جزیره کیش را الکترونیکی کنیم

پژوهشگران بر این باورند که جزیره کیش با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی و ویژگی ها و تنوع طبیعی خود، می تواند از بزرگ ترین قطب های گردشگری ایران و حتی دنیا باشد و اکنون نیازمند گردشگر و گردشگری الکترونیکی برای توسعه این صنعت پردرآمد است.

جزیره کیش را الکترونیکی کنیم

به گزارش خبرنگاران، منطقه آزاد کیش که به مروارید خلیج فارس معروف است، به عنوان یکی از مهم ترین مناطق دارای پتانسیل و ظرفیت بالای جذب گردشگر مطرح است. پژوهشگران برای توسعه صنعت گردشگری در این جزیره، استفاده بیشتر از فناوری را توصیه نموده اند.

روابط تجاری و سیاسی برای جذب گردشگری و توسعه این دو در جزیره کیش نیازهایی را می طلبد. یکی از مهم ترین این نیازها که مورد توجه بخش خصوصی نیز هست، گردشگری به وسیله ابزارهای نوین ارتباطی است. تبلیغات الکترونیک در این حوزه می تواند مورد توجه سازمان ها و بخش خصوصی و سرمایه گذاران در جهت جذب بیشتر گردشگر قرار بگیرد و درنتیجه، رونق اقتصادی را به ارمغان آورد.

متخصصان کشور معتقدند جزیره کیش با داشتن پتانسیل های بسیار بالا، نتوانسته است سرمایه گذاری صحیحی برای توسعه زیرساخت های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و همچنین برای بهره برداری از ابزارهای فناوری اطلاعات باهدف ازدیاد گردشگر داشته باشد. در صورت رفع شدن چالش های موجود درزمینه فناوری اطلاعات، با ایجاد مشاغل جدید در بخش های مختلف اقتصادی و با افزایش دستمزد و درآمد افراد، بر ساختار اجتماعی کیش تأثیرگذار خواهد بود. این جزیره، به عنوان یکی از مناطق توانمند کشور، دارای قابلیت های بی نظیر اکوتوریستی، ژئوتوریستی و تاریخی و از قطب های مهم گردشگری کشور است.

در همین راستا، پژوهشی انجام گردیده که به مسائل مربوط به گردشگری که فناوری اطلاعات در آن وارد گردیده می پردازد و ابعاد و اثرات مختلف گردشگری الکترونیک را آنالیز می نماید و مرز آن را با گردشگری سنتی که در گذشته بیشتر رایج بوده، معین می نماید.

در این پژوهش کاربردی، که توسط محققانی از دانشگاه تهران انجام گردیده است، تعداد 382 نفر از گردشگران داخلی جزیره کیش مشارکت داشته و با استفاده از پرسشنامه مربوطه، به سؤالات محققان پاسخ داده اند.

نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان می دهد که فناوری اطلاعات، به واسطه ایجاد محیط اطلاعاتی برای هریک از مؤسسات گردشگری و ایجاد ساختار اطلاعاتی متمرکز، در سیستم گردشگری جزیره کیش تأثیر گزار است. بخش های مختلف این صنعت در این محیط اطلاعاتی، می توانند به شناسایی فرصت های تجاری در بازار پرداخته، به توسعه همکاری با تهیه نماینده ها و واسطه ها بپردازند و همچنین، می توانند مؤسسات غیررسمی را به منظور توسعه و ارائه خدمات گردشگری ایجاد نمایند.

آن طور که آیدا برادران نیا، محقق برنامه ریزی گردشگری و همکارانش از پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران می گویند: درحقیقت، می توان این گونه اعلام کرد که فناوری اطلاعات، با ارائه ابزار و امکانات مؤثر برای گردشگران ازجمله گردشگران جزیره کیش، به منظور شناسایی و خریداری خدمات نقش اساسی ایفا نموده و موجب توسعه و ارتقای صنعت گردشگری در جزیره کیش می گردد.

این محققان اعتقاد دارند: جزیره کیش با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی و ویژگی ها و تنوع طبیعی خود، می تواند از بزرگ ترین قطب های گردشگری ایران و حتی دنیا باشد و اکنون نیازمند گردشگر و گردشگری الکترونیکی برای توسعه این صنعت پردرآمد است. یکی از زیرساخت های اساسی که می تواند به گردشگری الکترونیکی وجهه مناسب و استانداردی بدهد، آماده سازی ابزارها، المان ها و امکانات شهری براساس الگوهای گردشگری الکترونیکی است و برای رسیدن به چنین الگویی، نیازمند تدوین یک سند استاندارد برای جزیره الکترونیکی هستیم که در آن تمامی نیازسنجی ها و پیش بینی های لازم برای تأمین خواسته های گردشگران انجام گردد.

برادران نیا و همکارانش در تبیین چنین الگویی می گویند: گردشگران باید از لحظه ورود به فرودگاه در ایستگاه های تاکسی یا مینی بوس، هتل ها و مراکز تفریحی و رستوران ها از فناوری ها و امکانات لازم برای دستیابی به سرویس ها و اطلاعات موردنظر بهره مند شوند و این امر زمانی میسر می گردد که شهر براساس قوانین و استانداردهایی تجهیز و تأمین گردیده باشد. فرایندهای برنامه ریزی گردیده در گردشگری، از طریق پتانسیل آی تی به پیشرفت گردشگری الکترونیک منجر خواهند شد.

این پژوهشگران می افزایند: ایران و به تبع آن جزیره کیش درزمینه رزرو اینترنتی، کشوری جوان است و تا رسیدن به سطحی قابل قبول از آن، راه درازی پیش رو دارد. ورود فناوری جدید، نیازهای جدیدی را در پردازش و تبادل داده ها و نیز نحوه ابزارها و زیرساخت های مناسب و اجرای آن و ارائه این گونه خدمات نوین گردشگری را مطرح نموده است. ازاین رو، علاقه مندی مدیران به دانستن این موضوع که چه عواملی موجب افزایش استفاده از خدماتی نظیر رزرو اینترنتی توسط گردشگران می گردد، قابل توجیه است.

نتایج این تحقیق که به اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات برای توسعه و ارتقای صنعت گردشگری به خصوص در جزیره کیش اشاره دارد، در نشریه گردشگری شهری متعلق به دانشگاه تهران منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جزیره کیش را الکترونیکی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره کیش را الکترونیکی کنیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید