تصدی دولت در حوزه نشر کاهش می یابد، تشکیل شعب رسیدگی به شکایات نشر

به گزارش مجله آزمون اول، خبرنگاران - گروه فرهنگ: گزارش یک هفته با کتاب در این هفته را با سخنان وزیر ارشاد درباره سیاست کاهش تصدی گری دولت در حوزه نشر شروع می کنیم. سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه دوشنبه 1 آذر در حاشیه نشست با تشکل های نشر و اهالی این صنعت که در هتل انقلاب برگزار گردید، در جمع خبرنگاران گفت: امشب با بخشی از اصحاب نشر و اتحادیه های 10 گانه این حوزه نشستی صمیمی داشتیم و دوستان مسائل این جامعه را مطرح کردند و ما نیز سیاست های وزارت ارشاد را تشریح کردیم.

تصدی دولت در حوزه نشر کاهش می یابد، تشکیل شعب رسیدگی به شکایات نشر

اما بخش مهم سخنان صالحی امیری در این خبر، مربوط به کاهش تصدی گری دولت در حوزه نشر بود. به این ترتیب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم کاهش تصدی گری دولت در حوزه نشر، یادآور شد: سیاست قطعی وزارت ارشاد در این دوره و نیز تاکید رئیس جمهور، تقویت نهادهای صنفی و کاهش تصدی گری دولت است.

موافقت قوه قضاییه با تشکیل شعب قضایی ویژه در حوزه کتاب

خبر دوم این گزارش هم مربوط به سخنان وزیر ارشاد است. صالحی امیری در خبر دیگری که روز سه شنبه این هفته منتشر شد، رئیس قوه قضاییه موافقت کردند که در شعب ویژه و به صورت تخصصی به موضوع سرقت های ادبی در کتاب ها و عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی پدیدآورندگان آثار پرداخته گردد.

البته خبر مذکور مربوط به همان نشست دوشنبه شب وزیر با اصحاب نشر بود اما به دلیل اهمیت آن به صورت جداگانه منتشر شد و به موجب اطلاعات درج شده در آن، وزیر ارشاد از موافقت رئیس قوه قضاییه با تشکیل شعب تخصصی برای پیگیری مسائل و مسائل مربوط به سرقت های ادبی و عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی پدیدآورندگان آثار مکتوب اطلاع داد و گفت: رئیس قوه قضاییه موافقت کردند که در شعب ویژه و به صورت تخصصی به این موضوع پرداخته گردد.

سخنان صالحی درباره دریافت توکن های ناشران

خبر بعدی این گزارش هم درباره سخنانی است که در نشست مذکور بیان شده است. اما این سخنان مربوط به معاون فرهنگی وزیر ارشاد است. به این ترتیب، سید عباس صالحی در این نشست گفت: تا 10 روز آینده به 5 هزار ناشر هم در تهران و هم در شهرستان ها، توکن (شناسه الکترونیک) داده خواهد شد تا از حجم مراجعات حضوری آنها به ارشاد کاسته گردد.

اعلام میزان فروش پاییزه کتاب بعد از یک هفته

این خبر مربوط به هفته گذشت می گردد و اولین روز این هفته منتشر شد. به موجب اطلاعات این خبر، با گذشت کمتر از یک هفته از اجرای طرح پائیزه کتاب در بیش از 600 کتابفروشی، تعداد کتاب های به فروش رسیده از مرز 160 هزار نسخه گذشت. این میزان فروش با توجه به گذشت تنها چند روز از شروع آن، نسبت به دوره قبل رشدی سه برابری را نشان می دهد. بر این مبنا، پیش بینی می گردد میزان فروش در طرح پائیزه کتاب، بیشتر از سه طرح قبلی (کتابفروشی به وسعت ایران، عیدانه کتاب و تابستانه کتاب) باشد.

طرح پاییزه کتاب که با شعار ایران می خواند در بازه زمانی یک ماه از 24 آبان شروع شده است و تا 24 آذر امسال در کتابفروشی های سطح کشور اجرا می گردد

امضای تفاهمنامه برای ترجمه 16 کتاب ایرانی به ترکی

با ورود به حوزه اخبار بین المللی، به این خبر می رسیم. روز سه شنبه این هفته، تفاهم نامه واگذاری حق نشر 16 عنوان کتاب ایرانی از سوی آژانس ادبی پل با ناشرانی از کشورهای ترکیه و آلبانی امضا شد.

مجید جعفری اقدم در گفتگویی که این هفته با مهر داشت،با اعلام این خبر و همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب استانبول و حضور این موسسه در نمایشگاه گفت: آژانس ادبی پل علاوه از معرفی 50 عنوان از آثار ایرانی در غرفه و ملاقات و دیدار با با 20 ناشر ترکیه ایی و چند ناشر خارجی دیگر، جلساتی نیز با مسئولین موسسه تدا (موسسه حمایت نماینده از ترجمه و نشر آثار تر در کشورهای دیگر) و مسئول رایزنی فرهنگی ایران در ترکیه برگزار کرد.

راهیابی 12 تصویرگر ایرانی به کاتالوگ جایزه فرفره طلایی

فریده خلعتبری مدیر انتشارات شباویز هم روز یکشنبه این هفته در گفتگویی که با مهر داشت، از راه یابی آثار 12 تصویرگر ایرانی در کاتالوگ نخستین دوره از انتخاب برترین تصویرگران کتاب کودک شانگهای اطلاع داد.

هیئت داوران این جایزه که بین تصویرگران 18 تا39 ساله برگزار می گردد، از میان آثار راه یافته به دبیرخانه این جایزه 50 اثر را انتخاب می نمایند. این 50 اثر از جمله آثار شاخص تصویرگران در حوزه تصویرگری کتاب کودک است که قرار است به مدت 3 روز در نمایشگاه بین المللی کتاب شانگهای که در ماه نوامبر برگزار می گردد برای عموم بازدیدنمایندگان به نمایش در آید.

طبق گفته خلعتبری از 50 نفری که فهرست مذکور قرار دارند، 12 تن از تصویرگران ایرانی هستند.

درگذشت ویلیام ترور نویسنده ایرلندی

گزارش این هفته همان طور که اعلام شد، یک خبر درگذشت را نیز در خود جا داده است و به موجب این خبر، ویلیام ترور نویسنده ایرلندی که برای رمان ها و داستان های کوتاهی که در طول 50 سال کار حرفه ای خلق نموده بود شناخته و تحسین می شد، درگذشت. انتشارات پنگوئن رندوم هاوس خبر درگذشت این نویسنده را گفت.

ترور سه بار جایزه وایتبرد را دریافت کرد و در حالی که نامزد نهایی جایزه بوکر بود، از دریافت آن بازماند. او چهار بار نامزد دریافت جایزه بوکر شده بود و سال 2002 انتظار می رفت برای رمان داستان لوسی گالت این جایزه را دریافت کند اما زندگی پای از کانادا برنده آن سال شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 3338

به "تصدی دولت در حوزه نشر کاهش می یابد، تشکیل شعب رسیدگی به شکایات نشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصدی دولت در حوزه نشر کاهش می یابد، تشکیل شعب رسیدگی به شکایات نشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید