کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند

به گزارش مجله آزمون اول، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی گسترده بین ایران و تاجیکستان، روابط گردشگری بین دو کشور باید در بالاترین سطح باشد.

کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، دکتر علی اصغر مونسان 5 بهمن 98 در دیدار با نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در ایران با بیان این مطلب توضیح داد: چندی پیش برای شرکت در اجلاس اکو به تاجیکستان سفر کردم که به نظرم سفر بسیار خوبی بود و در سفر به این کشور به واسطه اشتراکات فرهنگی بسیار گسترده بین ایران و تاجیکستان احساس کردم در ایران هستم.

او افزود: با کوشش های رؤسای جمهور دو کشور در حال حاضر سطح روابط ایران و تاجیکستان روبه به ارتقاست و با توجه به مشترکات فرهنگی بسیار زیاد بین ایران و تاجیکستان روابط گردشگری دو کشور باید در بالاترین سطح باشد؛ اعتقاد دارم باید ویزا بین دو کشور لغو گردد و شرایط راحت تری برای سفر گردشگران این دو کشور فراهم گردد.

گردشگری راهکاری برای مهربانی، صلح و دوستی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به سفیر تاجیکستان در ایران اظهار کرد: سلام مرا به رئیس جمهورd تاجیکستان برسانید؛ اعتقاد ما بر این است که گردشگری از سیاست جداست؛ گردشگری علاوه بر کارکردهای مالی راهکاری برای مهربانی، دوستی، رفاقت، صلح و نزدیکی ملت هاست.

همچنین اشاره نمود: در اجلاس اکو که در تاجیکستان برگزار گردید پیشنهاد دادم که آمادگی کامل برای میزبانی و پذیرایی از کشورهای عضو اکو را داریم، در این میان با توجه به اشتراکاتی که با تاجیکستان داریم آماده ایم تا سطح روابط گردشگری دو کشور افزایش یابد و تجربیات مختلف ایران به تاجیکستان انتقال یابد.

دکتر مونسان افزود: در حوزه کاوش و مرمت آثار تاریخی، تهیه پرونده های مشترک ثبت جهانی، در حوزه صنایع دستی و این آمادگی را داریم تا تجربیات خود را در اختیار تاجیکستان قرار دهیم.

بوم گردی ها و بوتیک هتل ها، موضوع جدید در تأسیسات گردشگری

او افزود: ضمن این که در حوزه گردشگری نیز آمادگی انتقال این تجربیات را داریم. در حال حاضر 500 هتل در ایران در حال احداث است اما در کنار آن ها احداث بوم گردی ها و نیز احداث بوتیک هتل ها را به عنوان دو تجربه جدید در حوزه تأسیسات و اقامتگاه های گردشگری در دستور کار قراردادیم که مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی هم قرارگرفته است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تأکید بر لغو ویزا بین ایران و تاجیکستان بیان نمود: حتی پیشنهاد من است که کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند چرا که اشتراکات فرهنگی زیادی بین این کشورها وجود دارد که آن ها را به هم نزدیک می نماید.

صدور ویزای فرودگاهی برای 90 کشور

او گفت: قدم اول برای لغو ویزا بین ایران و تاجیکستان و کشورهای عضو اکو می تواند لغو ویزا گروهی باشد؛ ضمن این که در حال حاضر برای 90 کشور ویزای فرودگاهی صادر می کنیم.

سفیر تاجیکستان در ایران نیز در این نشست با ابراز خرسندی از دیدار با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران گفت: خیلی علاقه مند بودم که این دیدار با شما صورت گیرد و امروز بسیار خرسندم که پیروز شدم در نشست با شما حاضر شوم؛ باور دارم که شما دراین وزارتخانه کارهای بزرگی را انجام خواهید داد.

اشتراکات فرهنگی، راهی برای توسعه گردشگری

نظام الدین زاهدی ادامه داد: بسترهای زیادی برای تقویت و ارتقای سطح گردشگری دو کشور وجود دارد چرا که ایران و تاجیکستان دارای اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی زیادی با هم هستند و زبان و گویش مردم دو کشور نیز باهم مشترک است.

او افزود: علاوه بر این مفاخر علمی و فرهنگی مشترک نیز داریم که این مسائل ایجاب می نماید تا سطح روابط دو کشور خصوصاً در حوزه گردشگری ارتقا یابد.

سفیر تاجیکستان گفت: گردشگری در تاجیکستان مورد حمایت جدی دولت است به طوری که واردات تجهیزات و ماشین آلات گردشگری به این کشور از تمامی مالیات ها معاف است. در حوزه گردشگری نیازمند استفاده از تجربه ایرانیان هستیم و برای پذیرایی از سرمایه گذاران ایرانی آمادگی کامل داریم.

بزرگی ایران به بزرگی فرهنگ آن است

او ادامه داد: بزرگی ایران به بزرگی فرهنگ و میراث فرهنگی آن است و از این که بتوانیم روابط خود را با ایران گسترش دهیم استقبال خواهیم کرد.

زاهدی یادآور شد: به منظور تقویت روابط بین دو کشور برنامه های خوبی را تدارک دیده ایم که از آن جمله می توان به برگزاری نمایشگاه معماری و آثار تاریخی شهر دوشنبه در تهران اشاره نمود؛ ضمن این که سال 2021 سی امین سالگرد استقلال تاجیکستان است و بر همین اساس برنامه هایی را برای تقویت روابط با کشورهایی مانند ایران در نظر گرفته ایم.

برگزاری نوروزگاه مشترک بین ایران، تاجیکستان و افغانستان

معاون گردشگری کشور نیز در این نشست با اشاره به همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه گردشگری گفت: حسب پیشنهاد دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اجلاس اکو در مورد لغو ویزا بین کشورهای عضو اکو، موضوع لغو ویزا گروهی با کشورهای عضو اکو را پیگیری می کنیم.

ولی تیموری افزود: ضمن این که سال جاری چهارمین جشنواره غذا با حضور کشورهای عضو اکو در زنجان برگزار خواهد شد.

او یادآور شد: در همین رابطه تور اپراتورهای فعال کشورهای عضو اکو در سفر به ایران از تهران، ساری و اردبیل بازدید خواهند کرد.

معاون گردشگری گفت: با هدف تقویت همکاری های فرهنگی و توسعه گردشگری بین دو کشور، پیشنهاد برگزاری مراسم نوروزگاه مشترک با حضور ایران، افغانستان و تاجیکستان را داریم که این مراسم در نوروز 99 می تواند در یکی از شهرهای این سه کشور برگزار گردد.

تور سریلانکا: تور سریلانکا | تور ارزان قیمت سریلانکا، تور سریلانکا لحظه آخری، تور کلمبو بنتوتا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 5791

به "کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای عضو اکو ویزا مشترک صادر نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید