کنترل 280 میلیون مترمکعب سیلاب شمال با اجرای طرح های آبخیزداری

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور در تشریح اثربخشی اقدامات انجام شده در سطح حوزه های آبخیز شمال کشور در کاهش خسارات سیل گفت: علی رغم شدت بالای بارندگی اواسط مهرماه شمال کشور و وقوع بارش 346 میلی متر با شدت 105 میلی متر طی سه ساعت در برخی از مناطق سیلزده، خسارات وارده در حوزه های تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری نسبت به سایر حوزه ها کاهش چشمگیری داشته است.

کنترل 280 میلیون مترمکعب سیلاب شمال با اجرای طرح های آبخیزداری

وی توضیح داد: چنانچه این حجم سیلاب کنترل نمی شد بدون تردید میزان و ابعاد خسارات بسیار گسترده تر می شد.

حسین پور با اشاره به اجرای بیش از 533 هزار هکتار فعالیت آبخیزداری و آبخوانداری در گستره سیل اخیر شمال کشور اضافه نمود: آنالیز و مقایسه وضعیت خسارات ناشی از سیل اخیر با سیل های مشابه در گذشته و همچنین مقایسه حجم خسارات وارده قبل و بعد از اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه های آبخیز کاظم رود عباس آباد، ماشلک نوشهر، صفارود رامسر، امامزاده ابراهیم گیلان و نظایر آن که تحت پوشش فعالیت های پیشگیرانه در سطح حوزه بالادست قرار گرفته اند با سایر حوزه ها که باید طرح آبخیزداری در آن اجرا گردد، نظیر حوزه شیرود و چشمه کیله تنکابن، قلعه رودخان و گشت رودخان گیلان محسوس است.

مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها افزود: به عنوان نمونه مقایسه خسارات سیل در حوزه آبخیز کاظم رود عباس آباد مازندران در سیل 28 مهرماه 1382 با سیل 13 مهرماه 1397 نشان می دهد که علی رغم افزایش بارندگی اخیر (259 میلی متر بارش امسال در مقایسه با 190 میلی متر بارندگی سال 1382)، حدود 24 درصد کاهش خسارات مشاهده می گردد.

حسین پور در آنالیز علل ایجاد و تشدید سیل در مناطق جمعیتی در پایین دست، بر حفظ کاربری اراضی، رعایت حریم رودخانه ها و مسیل ها، جلوگیری از ساخت و ساز در مسیر سیلاب، توجه به هیدرولوژی شهری و روستایی و همچنین رعایت اصول فنی و تامین استحکام مورد احتیاج با توجه به شدت سیلخیزی مناطق تاکید نمود.

وی عملکرد سازه های مشبک سرشاخه گیر احداث شده در خروجی حوزه های آبخیز جنگلی در سیل اخیر شمال کشور موفق توصیف کرد و گفت: در برخی از حوزه های آبخیز با اجرای تنها یک سازه سرشاخه گیر با فیلتر کردن سیلاب و تله اندازی مواد محموله سیل، مناطق پایین دست در برابر سیل های مشابه ایمن شده اند.

حسین پور نقش پوشش گیاهی جنگل در برابر سیل را بی بدیل برشمرد و با تاکید بر اهمیت حفاظت از این میراث ارزشمند، طرح تنفس و توقف بهره برداری از جنگل های شمال را گامی مهم و مثبت در کاهش سیلاب در آینده ارزیابی کرد.

به گزارش خبرنگاران، در پهنه سیلخیز و سیلگیر اخیر شمال کشور بیش از 560 هزار هکتار حوزه آبخیز مطالعه شده و آماده اجرا وجود دارد که در صورت تامین اعتبار مورد احتیاج با برآورد 600 میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کنترل 280 میلیون مترمکعب سیلاب شمال با اجرای طرح های آبخیزداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل 280 میلیون مترمکعب سیلاب شمال با اجرای طرح های آبخیزداری"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید