتماعی، علوم نظامی / دفاع مقدس، تربیت بدنی و متون قدیم معرفی شدند.

جشنواره شعر فجر در خانه پانزدهم

26 بهمن ماه آیین انتهای پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر در محل تالار وحدت برگزار شد.

این مراسم که به علت رعایت پروتکل های بهداشتی برخلاف سال های گذشته به صورت مجازی فقط با حضور داوران، نامزدهای بخش های مختلف و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و برگزیدگان نهایی در سه بخش اصلی معرفی و تجلیل شدند.

افتتاح خانه موزه اخوان ثالث و رونمایی از تندیس سیمین و جلال

افتتاح خانه موزه اخوان ثالث، که بار ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، به تعویق افتاده بود، 5 شهریور ماه با حضور محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، علی دهباشی، سردبیر مجله بخارا، سهیل محمودی، شاعر و ناصر تکمیل، همایون، تاریخ نگار ایرانی و جمعی از علاقه مندان به شعر و ادبیات ایران افتتاح شد. خانه اخوان به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران به خانه موزه تبدیل شد.

شورای اسلامی شهر تهران و یک مصوبه ویژه برای اهالی نشر

یکی از مهم ترین مصوبات فرهنگی سال 1399 شورای اسلامی شهر تهران، الزام شهرداری تهران به نصب تابلو راهنما برای ناشران و کتاب فروشان تهرانی بود. براساس این مصوبه شهرداری های 22 منطقه پایتخت موظف به نصب تابلو برای کتاب فروشان و ناشران متقاضی شدند.

دستگیری طراح بمب گذاری نمایشگاه کتاب تهران

جمشید شارمهد، سرکرده گروه تروریستی تندر و از طراحان بمب گذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، شنبه 11 مرداد، با عملیات سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شد.

حمله داعش به نمایشگاه کتاب کابل

حمله تروریستی نیرو های داعش به دانشگاه کابل، محل برگزاری سومین دوره نمایشگاه کتاب؛ ازجمله مهم ترین خبر های کتاب محور سال 1399 محسوب می شود. در این حمله که همزمان با برگزاری آئین افتتاح نمایشگاه انجام شد، 22 دانشجو شهید و 22 نفر دیگر مجروح شدند.

قرار بود، سومین نمایشگاه کتاب کابل در فضایی به مساحت 2000 مترمربع و با حضور 40 ناشر از افغانستان و 40 ناشر از ایران برگزار شود. بعد از حدود یک ماه از این حمله تروریستی نمایشگاه کتاب ایران و افغانستان در مزار شریف با حضور 30 ناشر ایرانی و 11 ناشر افغانستانی برگزار شد.

کتاب هایی که در اسلام قلعه سوخت

25 بهمن ماه آتش سوزی وسیع، ناشی از انفجار چند دستگاه خودور حمل سوخت در گمرک مرزی اسلام قلعه افغانستان به تعداد قابل توجهی بار کتاب خسارت وارد کرد.

چند انتصاب دیگر

خسرو طالب زاده، با حکم اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جای علی زرافشان، به عنوان معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منصوب شد. از سوابق طالب زاده، مدیر مسئولی همشهری است.

امیرحسین بانکی پور، کننده مردم اصفهان با 121 رای موافق از 171 رای اخذ شده، به عنوان ناظر مجلس در هیات امنای کتابخانه های عمومی انتخاب شد.

تور سریلانکا: تور سریلانکا | تور ارزان قیمت سریلانکا، تور سریلانکا لحظه آخری، تور کلمبو بنتوتا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 22974

به "صنعت نشر در کشاکش کرونا، مرور رویدادهای کتاب محور در سالی که گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت نشر در کشاکش کرونا، مرور رویدادهای کتاب محور در سالی که گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید