صدای سکوت برگزیدگانش را شناخت

به گزارش مجله آزمون اول، مراسم پایانی دومین جشنواره داستان نویسی ویژه ناشنوایان صدای سکوت برگزار گردید.

صدای سکوت برگزیدگانش را شناخت

به گزارش مجله آزمون اول به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، مراسم انتهای دومین جشنواره داستان نویسی ویژه ناشنوایان صدای سکوت با حضور علاقه مندان به ادبیات، در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار گردید.

زهره عارفی، دبیر این دوره از جشنواره در ابتدای مراسم گفت: خیلی خوشحالم که برای دومین بار جشنواره صدای سکوت را برگزار می کنیم. در این راه نهادهای مختلفی مثل بهزیستی استان قم، بهزیستی کل کشور و خانه کتاب به ما یاری کردند. خیلی خوشحالم که چنین جمعیتی امروز دور هم جمع شده ایم تا پیشرفت داستان نویسان ناشنوا را ببینیم.

او ادامه داد: به جرات می توانم بگویم که جشنواره سال جاری نسبت به سال گذشته پربارتر شده است و شما برای رسیدن به این حقیقت می توانید کتاب آثار برگزیده دوره نخست را با کتاب آثار برگزیده دوره دوم مقایسه کنید تا رشد را ببینید و متوجه شوید که این بچه ها چطور توانسته اند با کوشش و پشتکار دست به خلق داستان های فوق العاده بزنند.

دبیر جشنواره صدای سکوت با اشاره به لزوم ورود نهادهای فرهنگی برای یاری به این جشنواره گفت: امیدوارم که محتوای آثار این بچه ها مورد آنالیز و توجه نهادهای مرتبط قرار بگیرد و واقعا اگر نهادی می تواند کاری انجام دهد، کوتاهی نکند. امید همه ناشنوایان به نهادهای مختلف کشور است تا این جشنواره با قدرت بیشتر بتواند به راه خودش ادامه دهد.

مهدی پهلوانی ستوده، مدیرکل بهزیستی استان قم، نیز در سخنانی کوتاه گفت: ما به عنوان مجموعه بهزیستی وظیفه داریم تا در خدمت این عزیزان باشیم؛ از این رو در بهزیستی توانبخشی های مختلفی ارائه می گردد که یکی از آنها توانبخشی فرهنگی و آموزشی است.

هادی کریمی، معاونت توانبخشی استان قم، دیگر سخنران این نشست بود که اظهار کرد: ما امروز از شما عزیزان ناشنوا انرژی می گیریم؛ چراکه که فعل خواستن، توانستن است را صرف کردید و با شرکت در جشنواره صدای سکوت نشان دادید که چه توانایی های نهفته ای دارید. همان طور که گفته شد یکی از فعالیت های سازمان بهزیستی توانبخشی آموزشی، فرهنگی و هنری است. در این راستا ما از هر برنامه ای که بتواند به شکوفایی توانایی های نهفته یاری کند، یاری خواهیم کرد.

او ادامه داد: ما اینجا یاد می گیریم که چگونه توانایی های ذهنی خودمان را شکوفا کنیم؛ از این رو چه نام زیبایی را برای این جشنواره انتخاب نموده اند. صدای سکوت یعنی صدای افکار و توانایی های ما. به نظر من این جشنواره باعث می گردد که صدای درون همه عزیزان ناشنوا شنیده گردد.

کریمی با اشاره به توانمندی های ناشنوایان اظهار کرد: شما عزیزان با برگزاری این جشنواره نشان می دهید که از فرصت های برابر برخوردار هستید. از این رو امیدوارم که به زودی شاهد راه اندازی دبیرخانه دائمی این جشنواره باشیم.

محمد نوری، مدیر دفتر فرهنگ معلولین قم، نیز با اشاره به نگارش مقاله ای گفت: من مقاله ای آماده نموده ام که به زودی منتشر می گردد و در آن به این موضوع اشاره داشته ام که داستان به عنوان یک ابزار برای بیان مهارت ناشنوایان استفاده می گردد. بزرگترین مشکل ناشنوایان در جامعه ارتباط برقرار کردن است.

او ادامه داد: انسان ها به وسیله ارتباط با هم می توانند فکر و ایده های خود را با هم به اشتراک بگذارند و این باعث تفاوت انسان با سایر موجودات خلقت شده است. یکی از راه های ارتباط برقرار کردن ناشنوایان به وسیله دیالوگ است که مرحوم شهیدی و باغچه بان در این راستا بسیار کوشش کردند. مرحوم شهیدی مکان هایی را در پایتخت ایجاد کردند تا ناشنوایان بتوانند با هم ارتباط برقرار نمایند.

نوری در توضیح راه حلهای ارتباط ناشنوایان گفت: راه حل بعدی زبان اشاره است که ناشنوایان می تواند از آن طریق با هم ارتباط برقرار نمایند. داستان نیز راه دیگری است که ناشنوایان می توانند به وسیله آن با هم ارتباط داشته باشند. یک ناشنوا وقتی داستان می نویسد، مانند موبایل خاموشی است که در زیر قاب فعال است و در دل خود هزار برنامه در حال انجام دارد.

وی در انتها گفت: داستان باعث رشد مهارت ارتباطی می گردد و زهره عارفی نخستین کسی در ایران بود که این موضوع را عنوان کرد. امیدوارم نهادها یاری نمایند تا روشی که در کشورهای دیگر جواب داده است، در ایران هم جواب دهد.

در ادامه این برنامه مرضیه کریمی به قصه گویی پرداخت و بعد از آن از دومین کتاب جشنواره صدای سکوت به نام اول کلمه بود رونمایی شد. رونمایی از اپلیکیشن این جشنواره اتفاق دیگری بود که در این مراسم رخ داد.

در انتها اسامی برگزیده های این دوره به توضیح زیر اعلام شد:

نفر اول: زهره پوربابکان با داستان دوچرخه

نفر دوم: سعید رافعی پور با داستان قاطر

نفر سوم: سمیرا رحیمی با داستان یاقوت گمشده

نفر چهارم: محبوبه میرابوطالبی با داستان هالچک ترنج

نفر پنجم: مهدی آبفروش با داستان رویای نیمه شب مریم

نفر ششم: ثریا بیگدلو با داستان بن بست

نفر هفتم: زهرا افراسیابی با داستان کیف مرگ

نفر هشتم: مرضیه بنازاده با داستان عروسک شیشه ای

نفر نهم: مرضیه پورعابدینی با داستان آن شب

نفر دهم: محبوبه اقبالی با داستان بادکنک فسفری

نفر یازدهم: پروین شریفی با داستان دلواپس خانم

نفر دوازدهم: عاطفه تاجیک خاوه با داستان تخته سیاه، گچ سفید

نفر سیزده: مریم پگاه راد با داستان رویای رنگی

نفر چهاردهم: مهین مومن با داستان دنیای هوشمند

نفر پانزدهم: سهند سلیمان فلاح با داستان حس دیگر

نفر شانزدهم: فائزه خورشیدی با داستان صدای ماشه

نفر هفدهم: رقیه نیک سیرت با داستان تخت فلزی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 5734

به "صدای سکوت برگزیدگانش را شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای سکوت برگزیدگانش را شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید