تکذیب فروش بناهای تاریخی در کرمان، برون سپاری بخش خدماتی ابنیه تاریخی

به گزارش مجله آزمون اول، فریدون فعالی امروز 14 اردیبشت ماه با اعلام این مطلب اظهار کرد: سرمایه گذار علاوه بر رقمی که برای بازسازی و احیاء در ابتدای کار هزینه می نماید در طول مدت بهره برداری اجاره هم پرداخت خواهد نمود.

تکذیب فروش بناهای تاریخی در کرمان، برون سپاری بخش خدماتی ابنیه تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اضافه نمود: در ضمن واگذاری حق بهره برداری در قالب فرآیند رقابتی مزایده به وسیله سامانه تدارکات الکترونیک دولت به صورت شفاف و همراه با ارزیابی اهلیت مالی و صلاحیت فنی متقاضیان انجام می گردد.

او ادامه داد: پس از آن طی این فرآیند، سرمایه گذار منتخب با استفاده از توان شرکت های مشاور طرح بازسازی و احیاء را تهیه و بعد از آنالیز و تایید آن در وزرات میراث فرهنگی، عملیات اجرایی بازسازی با نظارت کارشناسان متخصص میراث مطابق طرح بازسازی مصوب انجام و وارد دوره بهره برداری می گردد که در این دوره زمانی هم بهره برداری از مجموعه ها و بناهای تاریخی براساس پلان مدیریت بهره برداری و ضوابط مورد تایید میراث فرهنگی انجام و بر کلیه اقدامات سرمایه گذار نظارت و پایش خواهد شد.

فعالی با اشاره به اینکه اصل بناهای تاریخی مذکور جزء نفایس به شمار می روند و قابل واگذاری نیستند، اضافه نمود: باغ شاهزاده ماهان به عنوان یک اثر جهانی بخش خدماتی آن یعنی خانه زعیم باشی با حفظ ضوابط و اصول میراث فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شده است.

او اضافه نمود: این فرایند برای باغ موزه هرندی کرمان، ارگ راین، خانه فخری راور، خانه بهادرالملک بردسیر تکرار و خانه اوشیدری کرمان نیز با کاربری هنری (بازارچه صنایع دستی) و کارخانه حناسایی نیز با کاربری فرهنگی و احیاء صنعت حنا به بخش خصوصی واگذار می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان اعلام کرد: اداره کل میراث فرهنگی تنها متولی قانونی حفاظت از بناهای تاریخی است و برای پویایی و توانمندسازی بناهای تاریخی کوشش می نماید. و سعی داریم با واگذاری بخش های خدماتی و ارائه خدمات ویژه در جذب بیشتر گردشگران پیروز تر عمل کنیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1402 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 41571

به "تکذیب فروش بناهای تاریخی در کرمان، برون سپاری بخش خدماتی ابنیه تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب فروش بناهای تاریخی در کرمان، برون سپاری بخش خدماتی ابنیه تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید