ترکیه: فرانسه به حمایت از خلیفه حفتر در لیبی سرانجام دهد

به گزارش مجله آزمون اول، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای گفت، اگر فرانسه بخواهد در اجرای تصمیمات گرفته شده در کنفرانس [برلین] مشارکت داشته باشد، ابتدا باید حمایت از خلیفه حفتر در لیبی را متوقف کند.

ترکیه: فرانسه به حمایت از خلیفه حفتر در لیبی سرانجام دهد

به گزارش مجله آزمون اول، به نقل از خبرگزاری آناتولی، اظهارات حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در واکنش به سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر یونان در روز چهارشنبه مطرح شد.

این سخنگو با بیان اینکه فرانسه مسوول بحران لیبی است که سال 2011 به راه افتاد، تاکید نمود حمایت بی قید و شرط فرانسه از خلیفه حفتر (فرمانده ارتش شرق لیبی) برای آن است که درباره منابع طبیعی در لیبی حرفی برای گفتن داشته باشد.

به گفته آکسوی، حمله خلیفه حفتر به دولت مشروع لیبی به ریاست فائز السراج، تهدیدی برای تمامیت ارضی و حق حاکمیت لیبی است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با تأکید بر اینکه آتش بس دائمی باید فوراً در لیبی حاصل گردد، همانطور که در کنفرانس برلین مورد بحث نهاده شد، گفت که کشورش از فرانسه انتظار دارد که در ایجاد امنیت و ثبات در لیبی نقش مثبتی داشته باشد.

در 12 ژانویه طرفین در لیبی در پاسخ به فراخوان مشترک رهبران ترکیه و روسیه آتش بس اعلام کردند. اما دو روز بعد در روسیه، مذاکرات برای آتش بس دائمی بدون توافق سرانجام یافت چون خلیفه حفتر بدون امضای این توافق مسکو را ترک کرد. یک هفته بعد، حفتر شرایطی را در برلین پذیرفت تا یک کمیسیون نظامی مد نظر سازمان ملل بر اجرای آتش بس نظارت داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 6056

به "ترکیه: فرانسه به حمایت از خلیفه حفتر در لیبی سرانجام دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه: فرانسه به حمایت از خلیفه حفتر در لیبی سرانجام دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید