تجهیز بیمارستانها با 2هزار ونتیلاتور داخلی

به گزارش مجله آزمون اول، احمد بهفر مقدم، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) مستقر در پارک علم و فناوری خراسان در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: این شرکت دانش بنیان 10 سال است که علاوه بر تولید دستگاه های تنفسی مصنوعی، ماشین های بیهوشی و دستگاه های سی تی اسکن را نیز تولید می کند.

تجهیز بیمارستانها با 2هزار ونتیلاتور داخلی

وی در خصوص دستگاه تنفسی مصنوعی که در بحران کرونا بیش از هر دستگاهی مورد استفاده قرار می گیرد، بیان کرد: آی سی یو یعنی ونتیلاتور؛ برخی بیماران که بیماری های زمینه ای دارند یا گروههای سنی آسیب پذیر که به آی سی یو نیاز پیدا می کنند نیاز به دستگاه های ونتیلاتور دارند. در واقع تنفس بیماران توسط این دستگاه تأمین می شود.

به گفته مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده ونتیلاتور، ما در این شرکت پیش از شیوع کرونا، دستگاه ونتیلاتور را به مقیاس 5 دستگاه در روز تولید می کردیم اما بعد از شیوع کرونا و نیاز مبرم به آن، از 15 اسفندماه اقدامات برای تولید 30 دستگاه در روز را برای برطرف نیاز بیمارستان ها آغاز کردیم.

وی با تاکید بر اینکه تولیدات ونتیلاتور این شرکت در حال حاضر 6 برابر شده است، ادامه داد: اقدامات از 15 اسفند ماه موجب شد که از دوم فروردین ماه به خروجی 30 دستگاه در روز برسیم و عزم تولید 6 برابری از همان روز آغاز شد.

به گفته وی، در حال حاضر به صورت میانگین، هر 45 دقیقه یک دستگاه ونتیلاتور در این شرکت به تولید می رسد.

کشورهای متقاضی ونتیلاتور ایرانی

بهفر مقدم با بیان اینکه این شرکت برای تولید دستگاه ها تاییدیه های داخلی و اروپایی را دریافت کرده است، بیان کرد: ما بر اساس این تاییدیه ها، پیش از کرونا، صادرات به کشورهای اروپایی و سایر کشورها داشته ایم.

وی با اشاره به کشورهایی که از ونتیلاتور ایرانی استفاده می کنند گفت: پیش از شیوع کرونا، این ونتیلاتور به عراق، افغانستان، سوریه، یمن، باکو، آذربایجان، گرجستان، بلژیک و.. صادر شده است.

وی با بیان اینکه اما اکنون که کرونا در کشور شیوع پیدا کرده شرایط صادرات وجود ندارد و اولویت تأمین نیاز کشور است، بیان کرد: اما از کشورهایی مانند روسیه، ایتالیا، اسپانیا تقاضاهایی برای دریافت ونتیلاتور ایرانی به شرکت ما شده است. تجاری از امریکا پیشنهاد کار مشترک به شرکت ما دادند و گفتند اگر از نظر روابط دیپلماتیک و بعد مسافت نمی شود که دستگاه را از ایران تهیه کنیم پیشنهاد می دهند که از طریق جویند ونچر در این زمینه با آنها همکاری کنیم.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان ادامه داد: ما اعتقاد داریم ابتدا باید نیاز کشور را برطرف کنیم و سپس به بحث صادرات برسیم؛ اما تولیدات ما می بایست با هدف آینده نگری باشد که بتوانیم صادرت هم در آینده داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نیاز به این دستگاه در کشور وجود داشت، بیان کرد: از آنجا که صادرات و واردات دستگاه ها در این شرایط با مشکل روبرو است بنابراین همه کشورها تصمیم می گیرند که تولید در داخل صورت بگیرد و اکنون بیشتر هدف ما معطوف به برطرف نیاز داخل است.

به گفته وی، جای شکر دارد که دانش و تولید این دستگاه در کشور پیش از شیوع کرونا وجود داشت و گرنه امروز با پول زیاد هم نمی توانستیم این دستگاه را تهیه کنیم زیرا مرزهای کشورها بسته شده و امکان تهیه وجود ندارد.

وی ادامه داد: تا یک سال پیش ما تنها تولید کننده بودیم و علاوه بر آن نیز واردات صورت می گرفت اما در حال حاضر تولیدکنندگان دیگری نیز به این عرصه وارد شده اند.

افزایش نیاز به ونتیلاتور در شرایط کرونا

بهفر مقدم در ادامه با اشاره به نیاز کشور به دستگاه های ونتیلاتور گفت: نیاز کشور تا قبل کرونا به شکل متوسط بین 2 هزار تا 2 هزار و 500 دستگاه در سال بود که با شیوع کرونا این نیاز چندین برابر شد.

وی با بیان اینکه عمر مفید دستگاه های ونتیلاتور 10 سال است، مطرح نمود: نیاز است که این دستگاه ها در شرایط کنونی در داخل تولید شوند زیرا از نظر قیمتی نسبت به نمونه های خارجی به صرفه هستند.

بهفر مقدم با تاکید بر اینکه این دستگاه از نظر کیفیت و قابلیت سرسوزنی با نمونه های خارجی تفاوتی ندارد، بیان کرد: بنابراین این دستگاه بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید می شود.

ونتیلاتور ایرانی نصف قیمت نمونه خارجی

وی با تاکید بر اینکه دستگاه با قیمتی رقابتی به تولید می رسد، گفت: قیمت هر یک دستگاه که برابر با 200 میلیون تومان است برابر با یک دوم قیمت نمونه خارجی است؛ یعنی با خرید نمونه داخلی 50 درصد صرفه جویی ارزی داریم.

به گفته بهفر مقدم 30 درصد بهای دستگاه معطوف به مواد اولیه است و از خارج تأمین می شود و بقیه موارد از داخل کشور تأمین می شود.

بهفر مقدم با بیان اینکه برای تولید بیشتر این دستگاه در این شرایط، معاونت علمی و فناوری، حمایت مادی و معنوی داشته است، گفت: این معاونت برای تولید بیشتر سرمایه در گردش را در اختیارمان قرار داد و از سوی دیگر با بخش های دولتی و اجرایی رایزنی کرد.

وی با اشاره به رایزنی های معاونت علمی گفت: رایزنی با گمرک برای ترخیص مواد اولیه شرکت، رایزنی با وزارت صنعت برای انجام بروکراسی اداری و ثبت سفارش ها، رایزنی با بانک مرکزی برای ارسال پول که با محدودیت روبرو بود، رایزنی با استانداری برای اخذ مجوزهای فعالیت تردد و کار کردن توسط معاونت علمی صورت گرفت که این حمایت ها به نوبه خود ارزشمند است.

تحویل هزار دستگاه ونتیلاتور به بیمارستانها تا 10 روز آینده

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: موج اول نیاز به ونتیلاتور 2 هزار دستگاه بود که کمتر از 10 روز آینده هزار دستگاه اول را تحویل خواهیم داد. همچنین کمتر از یک ماه و نیم آینده نیز هزار دستگاه بعدی را تحویل می دهیم.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه هنوز دارو و اکسنی در خصوص کرونا تولید نشده و این اپیدمی وجود دارد پیش بینی می شود که نیاز بیمارستان ها به دستگاه بیشتر شود؛ بنابراین پیش بینی می شود که در پاییز و زمستان 3 هزار دستگاه دیگر نیاز باشد که امکان تولید آن در این شرکت وجود دارد.

به گفته وی، در هر بیمارستان 500 تخت خوابه، معمولاً 80 تخت برای آی سی یو است اما در دوران کرونا میزان تخت های اختصاص یافته به بیماران مبتلا به کرونا افزایش یافته بنابراین این نیاز بیشتر می شود.

بهفر مقدم تاکید کرد: اما دنیا به این سمت می رود که دپویی از این تجهیزات به غیر از نیاز بیمارستان ها در شرایط فعلی داشته باشند؛ یعنی ذخیره استراتژیک در هر بیمارستان نیاز است که نیاز دپوی این بیمارستان ها نیز قابل تأمین است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان با بیان اینکه ونتیلاتورها صددرصد بومی هستند، افزود: در حال حاضر افزایش تولید اتفاق افتاده و با این شتاب جلو می رویم. ما خیلی در بن بست نیستیم و طراحی دستگاه دست ماست که متناسب با مواد اولیه قابل دسترس تغییر می دهیم و راحت می توانیم این کار را انجام دهیم.

امکان تولید روزی 60 دستگاه ونتیلاتور در روز

وی با بیان اینکه در حال حاضر روزی 30 دستگاه تولید می کنیم، بیان کرد: ما پیشنهادی به دولت دادیم که می توانیم تولید را تا روزی 60 دستگاه نیز افزایش دهیم که البته این امر نیاز به زیرساخت و مقدماتی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 10294

به "تجهیز بیمارستانها با 2هزار ونتیلاتور داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیز بیمارستانها با 2هزار ونتیلاتور داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید