کمیته ملی المپیک پرکار در سال 98

به گزارش مجله آزمون اول، آماده سازی کاروان برای حضور در المپیک توکیو و همچنین وجود حاشیه های مختلفی باعث شد سال 98 برای کمیته ملی المپیک تبدیل به یک سال پرکار و پر خبر گردد.

کمیته ملی المپیک پرکار در سال 98

به گزارش خبرنگاران، باتوجه به اینکه سال 1398، سال قبل از بازی های المپیک بود، طبیعتا کمیته ملی المپیک هم روزی های پرکاری را پشت سر گذاشت. از انجام کارها مربوط به المپیک گرفته تا فراهم کردن امکانات برای تیم ها جهت کسب سهمیه المپیک تماما وظایف کمیته ملی المپیک در سال 1398 بود.

البته کمیته ملی المپیک جدا از کارهای المپیک درگیر مسائل حاشیه ای هم شد. تغییر دبیرکل کمیته ملی المپیک، میانجیگری برای انتها دادن یک چالش دیگر بین یکی از فدراسیون ها با ورزشکارش، جدال با رییس فدراسیون دنیای جودو از مسائلی بود که کمیته ملی المپیک را در سال1398 درگیر کرد.

سال 98 برای کمیته ملی المپیک مملو از خبرهای ریز و درشت بود اما فقط به مرور مهمترین اتفاقات سال 1398 می پردازیم:

پادرمیانی برای آشتی حامد حدادی و فدراسیون بسکتبال

پس از اینکه رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک مسائل به وجود آمده بین احسان حدادی با فدراسیون دوومیدانی و کیانوش رستمی با فدراسیون وزنه برداری را حل کرد. در سال 1398 به ماجرای بسکتبال ورود کرد. اختلاف حامد حدادی و فدراسیون بسکتبال منجر به دور شدن این بازیکن از تیم ملی شده بود، رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک با حدادی جلسه ای برگزار کرد و در نهایت حامد حدادی دوباره به تیم ملی برگشت.

از استعفای اجباری شهنازی تا حضور سعیدی در سمت دبیرکلی

شاهرخ شهنازی دبیر کل و سخنگوی کمیته ملی المپیک به دلیل بعضی مسائل شخصی مجبور به استعفا از از سمت خود شد. پس از موافقت صالحی امیری ،کیکاووس سعیدی خزانه دار و ذی حساب کمیته طی حکمی به عنوان سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک انتخاب شد.

سعیدی چند ماه به عنوان سرپرست مشغول به کار شد در نهایت حکم دبیرکلی را دریافت کرد. پس از آن نیز سید محمد بابا دامغانی به عنوان سرپرست خزانه داری و فرح نصیری به عنوان ذی حساب امورات اقتصادی کمیته ملی المپیک را پیگیری می نمایند.

افتتاح فاز اول موزه ورزش با حضور دنیاگیری

اردیبهشت ماه فاز اول موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک با حضور اسحاق حهانگیری معاون اول رئیس جمهور، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و معاونان وزارت ورزش و مسئولان کمیته ملی المپیک افتتاح شد. فاز اول موزه در محل کمیته ملی المپیک واقع شده است.

ماجرای انتخاب فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی تیم امید و گلایه کمیته ملی المپیک

پس از اینکه فدراسیون فوتبال فرهاد مجیدی را به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب کرد، کمیته ملی المپیک گلایه داشت که چرا بدون هماهنگی با ستاد عالی بازی ها سرمربی انتخاب شده است. البته این ماجرا در نهایت بدون حاشیه دیگری تمام شد و وقتی در مراسم نشست صمیمی پیشکسوتان ورزش با سید حسن خمینی و مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، فرهاد مجیدی هم حضور داشت و حتی صالحی امیری او را به اسم کوچک صدا کرد و معین شد قرار است مجیدی در سمت خود بماند.

صندلی نهم ایران در بازی های ساحلی دنیا

نخستین دوره بازی های ساحلی دنیا در دوحه قطر برگزار گردید و ایران در بازی های ساحلی دنیا یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز گرفت وبه همراه تیم بلاروس در رده نهم نهاده شد. تیم ایران با 17 ورزشکار در چهار رشته کشتی، کاراته، فوتبال ساحلی و سنگنوردی شرکت کرده بود.

پیمان فخری رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی سرپرست کاروان ایران در این بازی ها بود.

شروع به کار دوباره آموزشگاه ملی المپیک با نمای جدید

در سال 97 انفجاری که در آموزشگاه ملی المپیک رخ داد که کمیته ملی المپیکتصمیم به بازسازی آن گرفت و پس از چند ماه تعطیلی بالاخره در تیرماه سال 1398 سالن فارسی آموزشگاه ملی المپیک با نمای جدید توسط وزیر ورزش و جوانان افتتاح شد.

قهرمانان کشتی و وزنه برداری در کمیته ملی المپیک صاحب پست شدند

رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک به حسن رنگرز و بهداد سلیمی در کمیته ملی المپیک پست داد. او بهداد سلیمی را به عنوان مشاوره خود در امور المپین ها منصوب کرد.همچنین حسن رنگرز به عنوان مشاور رییس و مدیر موزه ملی ورزش انتخاب شد.

دریافت میزبانی جلسه هیات اجرایی شورای المپیک آسیا

در نشست هیات اجرایی شورای المپیک آسیا در تاشکند ازبکستان، درخواست رسمی ایران برای میزبانی نشست آینده هیات اجرایی شورای المپیک آسیا مطرح شد و مورد موافقت نهاده شد.

رضوانی جای ژن خوب را گرفت

زمانی که بحث فعال شدن کمیسیون های کمیته ملی المپیک مطرح شد، حمیدرضا عارف پسر محمدرضا عارف به عنوان رییس کمیسیون صلح ورزش پست گرفت. البته این اتفاق انتقادهای زیادی را برای کمیته ملی المپیک به همراه داشت در نهایت عارف در سال 98 و در حالی که دستاورد خاصی از او مشاهده نشد، از سمت خود کناره گیری کرد و محسن رضوانی رییس فدراسیون شنا جایگزین او شد.

قراخانلو از آموزشگاه ملی المپیک رفت اما دوباره برگشت

رضا قراخانلو در آذرماه به دلیل ایراد نهادهای نظارتی نسبت به چند شغله بودنش مجبور به استعفا از سمت ریاست آموزشگاه ملی المپیک شد. پس از آن شمس الدین تقوی به عنوان سرپرست معین شد. البته رفتن قراخانلو از آموزشگاه ملی المپیک کوتاه مدت بود و او با حل کردن مشکلش دوباره به سمت خود برگشت.

اختلاف قهرمانان المپیکی در کمیسیون ورزشکاران

کمیسیون ورزشکاران در سال 98 درگیر اختلافات داخلی شد و حتی تعدادی از اعضای کمیسیون کناره گیری کردند. صالحی امیری با استعفای اعضای کمیسیون مخالفت کرد و قرار شد برای رفع شدن ابهامات آیین نامه کمیسیون ورزشکاران از IOC استعلام بگیرد و پس از رییس جدید کمیسیون انتخاب گردد. در سال آینده باید منتظر انتخاب رییس جدید کمیسیون باشم.

از عضویت رضوانی در هیات اجرایی تا گلایه جنجالی دبیر در مجمع عمومی

مجمع عمومی کمیته ملی المپیک 30 دی ماه برگزار گردید. در مجمع عمومی کمیته ملی المپیک ، رضا صالحی امیری در مورد زوج بودن تعداد اعضای هیات اجرایی و مشکل داشتن در رای گیری ها صحبت کرد در نهایت محسن رضوانی به عنوان عضو جدید وارد هیات اجرایی شد.

همچنین در مجمع ، علیرضا دبیر ریس فدراسیون کشتی از هیات اجرایی گلایه کرد و خواهان رعایت عدالت در توزیع بودجه شد و گفت: آقایان هیات اجرایی عدالت در توزیع بودجه در سال 98 نبود. این اظهار نظر دبیر واکنش اعضای هیات اجرایی را به دنبال داشت و هر کدام به دفاع از هیات اجرایی پرداختند.

تعداد اعضای هیات اجرایی بدون فدراسیون به سه نفر رسید

در سال 98 تعداد اعضای هیات اجرایی که بدون فدراسیون شده اند به سه نفر رسید. پیش از این فقط علیرضا رحیمی بود اما مجید شایسته و مجید کیهانی هم سمت های خود را در فدراسیون تنیس و دوومیدانی از دست دادند. آنها طبق اساسنامه می توانند تا انتها دوره چهار ساله کمیته ملی المپیک در هیات اجرایی بمانند اما در مجامع حق رای ندارند.

ملاقات با باخ و تاکید به ایران برای رعایت منشور المپیک

سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ایران به همراه صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و پیمان فخری رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی با حضور در مقر کمیته بین المللی المپیک IOC با توماس باخ در مورد مسائل ورزش ایران در آستانه المپیک 2020 توکیو ملاقات و گفت و گو کردند. نکته قابل توجه در این ملاقات درخواست باخ از مسئولان ورزش ایران برای رعایت منشور المپیک بود.

تصویب اساسنامه کمیته ملی المپیک در دولت

در سال 1398 اساسنامه کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران در جلسه هیأت دولت به تصویب رسید البته این اساسنامه فعلا در شورای نگهبان است و هنوز به دست کمیته ملی المپیک نرسیده است. با این حال در سال 1397 که IOC و مجمع اساسنامه را تصویب کرده اند، کمیته ملی المپیک هم با اساسنامه جدید کار می نماید.

نامه صالحی امیری به باخ و گلایه از رییس فدراسیون دنیای جودو

یکی از مهمترین اتفاقات سال 98 برای ورزش ایران بحث پناهندگی سعید مولایی جودو کار ایران بود. صالحی امیری در مورد این اتفاق نامه ای به توماس باخ نوشت و دربخشی از این نامه با اشاره به سناریوی از پیش برنامه ریزی شده ویزر (رئیس فدراسیون دنیای جودو) اعلام داشته که او در حاشیه مسابقات دنیای ژاپن شرایط دلهره آور و پر استرسی را برای سعید ملایی ملی پوش کشورمان به تصویر کشیده و به وی القا کرده که در صورت بازگشت به وطن، با مشکل روبرو خواهد شد.

پاداش 5 میلیونی به المپین های توکیو

کمیته ملی المپیک پس از اینکه تعدادی از سهمیه های ایران برای المپیک 2020 معین شد، در مراسمی از المپین ها تجلیل کرد وبه هر کدام 5 میلیون تومان پاداش داد. البته قرار است مرحله بعدی تجلیل از نفراتی که به تازگی سهمیه گرفته اند در سال 99 برگزار گردد.

کسب 44سهمیه تا انتها سال 98

ایران در سال 1399 بازی های المپیک توکیو را پیش رو دارد. تا انتها سال 98 ایران توانست 52 سهمیه بگیرد که به توضیح زیر است:

تیروکمان: 1سهمیه

دوومیدانی:2 سهمیه

بسکتبال:12 سهمیه

بوکس:2 سهمیه

دوچرخه سواری: 1سهمیه

شمشیربازی: 4 سهمیه

کاراته : 4سهمیه

تیراندازی: 6سهمیه

تکواندو: 2سهمیه

والیبال: 12 سهمیه

کشتی: 6سهمیه

تور سریلانکا: تور سریلانکا | تور ارزان قیمت سریلانکا، تور سریلانکا لحظه آخری، تور کلمبو بنتوتا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 9182

به "کمیته ملی المپیک پرکار در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته ملی المپیک پرکار در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید