خبرنگاران یک متخصص: استفاده از ماسک و دستکش در ارتباط مستقیم با دام ضروری است

به گزارش مجله آزمون اول، مشهد- خبرنگاران- مدیر گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همه افراد هنگام ارتباط مستقیم با دام و طیور بخاطر احتمال انتقال ویروس از حیوان به انسان باید از ماسک صورت و دستکش استفاده کنند.

خبرنگاران یک متخصص: استفاده از ماسک و دستکش در ارتباط مستقیم با دام ضروری است

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز سه شنبه به نقل از دکتر محمد واحدیان گزارش داد: بر همین اساس نگهداری و ذبح پرندگان و حیوانات در منزل توصیه نمی شود.

وی بیماریهای تب مالت و تب کریمه کنگو را از بیماری های مشترک بین انسان و دام ذکر کرد و اضافه کرد: حتی دلایلی مطرح شده که ویروس کرونا از حیوان به انسان منتقل شده است لذا باید ضمن بالابردن سطح آگاهی خود، به توصیه های پزشکان که در راستای حفظ سلامتی بیان می شود عمل کنیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مردم باید هشدارها را جدی بگیرند، عمده مشکل روزهای کرونایی در بی تفاوتی های کسانی بود که می گفتند کرونا برای ما نیست و زمانی برایشان باورپذیر شد که خودشان یا اطرافیانشان درگیر این بیماری شدند.

وی گفت: آموزشهای مجازی و واقعی باید در کنار هم باشند تا در دوره بحران کرونا بتوانیم مدیریت درستی داشته باشیم زیرا این ویروس دستکم تا 2 سال دیگر در کنار ما خواهد بود و اگر می خواهیم دوباره با تشدید بحران روبرو نشویم باید ضمن رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی، به گونه ای تصور نکنیم که این بیماری تمام شده است.

دکتر واحدیان همچنین به دانش آموختگی نخستین دانشجوی مقطع دکتری دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره و بیان نمود: هادی علیزاده با دفاع از پایان نامه تخصصی خود با موضوع تب مالت و عوامل اثرگذار در ابتلا به این بیماری نخستین دانشنامه دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت این دانشگاه را دریافت کرد.

وی اضافه کرد: تب مالت یکی از بیماریهای هفتگانه شایع و مشترک بین انسان و دام و تهدیدکننده سلامت است زیرا به راحتی قابل گسترش بوده و راه انتقال آن خوردن شیر نجوشیده و جگر خام یا گوشت خام غیر بهداشتی است. تب، سرفه شدید، احساس درد و سوزش در ناحیه دستگاه تناسلی، قلب، کبد و ریه نیز از عوارض این بیماری است.

مدیر گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در قالب نخستین پایان نامه دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت این دانشگاه به عنوان یک پروژه پژوهشی آکادمیک علتهای ابتلا به بیماری تب مالت در شهرستان تربت حیدریه مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: در چارچوب این پروژه 450 نفر در گروههای سنی مختلف و سپس 140 نفر دیگر به مدت یک سال مورد بررسی قرار گرفتند.

دکتر واحدیان اضافه کرد: نتایج این پژوهش علمی نشان داد که با مدیریت بهنگام می توان بهترین اقدامات پیشگیرانه را از ابتلای افرد به بیماری تب مالت داشت.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی در شرق کشور دارای 9 هزار دانشجو و افزون بر 20 هزار کارمند بهداشتی و درمانی است.

معاونتهای بهداشتی، درمانی، پژوهشی، غذا و دارو، آموزشی، فرهنگی و دانشجویی در این دانشگاه فعالیت دارند.

30 درصد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در 161 رشته و در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و فوق تخصص در دانشکده های پرستاری و مامایی، پزشکی، بهداشت، پیراپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و طب سنتی مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد 15 شبکه بهداشت و درمان، هفت دانشکده، 46 مرکز تحقیقاتی و 23 بیمارستان را زیر پوشش دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 14893

به "خبرنگاران یک متخصص: استفاده از ماسک و دستکش در ارتباط مستقیم با دام ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک متخصص: استفاده از ماسک و دستکش در ارتباط مستقیم با دام ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید