مجسمۀ شگفت انگیز یک حمّال که در پرو کشف شد

به گزارش مجله آزمون اول، این مجسمۀ مرموز باستانی که به خوبی از پوسیدگی حفظ شده، یکی از قدیمی ترین مصنوعات کشف شده در سایت باستان شناسی چان چان است.

مجسمۀ شگفت انگیز یک حمّال که در پرو کشف شد

خبرنگاران | باستان شناسان در اواسط سال 2022 میلادی یک مجسمه چیمور را در سایت باستان شناسی چان چان در پرو کشف کردند که به خوبی از هرگونه آسیب حفظ شده است. مساحت سایت باستان شناسی چان چان 20 کیلومترمربع است و نام آن در سال 1986 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مجسمه مذکور در جریان پروژه در حال پیشرفتِ حفاظت از هوآکا تاکاینامو پیدا شد؛ یک سازه هرمی درون مجموعه باستانی که باستان شناسان باور دارند اساساً برای اهداف تدفینی و تشریقاتی کاربرد داشته است.

به گزارش خبرنگاران ، این مجسمه 47 سانتی متر طول و 16 سانتیمتر عرض دارد و اگرچه قدمت آن هنوز به طور دقیق مشخص نشده اما با توجه ویژگی های ظاهری اش باید مربوط به اوایل دوره چیمور (1470-900 پس از میلاد) باشد و بنابراین احتمالا قدمتی بین 850 تا 1500 سال دارد؛ به این ترتیب این یکی از قدیمی ترین مجسمه های کشف شده در این سایت است.

بنا به گزارشی که ماه گذشته از سوی ورزات فرهنگ پرو منتشر شد: این مجسمه، کلاهی به سر دارد که یک برش ذوزنقه ای در نوک باریک خود دارد و مزین به هفت نوار عمودی با رنگ های تیره و روشن متناوب است. صورت مجسمه صاف، برش آن بیضی و رنگش قرمز است. بینی با نیمرخ صاف از سطح صورت بیرون زده است. چشمان بادامی و گوش های گرد، ناهمسانی دارند و رِزین (صمغ گیاهی) سیاه رنگ بکاررفته در آن ها که از فاسد شدن حفظ شده، احتمالاً برای چسباندن صدف مروارید در چشم ها به کار رفته است.

این مجسمه یک دامن مثلثی شکل هم دارد که لبه های آن نوارهایی رنگی دارد و از این جهت شبیه به کلاه مجسمه است. باستان شناسان بر اساس شکل و شمایل این مجسمه حدس می زنند که این در واقع تصویری از یک خدمتکار یا به طور خاص حمّال تخت روان است که معمولا در خدمت حاکمان بوده اند.

سایت باستان شناسی چان چان در منطقه لا اِسپِرانزا در تروخیو، در ساحل شمالی پرو قرار گرفته است. مجموعه هوآکا تاکاینامو درست مانند مجسمه کشف شده با دیوارنما های رنگارنگی احاطه شده که در بخش های دیگر سایت باستان شناسی یافت نشده است.

(بنای هوآکاتاکاینامو در سایت باستانی چان چان)

اما آنچه که حال و هوایی رازآلود به این مجسمه می بخشد این است که بذر های گیاه نِکتاندرا نیز در کنار آن کشف شده اند؛ این بذرها به احتمال زیاد به صورت یک گردنبند استفاده می شده اند چون از درون برخی از آن ها یک رشته رد شده است. این گیاه با مراسم قربانی کردن انسان در فرهنگ سیکان ارتباط داشته است. این گیاه خواص روان گردان دارد و در فرهنگ سیکان قبل از قربانی کردن افراد، مقاومت و هشیاری آن ها را با استفاده از این گیاه از بین می بردند. در زیر این مجسمه کیسه سیاهی نیز کشف شد که با نخ قهوه ای و سفید تزیین شده بود. این یافته تاییدی بر کاربرد تشریفاتی هوآکا تاکاینامو در چان چان است.

منبع: theartnewspaper

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 40269

به "مجسمۀ شگفت انگیز یک حمّال که در پرو کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمۀ شگفت انگیز یک حمّال که در پرو کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید