دوره توانمندسازی تشکل های مردم نهاد منطقه چهار کشور برگزار گردید

سرپرست معاونت برنامهریزی و سرمایهگذاری ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: تشکلهای مردمنهاد باید بتوانند ارتباط کمرنگ موجود میان دولت و جامعه محلی درخصوص فعالیتهای مرتبط با گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را تقویت نمایند و از تجاربی مشابه تجارب کشورهای خارجی مثل تونس و کانادا بهره گیرند.

دوره توانمندسازی تشکل های مردم نهاد منطقه چهار کشور برگزار گردید

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، پیمان نبهانی در حاشیه دوره توانمندسازی تشکلهای مردمنهاد منطقه چهار کشور که 23 خردادماه 98 با حضور استانهای همجوار استان خوزستان از جمله کرمانشاه، لرستان، مرکزی، ایلام و همدان در هتل نیشکر اهواز برگزار گردید هدف ازبرپایی این دوره ها را توانمندسازی تشکلهایی دانست که ارتباطی مستحکم و خوبی با دولت و جامعه محلی ندارند و اضافه نمود: باوجود اینکه این تشکلها از بطن مردم و از دل جامعه استخراج شدهاند، نتوانستهاند ارتباط خوبی با جامعه محلی برقرار کننند و از این رو هدف غایی تشکیل این تشکلها و سیاستی که دولت از تقویت و حمایت از این تشکلها دارد برآورده نشده است.

او آموزش اعضا و مدیران تشکلها در راستای ورود به فعالیتهای عامالمنفعه را هدف این دوره آموزشی اعلام کرد و گفت: تشکل های مردم نهاد باید بتوانند ارتباط کم رنگ موجود میان دولت و جامعه محلی درخصوص فعالیتهای مرتبط با گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را تقویت کنند و از تجاربی مشابه تجارب کشورهای خارجی مثل تونس و کانادا که سازمانهای مردمنهاد آنها توانسته اند جامعه محلی را به لحاظ اجتماعی، مالی و فرهنگی توانمند کنند استفاده کنند.

سرپرست معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان اضافه نمود: از آن جا که این تشکلها دارای نیروی انسانی وافر با تخصص های مختلف هستند، قطعاً نسبت به دولت که شاید فاقد آزادی عمل و تعدد نیروی انسانی باشند، خیلی راحتتر میتوانند وارد کار شوند و ایدههای خود را عملی کنند.

وی مطرح کرد: قطعاً استقبال جوامع محلی از پیشرفت پروژهها و به ثمررسیدن آنها، در حوزههای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تاثیرات بسیاری دارد و مطالعات انجامشده نیز تأثیر فراوان استقبال جامعه محلی را نشان دادهاند.

نبهانی ادامه داد: به همین دلیل، دراین دوره آموزشی سعی شد تا بتوانیم تشکلها را به حدی از توانایی علمی، فرهنگی و اجتماعی برسانیم که بتوانند این ارتباط را به زبان خودِ جامعه محلی به آنها منتقل کنند و توانمندسازی نیز به شکل خودخواسته و نه دولتی اجرا گردد.

او افزود: برگزاری این دورهها به صورت استانی نیز در راستای تشکیل شبکهای از سمنها در مناطق مختلف کشور و همفکری و گفتگو درخصوص معرفی پروژهها، محوطههای تاریخی و کارگاه های صنایع دستی است.

سرپرست معاونت برنامهریزی و سرمایهگذاری ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان اظهار کرد: این دوره به هر نحو طی دو روز در استان خوزستان برگزار گردید و امیدوارم این استان توانسته باشد میزبان خوبی برای مهمانان و کنندگان تشکلهایی بوده باشد که از سایر استانها به اهواز آمدند.

وی با اشاره به سرفصل های این دوره دوروره توضیح داد: سرفصلهای روز نخست این دوره آموزشی، گردشگری پایدار، پایداری گردشگری در مفهوم عمل و روشهای تعامل با جامعه محلی بود که این همان موضوعی است که در آن ضعف داریم چراکه تعامل خوبی میان تشکلها و جامعه محلی وجود ندارد و لذا وقتی این ارتباط وجود ندارد قطعاً تأثیر کمرنگتر خواهد بود.

نبهانی اضافه نمود: سعی بر آن است تا روشهای تعاملی به واسطه این آموزشها جهتدهی شوند و در راستای سیاستهای کلی مملکت و نظام، این تعامل را میان جامعه محلی، تشکلها و سیستم دولتی برقرار کنیم.

او با اشاره به روز دوم دوره اعلام کرد: روز دوم این دوره نیز با تدریس محسن عاشوری و با سرفصل آموزشی مدیریت و برنامهریزی تور برگزار گردید که هدف آن این بود که تشکلها بتوانند نحوه مدیریت یک تور ورودی را آموزش ببینند چراکه توری که وارد جامعه محلی میگردد باید مدیریت گردد و معرفی فضاها و برنامه زمانبندی بازدید از این فضاها به درستی انجام پذیرد.

سرپرست معاونت برنامهریزی و سرمایهگذاری ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه خروجی خوبی از برگزاری این دوره ها با تشکیل شبکه سمن ها و ارتباط بین اعضای این سمنها به دست آید تأکید کرد: استان خوزستان دارای ظرفیتهای غنیای در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است خود و اگرچه در آن به لحاظ فعالیت سمنها در راستای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کمبود حس می گردد، اما حمایت خیلی خوبی را از سمن ها طی مدتهای اخیر از سوی اداره کل امور اجتماعی استانداری و دستگاه های زیربط از جمله میراث فرهنگی شاهد بودیم.

وی اضافه نمود: با نگرش مدیریتی جدیدی که در اداره کل میراث فرهنگی استان رخ داده و سیاست کلی این ادارهکل مبنی بر ورود حداکثری تشکلها در فعالیت های مرتبط با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری براساس قانون، می توان امیدوار بود که با تعامل، همفکری و هماهنگی، آن هدفی که در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار گرفته شده است را محقق کنیم و بتوانیم رشد فرهنگی، مالی و اجتماعی در جوامع بومی استان و حتی استان های همجوار را ببینیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 14 مرداد 1398 شناسه مطلب: 1631

به "دوره توانمندسازی تشکل های مردم نهاد منطقه چهار کشور برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوره توانمندسازی تشکل های مردم نهاد منطقه چهار کشور برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید