این قوم مجارستانی ادعا می نمایند که اجدادی ایرانی داشته اند!

به گزارش مجله آزمون اول، شهر یاس برنی در مجارستان | Jászberény

به تازگی در فضای مجازی و بسیاری از رسانه ها این خبر منتشر شده است که در مجارستان شهری وجود دارد که مردم آن خود را ایرانی الاصل می دانند! شهر یاس برنی در مجارستان که مردمش چنین ادعایی درباره اصالت خود دارند، در منطقه یاس ناتکون سُلنُک قرار گرفته است و جالب این است که این شهر در مجارستان، نماد تیزهوشی در این کشور است! در واقع هر جایی که مردم یاس برنی پا بگذارند، همه مطمئن هستند که آن ها مردمانی بسیار باهوش و تیز بین هستند. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، ادعای مردم شهر یاس برنی در مجارستان را درباره ایرانی الاصل بودنشان را مورد آنالیز قرار دهیم.

این قوم مجارستانی ادعا می نمایند که اجدادی ایرانی داشته اند!

با ما سفر کنید و با تور مجارستان ارزان از کشور جذاب اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای بوداپست را ببینید.

شهر یاس برنی در مجارستان یا در ایران؟!

این داستان از آن جایی آغاز شد که به پیشنهاد اعضای شورای شهر یاس برنی در مجارستان و علی الخصوص رئیس شورای شهر، قرار شد تا در سال 1386 و در خلال بازدید از شهر یزد این شهر به عنوان خواهرخوانده این شهر مجارستانی انتخاب گردد. البته این خواهرخواندگی با دیگر خواهرخواندگی ها فرق دارد! درست است که در ایران خودمان شهرهای بسیاری وجود دارند که خواهر خوانده شهرهای بسیار زیاد دیگری در سراسر دنیا هستند اما با این حال، هر کدامشان داستان خاص خود را دارند و از الگویی خاص پیروی نمی نمایند.

شهر یاس برنی در مجارستان که در سال 1386 خواهرخواندگی خود را با شهر یزد بیان کرد در واقع به خاطر اعتقاد استوار آن ها به این است که فکر می نمایند که آن ها ایرانی الاصل هستند! از لحاظ تاریخی شهر یاس برنی در مجارستان در حدود 800 سال پیش یا بیشتر بود که با حمله مغول ها و نیروهای مهاجم به ایران و مناطق تحت حکومتش، یکی از اقوام ایرانی در اثر همین تهاجمات از سرزمین قفقازها و ایرانی ها مهاجرت کرده و برای این که از آتش جنگ دور بمانند، به منطقه ای پناه بردند که امروزه به آن یاس برنی در مجارستان می گویند.

مردم قوم آلانان که همان اجداد مردم یاس برنی هستند، واقعا وجود داشته اند و در زمره اقوام ایرانی بوده اند. در اثبات این مدعا حتی می توان به اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز مراجعه نمود که در شاهنامه به نام این قوم اشاره کرده است. البته این داستان منتهی به همین جا نمی گردد. نام اجداد مردم یاس برنی در مجارستان حتی در اسناد تاریخی مجارستانی ها و روسی ها هم آورده شده است. نام این اقوام در کتب تاریخی با عنوان قوم یاس و آس آورده شده است که با نام شهر یزد هم ریشه هستند.

بیایید تا داستان مهاجرت مردم قوم یاس برنی را ادامه دهیم. مردم این قوم بعد از مهاجرت به مجارستان در کنار رودی به نام زاجوا یک جانشین شدند و تشکیل اجتماع دادند. در کتب تاریخی گفته می گردد که مردم قدمی یاس برنی تا قرن 15 میلادی بر حفظ زبان و فرهنگ ایرانی خود بسیار اصرار داشته اند و آن را به خوبی حفظ کرده بودند اما با این حال به مرور زمان و گذشت ایام، مردم این قوم تحت تاثیر زبان مجاری نهاده شده و کم کم زبان مادری خود را از یاد بردند. با این که زبان فارسی در بین مردم و نسل جدید یاس برنی فراموش شده است اما با این حال، ریشه بسیاری از اسم ها در این شهر هنوز هم ایرانی است. به طور مثال همین اسم شهر یا به عبارتی دیگر یاس برنی را با دقت موشکافی کنید. این اسم از لحاظ آوایی ساده شده اسم یاز، یازد و در نهایت شهر یزد خودمان و یا خواهرخوانده این شهر ایرانی است.

JÁSZBERÉNY WEATHER

داستان ملیت اصلی این مردم هر چه که هست، نکته ای که بسیارجالب توجه می باشد این است که مردم شهر یاس برنی در یزد خودشان بیشتر بر ایرانی بودن خود اصرار می ورزند و بسیار مستقیم و واضح می گویند که آن ها بیشتر ایرانی هستند تا مجارستانی! مردم یاس برنی در مجارستان بسیار باهوش هستند و از این نظر در بین دیگر مردم شهرهای مجارستان کاملا مشهور هستند. البته این شهرت از سطح مجارستان بالاتر رفته است و دیگر عالم گیر شده است. بر اساس ادعای مردم یاس برنی این هوش آنان تنها به این خاطر است که این خصیصه خود را از اجداد ایرانی خود به ارث برده اند! در واقع آن ها ژنتیک ایرانی خود را مهم ترین عامل تاثیرگذار در این زمینه دانسته اند و به این خاطر به ایرانی الاصل بودن خودشان بسیار افتخار می نمایند.

از هوش مردم یاس برنی که بگذریم، به نماد این شهر می رسیم. این نماد یک برداشت آزاد از شیپور لهل که فاتح پر آوازه لهستانی است؛ درست شده است. البته از نظر یاس برنی ها این فرد هم ارتباطی مستقیم با نژاد ایرانی و یزدی آن ها دارد. درباره شیپور لهل جالب است که این نکته را بدانید که این شیپور در سراسر مجارستان به عنوان نمادی از آزادی و استقلال است و در بسیاری از نقاط این کشور و یا در هنرهای مفهومی از آن بسیار استفاده شده و می گردد.

زمانی برای اولین بار ایرانی الاصل بودن مردم شهر یاس برنی در مجارستان مورد توجه نهاده شد که شهردار این شهر در سال 1995 میلادی که برابر با سال 1375 بود در روز رسمی مردم این شهر، از سفیر وقت ایران دعوت به عمل آورد تا به عنوان یک ایرانی و نماینده ای از سرزمین مادری مردم یاس برنی در این مراسم حضور پیدا نماید.

در همین مراسم بود که برای اولین بار، از طرف شهردار یاس برنی پیشنهاد خواهرخواندگی این شهر را با شهر یزد را مطرح نمود. در این زمینه جالب ترین نکته ای که وجود دارد این است که این دو شهر در آسیا و اروپا هیچ پیشینه مشترکی به جز مردمشان با یکدیگر ندارند! در ادامه پیشنهاد شهرداری یاس برنی در مجارستان آن ها چندین سال بعد یعنی در آذر ماه سال 1386 به همراه یک هیئت که متشکل از اعضای شورای شهر یاس برنی و رئیس هیات بود، به ایران آمدند. آن ها در خلال سفر خود از مجتمع علوم دانشگاه یزد ملاقات کردند و ضمن صحبت درباره هم ریشگی نام این 2 شهر، درخواست خواهرخواندگی این 2 شهر را داده و این امر را نهایی کردند.

نکاتی درباره شهر یاس برنی در مجارستان

  • به همین خاطر هم شورای شهر یاس برنی در مجارستان هم تمبری به این مناسبت نه تنها در این شهر بلکه در سراسر مجارستان چاپ نمود.
  • مردم یاس برنی درباره اصلیت خود اینگونه می گویند که؛ ما اعتقادمان بر این است که ایرانی الاصل هستیم و این را در تاریخمان همیشه می آوریم و با افتخار به فرزندانمان نیز آموزش می دهیم.
  • مرم یاس برنی در مجارستان نماد تیزهوشی و انجام امور مالی هستند.
منبع: الی گشت
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 7471

به "این قوم مجارستانی ادعا می نمایند که اجدادی ایرانی داشته اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این قوم مجارستانی ادعا می نمایند که اجدادی ایرانی داشته اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید