سقف وام مشاغل خانگی 50 میلیون تومان اعلام شد

به گزارش مجله آزمون اول، خبرنگاران: دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور با اشاره به اینکه کرونا فرصتی برای توسعه مشاغل خانگی است گفت: سقف وام برای مشاغل خانگی به 50 میلیون تومان افزایش یافته است.

سقف وام مشاغل خانگی 50 میلیون تومان اعلام شد

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش مجله آزمون اول به نقل از تسنیم، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح های حمایتی حوزه اشتغال، ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که با نقش آفرینی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان (جهاددانشگاهی) به عنوان نهاد واسط، تسهیل گر و توسعه ای در هشت استان کشور (آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، لرستان) در حال انجام می باشد.

پس از انجام مطالعات مقدماتی، آنالیز تجارب دیگر کشورها در این حوزه، تجزیه و تحلیل برنامه های قبلی اشتغالزایی و شناسایی نقاط ضعف آنها از جمله در نظر ندریافت مزیت های نسبی و رقابتی استان ها و مناطق جغرافیایی، نبود برنامه های توانمندسازی، آموزش و مشاوره، عدم پیش بینی سازوکار فروش محصولات و خدمات و اتصال به بازار جهت پایداری شغل، تصمیمی اتخاذ گشت تا طرح نوین با مرتفع سازی این مسائل و تاکید بر اتصال به بازار عملیاتی گردد.

همانطور که در چهارچوب مفهومی برنامه اشتغال فراگیر آمده است علاوه بر توجه به سیاست های اقتصاد کلان، به سیاست های مرتبط با بخش واقعی اقتصاد (رشته فعالیت های مالی) و ابزارهای سیاستی در لایه های خرد و میانی که اهمیت ویژه ای در ایجاد اشتغال پایدار دارند، توجه جدی شده و برنامه ریزی صرفاً بر رشد کمی مالی تمرکز نداشته و توسعه پایدار و مبانی آن همیشه مد نظر برنامه ریزان بوده است.

با در نظر دریافت این نکات، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بر رشته ها و مشاغل نوین در حوزه فناوری های نرم و صنایع خلاق، آی تی و آی سی تی تاکید داشته و رشته فعالیت هایی مورد توجه قرار گرفته اند که در کنار ایجاد ارزش اضافه نموده به ایجاد اشتغال پایدار، عدالت اجتماعی و توجه به اقشار آسیب پذیر، کاهش فقر و توسعه اجتماعی یاری خواهند کرد.

*اتصال به بازار و یاری به کسب و کارها

مهناز امامدادی، دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور درباره اهداف اجرای این دو طرح گفت: هدف از اجرای این الگو را تعامل با دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح و ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار و ایجاد زیرساخت های بازاریابی و فروش محصولات مشاغل خانگی و ایجاد امکان و تسهیل نظارت وزارت بر فرآیند اجرای طرح به وسیله نرم افزار کنترل پروژه و بازدیدهای میدانی است.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور اضافه نمود: با توجه به شیوع کرونا و مسائل زیادی که برای مشاغل خرد و کوچک ایجاد شده به این نتیجه رسیدیم که تسهیلاتی برای کسب و کار های متضرر از شیوع این ویروس در نظر بگیریم. ما فهرست این کسب و کار ها را در اختیار داریم و با توجه به استحقاق آنها برای دریافت این تسهیلات به آنها یاری خواهیم کرد.

*کرونا فرصتی برای توسعه مشاغل خانگی است

امامدادی با اشاره به اینکه کرونا فرصتی برای توسعه مشاغل خانگی است اضافه نمود: با توجه به ممنوعیت تردد ها و تدابیر بهداشتی که برای ماندن در خانه ها اندیشیده شده است، این موقعیت می تواتد بستری مناسب برای به نمایش در آمدن خلاقیت شاغلان بخش مشاغل خانگی باشد.

*استفاده از ظرفیت و توان جهاد دانشگاهی

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور با بیان اینکه کوشش کردیم از ظرفیت و توان جهاد دانشگاهی در شرایط کنونی به نحو مطلوب استفاده کنیم گفت: با توجه به هماهنگی ها و همکاری هایی که با جهاد دانشگاهی داشتیم توانستیم از ظرفیت مشاغل خانگی در استان های مختلف برای فراوری ماسک و اقلام بهداشتی مورد احتیاج مردم و کادر پزشکی در زمان شیوع ویروس استفاده کنیم. در کل سعی ما این است که در هر موقعیت زمانی از پتانسیل شاغلان خانگی استقاده کنیم و ظرفیت های آنها را در عمل به مردم و مسئولین نشان دهیم.

وی اضافه نمود: در طرح ملی مشاغل خانگی ما به دنبال این هدف هستیم که مشاغل خانگی که در بازار تاثیر دارند به صورت شبکه ای فعالیت نمایند و بازدهی آنها بیشتر گردد. علاوه برآن توجه به اولویت ها و ظرفیت های واقعی این کسب و کار ها از اولویت های اصلی طرح توسعه مشاغل خانگی بوده است.

*بیش از 16500 شغل در 9 استان پایلوت مشاغل خانگی

امامدادی با اشاره به اینکه تا کنون 16500 شغل در 9 استان پایلوت که از سال 96 رقم خورد به وجود آمده یادآور شد: این طرح با موفقیت های خوبی همراه بود و موجب ایجاد برند های جدید ملی شد و علاوه برآن برند های ملی قدیمی حمایت و تقویت شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سه فاز انجام می گردد اضافه نمود: در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی حداقل در مرحله اول هیچگونه تسهیلاتی برای آنها درنظر گرفته نمی گردد. این طرح در سه فاز انجام می گردد که فاز اول شناخت ظرفیت ها و مزیت های منطقه، پتانسیل افرادی که در رشته های مختلف در آنجا وجود دارند و افرادی که می توانند در این فرایند مفید باشند است. فاز دوم تقویت افرادی است که می توانند در این طرح مفید باشند و در مباحث کارآفرینی، بازارشناسی و ... آموزش هایی در اختیار این افراد قرار می گیرد. افرادی هم که با داشتن مدارک تحصیلی بیکارند و توانایی خاصی ندارند تحت آموزش های جهاد قرار می گیرند و با توجه به توانایی ها و پتانسیل خود راهنمایی می شوند. مهارت های بازاریابی افرادی که محصولات سنتی و صنایع دستی فراوری می نمایند نیز باید تقویت گردد.

وی همچنین به طرح ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار فاقد حمایت نهادهای حمایتی اشاره نمود و گفت: حدود یک سال است که طرح توانمند سازی 6200 زن سرپرست خانوار نیز با جهاد دانشگاهی شروع شده است و در دست اجراست.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور گفت: میزان وام برای مشاغل خانگی برای اشخاص حقیقی تا سقف 50 میلیون تومان شده، در حالی که قبلاً این رقم 20 میلیون بود و برای فعالیت های گروهی و شبکه ای و پشتیبانی تا سقف 200 میلیون تومان وام پرداخت می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 30 تیر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 11415

به "سقف وام مشاغل خانگی 50 میلیون تومان اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقف وام مشاغل خانگی 50 میلیون تومان اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید