بازداشت 95 دانشجو در اعتراضات اخیر، درحال حاضر 8 دانشجو در بازداشتند

به گزارش مجله آزمون اول، خبرنگاران/خراسان رضوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر تنها هفت الی هشت دانشجو در بازداشت هستند و امیدواریم تا یکی دو روز آینده مشکل آنان نیز حل شود.

بازداشت 95 دانشجو در اعتراضات اخیر، درحال حاضر 8 دانشجو در بازداشتند

منصور غلامی در حاشیه مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد، در جمع خبرنگاران و در خصوص پیشرفت های علمی کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: همان گونه که اطلاع دارید بعد از انقلاب سیستم کشور از کارشناسان خارجی که در حوزه های مختلف بهداشتی، فنی و مهندسی و... حضور داشتند، خالی شد و نیازمندی هایی در نیروی های متخصص ایجاد شد که در این زمینه دانشگاه ها وارد کار شدند.

وی افزود: علی رغم جوان بودن در تجربه بعد از انقلاب اسلامی، در دوره زمانی حدودا 10 تا 15 سال نیازهای نیروی انسانی کشور توسط دانشگاه ها تامین شد. خوشبختانه امروز همه ارکان کشور از کارشناسی های بدنه تا مدیریت از فارغ التحصیلان دانشگاه های داخلی هستند و این کار دستاورد مهمی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان نمود: مرحله دوم فعالیت دانشگاه ها در دهه 70 است که حوزه فنی، حرفه ای و پژوهشی در دانشگاه ها گسترش پیدا کرد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورود پیدا کردند و ما امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها و مراکز علمی در ارزیابی های بین المللی 2019 در جایگاه 16 و در ارزیابی 2020 احتمالا رتبه 15 را خواهند داشت.

غلامی بیان کرد: کسب این دستاوردها در حالی است که کشورهای رقیب در این حوزه جزء کشورهای پرتوان و پرسابقه از نظر سبقه مراکز دانشگاهی علمی هستند و این دستاوردها باعث افتخار کشور است و طبعا در کنار این دستاوردها انتظارهایی بوده و هست تا بتوان از ظرفیت هیأت علمی برای حل مسائل استفاده کنیم.

وی افزود: سومین مرحله ورود دانشگاه ها مربوط به اوایل دهه 80 و تشکیل مراکز رشد است که در حال حاضر 197 مرکز رشد و 43 پارک علم و فناوری در حوزه وزارت علوم وجود دارد که بخشی از کار را پیش می برند و دستاوردهای علمی توسط استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در طی فراهم کردن امکان استفاده از دستاوردهای علمی در شکل های مختلف از جمله نرم افزار، ساختن قطعات فنی و برنامه های متنوع تلاش می کنند تا این حوزه رشد و ترقی داشته باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص نقش دانشگاه فردوسی در افزایش دانشجویان خارجی، شرح داد: یکی از برنامه های اسناد توسعه علمی کشور، توسعه تعاملات و ارتباطات بین المللی از جمله پذیرش دانشجویان خارجی از کشورهای دیگراست و این امر نیازمند سازوکارهای مربوط به خود است و دانشگاه ها در راستای تحقق این امر تلاش می کنند.

غلامی گفت: دانشگاه های مختلف در استان های دیگر پیگیر این موضوع هستند و دانشگاه فردوسی در این زمینه توفیق بیشتری داشته و در حال حاضر رتبه اول پذیرش دانشجویان خارجی را کسب کرده است. قطعا آموزش و تربیت فرزندان اهالی کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه ارتباط میان نسل ها و جوامع را تعمیق می بخشد .

بازداشت 95 دانشجو در اعتراضات اخیر

وی در خصوص آخرین شرایط دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر، ادامه داد: در جریان اتفاقات اخیر تعدادی از دانشجویان بازداشت شدند که خوشبختانه اکثریت آنان آزاد شدند و وزارت علوم ستادی برای پیگیری این موضوع تشکیل داده است که البته اعلام این موضوع نیازمند تبلیغات نبوده و همکاران ما در این ستاد همواره پیگیر حل مشکل هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان نمود: در حال حاضر تنها هفت الی هشت نفر در بازداشت هستند و امیدواریم تا یکی دو روز آینده مشکل آنان نیز حل شود. با این وجود که فضایی ایجاد شد تا عده ای از دانشجویان در بازداشتگاه بمانند اما اینکه دچار تخلف و جرایم نشدند، برای ما ارزشمند است و امیدواریم رویکرد عاقلانه دوستان سبب شود هرگز چنین تخلفاتی در هیچ فضایی وجود نداشته باشد.

غلامی بیان کرد: به طور کلی 95 دانشجو در سراسر کشور بازداشت شده بودند که اکثر آنان در روزهای ابتدایی آزاد شدند و تنها 30 نفر به مدت طولانی تری در بازداشت به سر بردند.

شیوه نامه انضباطی دانشجویان در حال بازنگری است

وی در خصوص زمان اصلاح شیوه نامه انضباطی دانشجویان افزود: این شیوه نامه در حال بازنگری است و عجله ای برای اصلاح آن وجود ندارد زیرا شیوه نامه قبلی در حال اجراست و شیوه نامه جدید به جهت اعمال نظر دانشجویان در حال بررسی است و پس از اینکه اصلاح شود، اجرا خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ایجاد رشته گردشگری در دانشگاه فردوسی، بیان کرد: دانشگاه های مستقل این رشته را داشته و در جهت تقویت نیروی انسانی فعالیت می کنند. برای ایجاد رشته دانشگاه باید متقاضی شود و برنامه های وزارت علوم برای یکسان سازی در آموزش توسط اساتید دانشگاه تنظیم و دانشگاه ها باتوجه به امکانات خود آن را برگزار می کنند. در صورتی که از مشهد تقاضایی در این زمینه وجود داشته باشد از آن استقبال می کنیم.

pariblog.ir: پری بلاگ | در دنیایی از وبلاگ ها و وبسایتهای خبری و علمی چرخی بزنید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 4461

به "بازداشت 95 دانشجو در اعتراضات اخیر، درحال حاضر 8 دانشجو در بازداشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت 95 دانشجو در اعتراضات اخیر، درحال حاضر 8 دانشجو در بازداشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید