پژوهشگران ایرانی چسب سنگ نانویی آنتی باکتریال ساختند

به گزارش مجله آزمون اول، یک شرکت نانویی پیروز به فراوری چسب سنگ آنتی باکتریال نانویی شده است که می توان از آن در بیمارستان ها، استخر ها و تمام سازه هایی که احتیاج به پوشش آنتی باکتریال دارند، استفاده کرد.

پژوهشگران ایرانی چسب سنگ نانویی آنتی باکتریال ساختند

به گزارش گروه فناوری مجله آزمون اول، یک شرکت نانویی پیروز به فراوری چسب سنگ آنتی باکتریال نانویی شده است که می توان از آن در بیمارستان ها، استخر ها و تمام سازه هایی که احتیاج به پوشش آنتی باکتریال دارند، استفاده کرد. این پروژه ماحصل تداوم کار روی نتایج انتها نامه دانشجویی یکی از دانش آموختگان حوزه فناوری نانو است.

محمد مهدی نعمتی، مدیرعامل این شرکت می گوید: در دوران دانشجویی روی سنتز نانوذرات اکسید روی کار می کردم، بعد از فارغ التحصیلی و استخدام در دانشگاه علوم پزشکی متوجه احتیاج بخش پزشکی به مواد آنتی باکتریال شدم. اتاق های عمل احتیاج به تمیزکاری روزانه دارند و گاهی در طول روز چند بار باید تمیز شوند، از آنجایی که نانوذرات اکسیدروی خواص آنتی باکتریال داشتند به فکر فراوری پوشش نانویی از این نانوذرات افتادم، پوشش که بتواند مانع جذب خون به دیوار شده و به سادگی از سطح زدوده گردد. ماحصل این کار، فراوری پوشش هایی از جنس اکسید روی بود که دارای خواص آنتی باکتریال هستند.

نانوپوشش آنتی باکتریال موسوم به پلی نانوپاک و نانوچسب آنتی باکتریال از جمله محصولات این شرکت نانویی هستند.

نعمتی می گوید: تا پیش از این در یکی از مراکز رشد مستقر بودیم و تازه سه ماه است که دفتر مستقلی برای شرکت گرفته ایم. شرکت ما بسیار نوپا بوده، اما تا اینجای کار پیروز عمل نموده است. ما تا کنون 800 کیلو از چسب نانویی آنتی باکتریال فروخته ایم. این چسب به صورت پایلوت در پروژه های مختلف نظیر اطاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان شهید فقیهی شیراز و اطاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان حضرت زینب شیراز مورد استفاده قرار گرفته است.

به اعتقاد مدیرعامل شرکت مهندسی ایده سازان و فناوران جوان صنعت این پوشش نانویی می تواند عفونت را در فضای بیمارستانی کنترل کند.

نعمتی از کم توجهی بیمارستان ها و مراکز درمانی نسبت به فناوری های نوین نظیر این محصول گله مند بوده و امیدوار است که اعتماد به شرکت های نوپا و محصولات پیشرفته این شرکت ها در صنعت افزایش یابد تا جهت توسعه فعالیت های شرکت های دانش بنیان هموارتر گردد.

نانوچسب آنتی باکتری نانویی به صورت اختراع در داخل کشور ثبت شده است. این محصول دانش بنیان این امکان را به مصرف کننده می دهد که بتواند بیشتر سطوح مثل چوب، سنگ، شیشه و ... را در مدت زمانی کوتاه بچسباند و همچنین در کاربردی خاص از این محصول می توان به عنوان عایق در سطوح مختلف نظیر استخر، پشت بام، سرویس بهداشتی و ... استفاده نمود. از جمله کاربرد های دیگر این محصول استفاده از آن به عنوان افزودنی به بتون است که سبب آبگریزی و عدم ترک خوردن بتون می گردد این محصول دارای نانو ذرات اکسید روی بودن و خاصیت آنتی باکتریالی دارد و این خاصیت محصول را در کاربرد به عنوان درزگیری بسیار متمایز از سایر محصولات مشابه می کند. از جمله گواهی نامه و تاییدیه های این محصول می توان به گواهی ثبت اختراع، نانو مقیاس و استاندارد 10900آنتی باکتریال و 14718 چسب سنگ اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 5012

به "پژوهشگران ایرانی چسب سنگ نانویی آنتی باکتریال ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران ایرانی چسب سنگ نانویی آنتی باکتریال ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید