ترمیم خوردگی های مجسمه نادرشاه

به گزارش مجله آزمون اول، مطالعات ارزیابیِ ایمنی شیوه های ممکن در ترمیم و کنترل خوردگی تَرک های تنشیِ مجسمه نادرشاه تکمیل شد.

ترمیم خوردگی های مجسمه نادرشاه

ایسنا: روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگی، پرستو نعیمی طرئی، راهبر تخصصی پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد گفت: این پروژه عظیمِ میان رشته ای با پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و حمایت اداره کل موزه ها، به وسیله پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1394 کلید خورد. در فاز نخست پروژه با جمع آوری سوابق موجود، مراحل مستندنگاری از اثر با تجهیزات به روز و شیوه های ممکن انجام شد. در فاز دوم به سال 1395 تمام مطالعات علمی و تخصصی لازم با هدف تشخیص آسیب ها و ارزیابی شرایط اثر برای برنامه ریزی های مورد احتیاج حفاظتی، به وسیله متخصصان مرتبط درون سازمانی در پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی ـ فرهنگی صورت گرفت.

این پژوهشگر افزود: در این راستا از همکاری متخصصان مراکز برون سازمانی مختلف پژوهشی، آموزشی و صنعتی، شرکت های دانش بنیان و فارغ التحصیلان رشته حفاظت و بازسازی آثار تاریخی در بخش خصوصی استفاده شده است.

نعیمی طرئی گفت: پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد در سال پژوهشی 99-98 در فاز جدیدی با هدف برنامه ریزی کنترل خوردگی و تقویت شرایط سازه به لحاظ ترک های تنشی با استناد به مطالعات پیشین برنامه ریزی شده است.

او افزود: در این راستا در فاز سوم پروژه، ضمن تکمیل اطلاعات تخصصی از پایین سطح، مدل سازی استاتیکی و دینامیکی مجسمه و انجام محاسبات مهندسی بیشترین تنش وارده و تخمین عمر مجسمه از ناحیه ترک های مذکور، تمام مطالعات تخصصی مورد احتیاج برای ارزیابی ایمنی شیوه های ممکن در ترمیم و کنترل خوردگی ترک های تحت تنش با تهیه و شبیه سازی آلیاژِ مجسمه و انجام عملیات پیش بینی شده است. جوش ذوبی، لحیم سخت، لحیم نرم و چسب کاری با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و تحت نظارت پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی ـ فرهنگی صورت گرفته است.

راهبر تخصصی پروژه مطالعه و حفاظت مجسمه نادرشاه اظهار کرد: تمام مطالعات تخصصی صورت گرفته در این پروژه عظیم به وسیله متخصصان حوزه های مختلف حفاظت آثار تاریخی، تصویربرداری تخصصی اسکن لیزر، مجسمه سازی، مهندسی مواد و متالورژی، شیمی، مهندسی مکانیک و با مشاوره استادان برجسته و بنام دانشگاه صنعتی شریف در حوزه های خوردگی و جوش فلزات انجام و مطالعات تکمیل شده است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 28172

به "ترمیم خوردگی های مجسمه نادرشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم خوردگی های مجسمه نادرشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید