کشف یک کفش 3000 ساله

به گزارش مجله آزمون اول، مردی که اخیرا در کنار ساحل رودخانه ای در شمال کنت کاوش می کرد، کفشی را پیدا کرد که قدیمی ترین کفشی است که تا به امروز در خاک بریتانیا پیدا شده. آزمایش های تاریخ سنجی کربن ثابت کردند که این شیء چرمیِ پوسیده، تقریباً 3000 سال قدمت دارد و زمانی بین سال های 888 تا 781 قبل از میلاد ساخته شده است.

کشف یک کفش 3000 ساله

باتوجه به قدمت این کفش باستان شناسان نتیجه گرفته اند که این کشف چیزی شبیه به یک معجزه است. این کفش باستانی، که احتمالاً متعلق به یک کودک نوپا بوده است، درحالی کشف شد که در فضای باز برای کسانی که از نزدیک آن عبور می کرد کاملا قابل مشاهده بود.

در 17 سپتامبر 2022، تاملینسون و همکار باستان شناسش امیلی براون، در حال قدم زنی در کنار رودخانه های کنت، در جست وجوی آثار ارزشمندی بودند که ممکن است در امتداد کناره های ساحل بیرون آمده باشند. ممکن است یک شخص عادی از کنار کفش رد شده باشد، بدون این که متوجه آن شده باشد، یا حتی اگر متوجه آن شده باشد نسبت به آن بی اهمیت بوده است، اما تاملینسون در جست وجوی اشیاء غیرعادی بود و کفش کهنه بلافاصله توجه او را جلب کرد.

تاملینسون و براون چرم این کفش را به دقت آنالیز کردند و سعی کردند قدمت آن را تخمین بزنند. باستان شناسان به این نتیجه رسیدند که به احتمال زیاد این یک اثر باستانی متعلق به اوایل قرون وسطی است، به این معنی که ممکن است حدود 1000 سال پیش در رودخانه افتاده باشد.

تاملینسون که انتظار داشت آنالیز به روش تازه نتیجه مشابهی داشته باشد، این کفش را به مرکز تاریخ سنجی کربن در اسکاتلند فرستاد، اما زمانی که آزمایشگاه پنج هفته بعد نتایج را آشکار کرد، تاملینسون بسیار غافلگیر شد؛ چراکه متوجه شد قدمت این کفش دست کم 2000 سال بیش تر از چیزی است که پیش تر تصور می شد.

اکنون این اثر تاریخی به عنوان قدیمی ترین کفشی شناخته می گردد که تا به امروز در بریتانیا کشف شده است. این عنوان پیش تر به کفش 2000 ساله ای تعلق داشت که در سال 2005 در همین کشور کشف شده بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 40680

به "کشف یک کفش 3000 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک کفش 3000 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید