دیلمان ؛ منطقه ای دنج برای تفرج های خانوادگی

به گزارش مجله آزمون اول، شمال ایران یکی از منطقه های است که سالانه افراد بسیار زیادی از آن دیدن می کنند. بسیاری از مردم ایران در تعطیلات تابستان یا در تعطیلات دو یا سه روزه ماه های مختلف به شمال کشور و منطقه ها سرسبز آن سفر می کنند تا چند روزی را در محیطی زیبا و آب و هوایی خوب سپری کنند. یکی از این منطقه های که مورد توجه افراد زیادی واقع شده است، شهر دیلمان از سیاهکل است.

دیلمان ؛ منطقه ای دنج برای تفرج های خانوادگی

دیلمان . [ دَ ل َ ](اِخ) (از: دیلم + ان ، پسوند مکان). مکان دیلمها سراسر گیلان را در قدیم دیلمان و دیلمستان نامیده اند.

دیلمان در زبان گیلکی به صورت دیلَمون تلفظ می شود و این نام ترکیبی از سه واژه دیل، ام و ان است که واژه دیل معنای مکانی را می دهد که در آن دام نگهداری می شود. واژه ام به بلند بودن منطقه اشاره دارد و ان هم پسوند مکان است. با این اوصاف دیلمان به معنای مکان بلندی است که در آن دامداری می کنند. البته این واژه و تعریف آن احتیاج به جستجوی بیشتری دارد که در اینجا بر اساس بررسی هایی که اجرا شده به چنین معنی رسیده ایم ولی طبیعتا برای اثبات چنین تعریفی احتیاج به بررسی واژه شناسی بیشتراست. این منطقه با منظرههای سرسبز و چشمه های فراوان معروفیت یافته است.

اطلاعات جغرافیایی

شهر دیلمان در استان گیلان واقع شده و همانند سایر بخش های این استان آب و هوایی مرطوب و پرباران دارد. البته به دلیل کوهستانی بودن منطقه دیلمان هوای سرد و خنک هم یکی از مزیت های این منطقه به تعداد میرود. به طوری که برای سفر به آنجا باید لباس و تجهیزات کافی به همراه داشته باشید. ممکن است در برخی شب های تابستانی هم لازم باشد تا از لباس گرم و حتی بخاری استفاده کنید. اگر قصد ماجراجویی در این منطقه را دارید، باید بگوییم که هر چقدر از منطقه جلگه ای به بخش کوهستانی حرکت کنید، هوا هم سردتر می شود.

شهر جلگه ای دیلمان بخشی از شهرستان سیاهکل است که در 15 کیلومتری لاهیجان واقع شده و از شمال و شمال شرق به لاهیجان و از شرق به لنگرود متصل می شود. شهر های املش و رودسر در جنوب شرقی دیلمان قرار دارند و غرب و جنوب غربی آن هم به رشت و رودبار منتهی می شود. شهرستان سیاهکل دارای دو بخش مرکزی و دیلمان است. اگر در روز پنجشنبه به سیاهکل سفر کردید، بهتر است که به سراغ پنجشنبه بازار این شهر بروید و به تماشای فرهنگ و شیوه لباس پوشیدن مردمان آن بپردازید. برخی از مردم این سرزمین لباس سنتی به تن می کنند و این موضوع در مرنام هرچه بیشتر به چشم می خورد.

جمعیت دیلمان بر اساس سرتعدادی که در سال 1390 انجام شد 1656 نفر است. در همسایگی دیلمان هم سه بخش خورگام، عمارلو و اشکور وجود دارد. ابی نام، گیسل، پله شاه، خاک شور، پیش علیا و اروشکی نام برخی از روستاهای این منطقه هستند که در این بین روستای اروشکی به دلیل منظره ها و جاذبه هایی که دارد یکی از زیباترین روستاهای دیلمان به تعداد میرود.

دیلمان دارای کوهی زیبا و پربرف است که کوه درفک نامیده می شود و البته منظره زیبایی را هم در این منطقه ایجاد کرده است. تماشای قله سفید رنگ درفک بین سرسبزی جنگل بسیار هیجان انگیز است. لازم به ذکر است که این کوه از لحاظ کوهنوردی و غارنوردی جالب توجه است. در این کوه دو غار معروف وجود دارد که ویژگی آن ها به شکل سنگ ها و قندیل هایشان مربوط می شود. یکی از این غار ها دارای سنگ هایی به شکل انسان و حیوانات مختلف است و غار دیگر هم به قندیل های یخی معروفیت دارد.

لازم به ذکر است که در منطقه مذکور کارخانه ای به نام سیمان گیلان سبز شروع به کار کرده که این صنعت یکی از آلوده کننده ترین صنایع برای طبیعت است و همین موضوع ییلاق منطقه را تهدید می کند.

دیلمان هم همانند سایر بخش های شمال ایران دارای گیاهان و حیوانات مختلفی است که پوشش گیاهی آن هم منطقه ای سرشبز را در نمای کلی ایجاد کرده است. این شهر علاوه بر آب و هوای خوب و منظره ها بکر و زیبا، دارای جاذبه های گردشگری مختلفی است که از این بین می توان به آبشار لونک، قلعه کو تی، تی تی کاروانسرا، قلعه گرما ور، حمام تاریخی دیلمان، امام زاده سید صالح، امام زاده سید ابراهیم، امام زاده سید ناماعیل، بقعه امام زاده تورار، قلعه کوتول شاه، منطقه گردشگری ابی نام، منطقه باستانی کوه پس، غار اسپهدان و غار لوعلی اشاره کرد که در ادامه با برخی از این جاذبه ها آشنا می شویم.

آبشار لونک

آبشار لونک منطقه ای زیبا در 22 کیلومتری جنوب سیاهکل در سمت راست جاده است که به دلیل قرارگیری آن بین درختان مختلف جنگل، حال و هوای خاصی دارد و مکانی مناسب برای اسکان موقت به تعداد میرود.

منطقه قلعه کوتی

در زبان دیلمی کوتی به معنای تپه است و چون بسیاری از روستاهای این منطقه روی تپه ها و به شکل قلعه ساخته شده اند، به این منطقه، منطقه قلعه کوتی گفته می شود. البته برخی از این قلعه ها همچنان پا بر جا هستند که در این بین می توان به کافرکول، قلعه کوتی میکال و کافر قلعه اشاره کرد.

تی تی کاروانسرا

در 15 کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان کاروانسرایی وجود دارد که با سنگ های رودخانه ای و آجر به همراه ملاط گچ و ساروج ساخته شده است. این کاروانسرا در گذشته اقامتگاه افرادی بود که از سیاهکل و دیلمان به سمت طالقان حرکت می کردند. لازم به ذکر است که واژه تی تی در زبان دیلمی به معنای شکوفه است و بانی کاروانسرای مذکور هم فردی به نام تی تی خانم از خاندان صفوی بود.

قلعه گرماور

در روستای گرماور قلعه ای با همان نام وجود دارد که به دوران پیش از اسلام مربوط می شود. قلعه مذکور در 60 کیلومتری سیاهکل روی صخره ای بلند ساخته شده که ساختار کلی آن نشان از کاربردش به نام برج دیده بانی دارد.

حمام تاریخی دیلمان

حمام میر بلوک یا حمام تاریخی دیلمان بنایی قاجاری است که از 3 گنبد اصلی و 2 گنبد کوچک تشکیل شده و چندین نورگیر دارد.

اطلاعات تاریخی

دیلمان تا قرن پنجم هجری دیلم نامیده می شد و از آن پس نام فعلی اش برای آن استفاده شده است. نام دیلم هم از دو واژه دیل و لم تشکیل شده که دیل به معنای میان و درون است و واژه لم هم معنای بیشه و جنگل را می دهد. با این اوصاف دیلم به معنای دل جنگل است. همان طور که گفته شد، دیلمان یکی از شهر های سیاهکل است و سیاهکل خاستگاه دو سلسله مهم دیلمیان و آل بویه به تعداد میرود.

دیلمان در واقع تداعی گر تاریخ و طبیعت است و این منطقه با وجود اینکه اغلب با طبیعتش معروفیت یافته، اما تاریخی طولانی دارد و گفته می شود یکی از قدیمی ترین اقامتگاه های بشر بوده است. بر اساس آثار مختلفی نظیر ابزار و ظروف مسی، مفرغی و سفالی که در این منطقه یافت شده است می توان پی برد که زندگی غارنشینی از 2000 سال پیش از میلاد در این منطقه وجود داشته است.

در دیلمان مهری استوانه ای یافت شده که در موزه لنینگراد نگهداری می شود و مربوط به 5 هزار سال قبل است. البته یافته های این منطقه تنها به این اثر محدود نمی شود و اشیای دیگری هم در این شهر یافته شده اند که متأسفانه بسیاری از آن ها به صورت قاچاقی از کشور خارج شده اند.

با وجود اینکه در حال حاضر دیلمان منطقه نسبتا کوچکی را شامل می شود، اما در گذشته دیلمان نام بخش بزرگی بوده که از غرب گیلان تا بابل و از جنوب تا قزوین ادامه داشت. دو رود سپیدرود و شیرود هم مرز های غربی و شرقی این منطقه تا قرن ششم بودند. با تغییر سیاست ها در قرن هشتم، بخش های مختلف دیلمان هر یک نامی را به خود گرفتند و از دیلم جدا شدند که در جریان آن محدوده فعلی برای این سرزمین باقی ماند. لازم به ذکر است که سلسله هایی نظیر زیاریان، بویهیان، کاکوان و مسافریان (کنگریان) از این منطقه برخواستند. از رجال مهم این منطقه هم می توان به سلار دیلمی، یکی از دانشمندان اسلامی، اشاره کرد.

جهت های ارتباطی

بسیاری از مردمی که در دیلمان و اشکورات زندگی می کنند به دلیل نزدیکی به جاده قزوین مایل هستند تا از جهت خورگام برای رفت و آمد هایشان اقدام کنند.

برای سفر به منطقه دیلمان از شهر رشت باید جهتی 42 کیلومتری را به سمت لاهیجان بروید. در لاهیجان وارد جاده جنوبی یا همان جاده 15 کیلومتری سیاهکل شوید که جنگل های انبوه و زیبایی دارد. با رسیدن به سیاهکل باید جهتی 45 کیلومتری به سمت دیلمان طی کنید که البته این جهت بسیار پر پیچ خم است و به همین دلیل سرعت حرکتتان بسیار کم خواهد بود. البته باید بدین نکته هم توجه داشت که جهت سیاهکل به دیلمان جاده ای آسفالته و با کیفیت است که سفر در آن چندان جای نگرانی ندارد.

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، بهترین زمان برای سفر به این ییلاق از اواسط اردیبهشت ماه تا انتهای تابستان است. البته باید بدین نکته هم توجه داشت که دیلمان در فصل پاییز هم بسیار زیبا است، اما اغلب در این فصل گردشگران زیادی به این منطقه سفر نمی کنند. میانگین زمانی که گردشگران در این منطقه می مانند هم حدود دو یا سه روز است.

گروه ابان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 27630

به "دیلمان ؛ منطقه ای دنج برای تفرج های خانوادگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیلمان ؛ منطقه ای دنج برای تفرج های خانوادگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید