چقدر عزت نفس دارید؟

به گزارش مجله آزمون اول، تهران (پانا) - روان شناس شخصیت با بیان اینکه عزت نفس ارزش قائل شدن برای خودمان است، گفت برچسب زدن به خودمان باعث می گردد عزت نفسمان پایین بیاید.

چقدر عزت نفس دارید؟

به گزارش فارس، محمدابراهیم تکلو، روانشناس شخصیت گفت: تعریف درست از عزت نفس می تواند در درک آن به ما یاری کند. عزت نفس برداشت و دریافت ما از خودمان و برداشت ذهنی ما از خودمان است. اینکه چقدر خودم را خوب می بینم، چقدر احساس خوبی به خودم دارم، با خودم در صلح و آرامش هستم و برای خودم ارزش قائل هستم نشان دهنده عزت نفس بالاست.

وی توضیح داد: همه ما عزت نفس داریم اما کم و زیاد داریم. برچسب زدن به خودمان باعث می شود عزت نفسمان پایین بیاید؛ حتی اگر این برچسب در خصوص عزت نفس باشد. اگر بگوییم عزت نفس نداریم این امر باعث می شود درک کنیم که خودمان را دوست نداریم؛ در حالی که ممکن است عزت نفسمان کم باشد و احتیاج به افزایش داشته باشد.

این روان شناس شخصیت افزود: در امور روانشناسی طیف صفر تا صدی از اختلالات را داریم؛ برای مثال وقتی می گوییم کسی افسرده است ممکن است درصد افسردگی او پنجاه باشد و در سایر مفاهیم روانشناسی هم این موضوع را داریم.

تکلو بیان نمود: اعتماد به نفس بیشتر توانایی انجام کارهاست اما عزت نفس ارزش قائل شدن برای خودمان است. قرار نیست درباره همه موضوعات اعتماد به نفس داشته باشیم بلکه باید برای اموری که با آنها در مواجهه هستیم اعتماد به نفس داشته باشیم و حداقل هایی را برای انجام دادن آن با موفقیت کسب کنیم اما عزت نفس بیشتر جنبه درونی دارد.

وی ادامه داد: ممکن است بعضی از افراد مورد توجه دیگران قرار می گیرند اما در خلوت خودشان حال خوبی ندارند و احساس می نمایند که از خودشان راضی نیستند و حتی گاهی گریه می نمایند که می تواند از تعریف عزت نفس ناشی شود.

این روانشناس با اشاره به رویاپردازی، افزود: رویا یا آرزو تصور ذهنی از چیزی است که ما می خواهیم به دست بیاوریم؛ بخشی از آن به واقعیت وجودی ما یعنی استعدادها و ظرفیت های ما بر می شود و رویاها اگر متناسب با واقعیت ها باشند می توانیم بگوییم که در عزت نفس و گرفتن انگیزه و انرژی برای رسیدن به هدف می تواند موثر باشد.

تلکو افزود: اما هرچه این رویا خلاف واقع باشد می تواند در ما احساس و حال بد را ایجاد کند که باعث فاصله بین خود واقعی و خود ایده آلی می شود که می تواند تاثیر عکس بر روی عزت نفس بگذارد و فرد را دچار یاس و ناامیدی کند.

وی گفت: رویا اگر بر مبنای واقعیت و حقیقت های وجودی باشد می تواند جنبه مثبت داشته باشد، اما اگر بر مبنای تصورات و توهمات ذهنی ما باشد می تواند مخرب نیز باشد؛ چون بسیاری از مواقع ما دوست داریم چیزی بشویم یا کاری را انجام دهیم اما لازمه و شرایط رسیدن به آن موضوع را نداشته باشیم.

این روانشناس شخصیت اعلام نمود: واقع بینی و اینکه با توجه به شرایط وجودی خودمان موضوعات را ببینیم نه آن چیزی که صرفا دوست داریم و بخش دیگری پذیرش واقعیت است. اگر این را باور نکنیم که بسیاری از واقعیت ها می تواند تلخ یا دردناک باشد می تواند ما را با مسائل زیادی رو به رو کند.

تکلو متذکر شد: برای رسیدن به اهدافمان موانع زیادی وجود دارد که باید آنها را بپذیریم و خودمان را همان طور که هستیم بپذیریم و دوست داشته باشیم. باید سبک زندگی خوبی داشته باشیم و ورزش کنیم. نداشتن هدف می تواند افراد را دچار یاس و ناامیدی و سردرگمی کند و هر کس باید بر اساس علایقش اهدافی را برای خود در زندگی معین کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 31778

به "چقدر عزت نفس دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر عزت نفس دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید