چه زمانی دندان ها به درمان کانال ریشه نیاز دارند؟

به گزارش مجله آزمون اول، یک متخصص درمان کانال ریشه دندان گفت: فراد با مشاهده هر گونه پوسیدگی در دندان ها و درد باید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنند.

چه زمانی دندان ها به درمان کانال ریشه نیاز دارند؟

زهره آهنگری اندودنتیست، متخصص درمان کانال ریشه و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره اینکه چه زمانی دندان ها به درمان کانال ریشه نیاز پیدا می کنند، اظهار کرد: زمانی که پوسیدگی دندان پیشرفت کند و به پالپ یا مغز دندان برسد، بیمار با علائمی مانند درد به دندانپزشک مراجعه می کند که در این صورت دو حالت وجود دارد. در حالت اول بیمار درد دارد و عصب دندان بر اثر ورود میکروب ها به داخل آن ملتهب شده است، بنابراین درمان کانال ریشه یا کانال عصب دندان ضرورت پیدا می کند.

او بیان کرد: در حالت دوم آن قدر پوسیدگی دندان پیشرفت کرده که آبسه ایجاد شده است؛ به عبارتی در این حالت تمام فضای کانال عصب ریشه به عفونت دچار شده است و بیمار با علائم شدیدتری مانند درد، تب، بد حالی و تورم صورت به دندانپزشک مراجعه می کند که در این حالت هم دندان ها به درمان کانال ریشه نیاز دارند، میزان موفقیت درمان در حالت اول بیشتر است.

این متخصص درمان کانال ریشه افزود: برای درمان ریشه دندان نخست پوسیدگی های دندان برداشته شده سپس متخصص درمان کانال ریشه وارد فضای کانال ریشه می شود و با وسایل درمانی خاص موضع را به طور کامل تمیز کرده و با دارو های ضد عفونی کننده شستشو می دهد، پس از این مرحله دندانپزشک کانال داخل ریشه را با مواد مخصوصی مانند گوتاپرکا که محرک سیستم ایمنی بدن نیست، پُر می کند؛ پس از پُر کردن کانال ریشه، درمان ریشه تمام می شود سپس باید تاج دندان را به کمک ترمیم ساده یا (کرون) روکش، درست کرد.

آهنگری تاکید کرد: در حال حاضر لیزر در درمان ریشه دندان تنها می تواند خاصیت ضد باکتری داشته باشد و ناحیه مورد نظر را از میکروب پاک کند، البته لیزر جایگزین هم دارد و دندانپزشکان می توانند به کمک برخی مواد شیمیایی که خیلی مضر هم نیستند ضد عفونی موضع را انجام دهند.

او شرح داد: بیمار ممکن است پس از درمان ریشه درد داشته باشد که برای کاهش درد مصرف داور های مسکن و ضد التهاب ضروری است. همچنین احتمال دچار شدن دندان به عفونت وجود دارد که در این صورت دندانپزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. برای ترمیم تاج دندان هم بیمار باید یک هفته پس از درمان ریشه به دندانپزشک مراجعه کند، به طور کلی پیشنهاد نمی شود که بیش از دو هفته پانسمان داخل دندان باقی بماند، زیرا ممکن است میکروب هایی که داخل دهان هستند به فضای کانال ریشه وارد شوند و میزان موفقیت درمان ریشه را کاهش دهند.

انتهای پیام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 5760

به "چه زمانی دندان ها به درمان کانال ریشه نیاز دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی دندان ها به درمان کانال ریشه نیاز دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید