تحریمهای آمریکا فرایند مقابله ایران با کرونا را مختل نموده است

به گزارش مجله آزمون اول، خبرنگاران - گروه بین الملل: حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نامه ای به تعدادی از رهبران دنیا با اشاره به ضرورت کوشش و مشارکت همگانی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا و بیان سیاست ها و برنامه های جمهوری اسلامی ایران در این راستا، بر لزوم شکستن و برطرف تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ها با توجه به شرایط کنونی دنیای و تدوین پروتکل های مشترک بهداشتی میان همسایگان تاکید نمود.

تحریمهای آمریکا فرایند مقابله ایران با کرونا را مختل نموده است

روحانی با بیان اینکه دولت آمریکا حتی در اوج این بحران فراگیر همچنان از فشارهای غیرقانونی و کارشکنی برای مانع تراشی در برابر کوشش های ایران دست برنداشته است، گفت: وزیر خارجه آن کشور در کمال وقاحت از سایر کشورها خواسته است تا ارسال یاری های بشردوستانه به ایران را منوط به تحقق خواسته های نامعقول و ضدبشری آمریکا کنند.

این در حالی است که مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا از اعمال دور جدیدی از تحریم ها علیه بعضی نهادها، شرکت ها و افراد اطلاع داد.

همزمان با شیوع کرونا در بسیاری از کشورهای دنیا، اعلام این تحریم ها در شرایطی صورت می گیرد که پیش از این بعضی کشورها از جمله نخست وزیر پاکستان خواهان لغو تحریم های ایران در جهت مقابله با شیوع دنیای کرونا شده بود. ایران تحریم های یکجانبه آمریکا را یکی از موانع عمده در راه مبارزه با شیوع کرونا می داند.

در این راستا مجله آزمون اول گفتگویی با رابرت ادواردز هانتر سفیر سابق امریکا در ناتو تنظیم نموده که در زیر آمده است.

رابرت ادواردز هانتر عضو ارشد مرکز روابط ترانس آتلانتیک در دانشگاه جانز هاپکینز است. وی در کارنامه خود سوابقی چون مدیریت مرکز مطالعات استراتژیک ترانس آتلانتیک در دانشگاه دفاع ملی آمریکا و سمت مشاور ارشد اندیشکده رند را دارد.

از سمت ها و مسئولیت های دیگر وی در دوه های مختلف می توان به این موارد اشاره نمود: مشاور سیاست خارجی سناتور ادوارد ام. کندی (از سال 1973 تا 1977)، محقق ارشد شورای توسعه خارجی (از سال 1970 تا 1973)، محقق مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژی((IISSاز سال 1967 تا 1969، همکاری در پروژه پولاریس (Polaris) نیروی دریایی، عضو هیأت سیاست دفاعی ویلیام کوهن وزیر دفاع بیل کلینتون (رئیس جمهور سابق آمریکا)، معاون انجمن پیمان آتلانتیک (از سال 1998 تا 2001)، محقق مرکز علوم و امور بین الملل بلفر در دانشگاه هاروارد، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ناتو، عضو شورای روابط خارجی و عضو انجمن کنترل تسلیحات و انجمن علوم سیاسی آمریکا.

*در حالی که مقابله با شیوع ویروس کرونا مستلزم تعلیق تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران است، ایالات متحده تحریم های جدیدی علیه ایران وضع نموده است. چرا آمریکا اکنون تحریم های جدیدی وضع نموده است؟

دولت ترامپ به ویژه وزیر امور خارجه آن مایک پومپئو، ظاهراً معتقد هستند که تشدید سیاست فشار حداکثری بر ایران منجر به سقوط نظام کنونی در ایران خواهد شد یا حداقل ایران را آنقدر فلج می نماید که نتواند همسایگان خود را تهدید کند. دولت ترامپ به شیوع کرونا ویروس به عنوان فرصتی عالی برای افزایش فشار حداکثری علیه ایران در زمانی سخت می نگرد.

* حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نامه ای به رهبران چندین کشور در خصوص شرایط مبارزه با ویروس کرونا ارسال نموده است و در این نامه نوشته است: تحریم های ایالات متحده مانع از مقابله ایران با ویروس کرونا شده است. تیم ترامپ در تحریم های جدید چقدر به این موضوعات فکر می نماید؟

ظاهراً اصلاً. امریکا به این بحران جز فرصتی برای خرد کردن ایران و مردم آن توجه نمی نماید. ترامپ یاری هایی را پیشنهاد داده است، اگرچه این امر به دلیل محدودیت ظرفیت ایران در پرداخت تجهیزات پزشکی به وسیله سیستم بانکی بین المللی مسدود شده است.

همچنین، من فهمیده ام که ایران گفته است هیچ یاریی از آمریکا نمی خواهد. البته با توجه به رویکرد آمریکا، این موضع ایران قابل درک است.

*تحریم های آمریکا به دلیل عدم توانایی در انتقال پول، امکان تجارت بشردوستانه با ایران را مختل نموده است. آیا تسهیل تجارت بشردوستانه با ایران یک ضرورت بشردوستانه نیست وقتی ویروس کرونا بسیاری از افراد را می کشد؟

من با شما موافقم. این یک بحران بشردوستانه است. کمترین کاری که ایالات متحده می تواند انجام دهد حذف موانع خرید تجهیزات پزشکی از کشورهای دیگر توسط ایران است.

اقدامی که پمپئو وزیر خارجه آمریکا انجام می دهد، با اعتقاد به یاری به افراد نیازمند مطابقت ندارد. همچنین با عقاید هر سه دین توحیدی (ابراهیمی) مغایرت دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 9093

به "تحریمهای آمریکا فرایند مقابله ایران با کرونا را مختل نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریمهای آمریکا فرایند مقابله ایران با کرونا را مختل نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید