شروع بازسازی ایوان شمال غربی گنبد سلطانیه

به گزارش مجله آزمون اول، فاز دوم بازسازی تزئینات ایوان شمال غربی گنبد سلطانیه در استان زنجان شروع شد.

شروع بازسازی ایوان شمال غربی گنبد سلطانیه

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش مجله آزمون اول آنلاین به نقل از مهر، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان گفت: بازسازی بخش های باقی مانده از تزیینات و طرح های هندسی و نقوش گره بر سطوح دیواره های جانبی، خواناسازی، مستندنگاری، موزون سازی رنگی و لکه گیری ادامه کتیبه خط ثلث عمودی حاشیه های دوطرف ایوان شمال غربی در گنبد سلطانیه در حال اجرا است.

امیر ارجمند اظهار کرد: بازسازی لبه گچی طبقه اول مشرف به این ایوان صورت گرفته و قسمت های تخریب شده از حاشیه های کتیبه خط کوفی معقلی با مصالح گچ و آجر متناسب با بنا و رعایت نکات بازسازیی انجام می گردد. موزون سازی رنگی با رعایت اولویت مستندسازی، لکه گیری آسیب های روی گچ و نقوش، بازسازی پنجره کوچک نوک و زیر ایوان مشرف به ایوان طبقه دوم نیز انجام می گردد.

گنبد سلطانیه عظیم ترین گنبد آجری دنیا در تاریخ 24 تیرماه 1384 در کمیته میراث دنیای یونسکو به عنوان هفتمین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 14275

به "شروع بازسازی ایوان شمال غربی گنبد سلطانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بازسازی ایوان شمال غربی گنبد سلطانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید