شمشیر بُران، آغاز رزمایش بزرگ دریایی آمریکا و ژاپن

به گزارش مجله آزمون اول، این رزمایش که هر دو سال یکبار برگزار می شود، با حضور ده ها ناو، صدها جنگنده و 46 هزار سرباز، ملوان و تفنگدار از ژاپن و آمریکا برگزار می شود.

شمشیر بُران، آغاز رزمایش بزرگ دریایی آمریکا و ژاپن

ژاپن و آمریکا امروز (دوشنبه) در حالی مانورهای نظامی دریایی، هوایی و زمینی خود را در آب های حوالی ژاپن آغاز کردند که این اقدام نشان دهنده زورآزمایی در مقابل افزایش فعالیت های نظامی چین در منطقه محسوب می گردد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رزمایش شمشیر بُرّان نخستین رزمایش بزرگ از زمان روی کار آمدن یوشیهیده سوگا به عنوان نخست وزیر ژاپن در ماه گذشته میلادی است که وعده داد به توسعه نظامی خود با هدف مقابله با چین ادامه می دهد.

این رزمایش که هر دو سال یکبار برگزار می گردد، با حضور ده ها ناو، صدها جنگنده و 46 هزار سرباز، ملوان و تفنگدار از ژاپن و آمریکا برگزار می گردد. این رزمایش تا پنجم نوامبر سال جاری میلادی ادامه دارد و برای نخستین بار شامل آموزش نبرد سایبری و الکترونیک می گردد.

ژنرال کوجی یامازاکی، فرمانده ارشد ارتش ژاپن گفت: اوضاع امنیتی گرداگرد ژاپن به شدت وخیم شده است. این مساله به ما این فرصت را داده تا تقویت ائتلاف ژاپن- آمریکا را نشان دهیم.

بزرگترین ناو ژاپن به همراه ناو هواپیمابر یو.اس.اس رونالد ریگان آمریکا و ناوشکن هایش در این رزمایش حضور دارند. ناو 284 متری کاگا ژاپن که از گشت های دریای چین جنوبی و اقیانوس هند برمی گردد نیز در سال آینده میلادی برای حمل جنگنده های رادار گریز اف-35 به کار گرفته می گردد.

نخست وزیر ژاپن در ماه جاری میلادی به ویتنام و اندونزی رفت که بخشی از اقدامات این کشور برای تقویت روابط با متحدان اصلی در جنوب شرق آسیا محسوب می گردد. این سفر در پی نشستی در توکیو با نام چهارجانبه با حضور هند، استرالیا، ژاپن و آمریکا صورت گرفت که واشنگتن آن را سنگری در مقابل افزایش نفوذ چین در منطقه می داند. پکن این نشست ناتوی کوچک را که با هدف مهار چین برگزار شده بود، محکوم کرد.

ژاپن به شدت نگران فعالیت نیروی دریای چین در حوالی جزایر مورد مناقشه دریای چین شرقی است که توکیو مدعی مالکیت آنهاست.

به گفته ژنرال یامازاکی، ژنرال کوین اشنایدر، فرماندهی نیروهای آمریکایی در ژاپن به فعالیت اخیر چین اشاره کرد که موجبات نگرانی دو کشور است که از جمله آن می توان به اجرای قوانین جدید امنیتی در هنگ کنگ اشاره کرد که تضعیف کننده خودمختاری این منطقه، توسعه نظامی چین در دریای چین جنوبی و ارعاب تایوان به واسطه ارتش در ماه های گذشته می گردد.

چین گفته که این اقدامات در منطقه کاملا صلح آمیز است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 17617

به "شمشیر بُران، آغاز رزمایش بزرگ دریایی آمریکا و ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمشیر بُران، آغاز رزمایش بزرگ دریایی آمریکا و ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید