کتاب های پول ساز؛ آشنایی با غول های صنعت چاپ دنیا

به گزارش مجله آزمون اول، به گزارش خبرنگاران، بیست ودومین شماره از ماهنامه تحلیلی کارخانه، ویژه مهر 99 به سردبیری بهراد مهرجو به قیمت 25 هزار تومان از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان به چاپ رسید. امید در وقت ناامیدی عنوان سرمقاله این شماره از کارخانه به قلم حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. حرکت به سمت توسعه، معمای چین، رازهای سرزمین فرعون، مواد اولیه نیست یا کم است، صنعت خفته، فرمول موفقیت، تحولات در دوره همه گیری، نقشه جدید، چرا بازار سرمایه فروریخت؟، چشم انتظاری صنعت، رنج زنجیره تأمین فولاد از قیمت گذاری، توسعه تجارت، چتر نجات اقتصادها، طلای سیاه، برای همواره، ثروت از دیار برف و یخ و کدام دست نامرئی؟ کدام بازار آزاد؟، دیگر بخش های این نشریه صنعتی هستند.

کتاب های پول ساز؛ آشنایی با غول های صنعت چاپ دنیا

جهت دریافت مشاوره خدمات هزینه چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

درآمد 21 میلیارد دلاری هند از صنعت چاپ

کتاب های پول ساز، گزارشی ویژه برای آشنایی با غول های صنعت چاپ جهان و نگاهی به تحولات و الزامات این صنعت در گوشه و کنار کره خاکی است.

نگاهی به شرایط چاپ در جهان نشان می دهد آمریکا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، انگلستان، هند، اندونزی و چین، در حال حاضر بیشترین سهم صنعت چاپ جهان را به خود اختصاص داده اند. چاپ، یکی از صنایعی است که زمینه ساز وقوع بسیاری از تحولات در جهان شده و در حال حاضر بخش عظیمی از درآمدهای کشورهای مختلف جهان را به خود اختصاص داده است. هرچند با تحولات قرن اخیر، این صنعت تحولات زیادی را تجربه نموده، اما آنچه هنوز هم به طور تقریبی در تمام جهان مشترک است، این است که کارگران صنعت چاپ به طور معمول از آموزش های غیررسمی برای افزایش مهارت خود استفاده می نمایند و به معنای دیگر در بحث آموزش چاپ، نقش تجربه از سایر مولفه ها پررنگ تر است.

در بخشی از این گزارش آمده است: صنعت چاپ در بازارهای داخلی هند با موفقیت چندانی روبرو نیست، چراکه درصد افراد باسواد و علاقه مند به مطالعه در این کشور بسیار پایین است و بر همین اساس از مجموع 49 هزار نشریه هندی، درآمد سالانه آن ها در کل رقمی حدود یک میلیارد دلار عنوان شده است. این آمار را می توان به تعبیری دیگر، شکست صنعت چاپ در بازارهای داخلی هند خواند، بر همین اساس این کشور علاوه بر تأکید بر سوادآموزی، عمده تمرکز خود را بر بازارهای بین المللی گذاشته است و انتظار دارد رقم رشد خود را به میانگین 6 درصد در سال نزدیک کند.

نگاهی به گذشته صنعت چاپ در این کشور، از تحولات عظیمی خبر می دهد... بنابر آمارهای منتشر شده از سوی دولت این کشور، در حال حاضر بیش از 250 هزار شرکت هندی فعال در زمینه چاپ در شهرهایی ازجمله دهلی نو، کلکته، بمبئی، حیدرآباد، چنای و سیواکسی مشغول فعالیت هستند و در مجموع توانسته اند بیشترین تعداد پرس چاپ را از آن خود سازند. هند در سال 2015 میلادی توانست به وسیله این صنعت به درآمدی 21 میلیارد دلاری دست یابد و رشد خود را در این زمینه افزایش دهد، به طوری که سرعت چشم گیر رشد این کشور در صنعت چاپ، توجه سرمایه گذاران خارجی را به سوی خود جلب کرد و حمایت های دولتی باعث شد کشورهایی ازجمله آمریکا، سهم عمده ای از صنعت چاپ هند را از آن خود سازند.

آموزش در شرایط کرونایی

آنالیز ها نشان می دهد 421 میلیون کودک در سراسر جهان به دلیل شیوع کرونا نمی توانند به مدرسه بفرایند. در این شرایط، تحصیلات و آموزش آن ها آسیب دیده است. در حال حاضر بسیاری از کشورها، مدرسه ها را به کلی تعطیل نموده اند و بعضی دیگر هم در شرایطی ویژه و سخت، مدرسه ها را باز نموده اند.

در شماره جدید کارخانه در مقاله ای با عنوان مشقت های آموزش؛ آموزش در شرایط کرونایی چگونه است؟ به قلم جکی نورتام؛ گزارشگر و پژوهشگر کانادایی، می خوانیم: تحصیلات و آموزش در هر شرایطی یک هدف متعالی است که باید ادامه پیدا کند؛ فرقی نمی نماید کرونا باشد یا نباشد، به هرحال بچه ها باید سر کلاس درس بنشینند، دانشجویان از استاد خود بیاموزند و فرایند آموزش متوقف نگردد. اما شیوع کرونا بدون تردید، رویه آموزشی را تغییر داده است. میلیون ها نفر در سرتاسر جهان به نوعی مشغول تحصیل هستند که کرونا روی کیفیت تحصیل آن ها اثر گذاشته است.

اما مهمترین مسأله در رابطه کرونا و تحصیلات این است که کرونا فرایند آموزش را کُند یا حتی در بعضی موارد متوقف نموده است. این پرسش مطرح است که در این شرایط، چطور می توان فرایند آموزش را ادامه داد؟ واقعیت این است که راهکارهای زیادی در این زمینه مطرح نشده و عمده آن ها هم آموزش به صورت مجازی است. اما به هرحال بعضی راهکارهای نوآورانه به میان آمده تا بتوان به یاری آن ها دانش آموزان را در فرایند آموزش قرار داد. فرقی نمی نماید در چه نقطه ای از جهان زندگی کنید، به هرحال ویروس کرونا فرایند تحصیل دانش آموزان اطراف شما را قطعا تغییر داده است. می توان این تهدید را به یک فرصت تبدیل کرد و سیستم یا همان نظام آموزشی را به گونه ای تغییر داد که در درازمدت، سروشکل بهتری به خود بگیرد.

کتاب هایی که از علم اقتصاد می گویند

در این شماره از نشریه تحلیلی کارخانه، هفت کتاب از اقتصاددان های عظیم جهان آنالیز و به علاقه مندان معرفی می گردد.

ثروت ملل / آدام اسمیت

خواه هوادار اقتصاد آزاد باشید، خواه اقتصاد بسته، به هرحال حتما نام آدام اسمیت را شنیده اید. اقتصاددان و فیلسوف عظیمی که در جهانی اقتصاد، حرف های تکان دهنده ای زده و تحلیلی نو از سرمایه داری ارائه نموده است.

کتاب پنج جلدی ثروت ملل در سال 1776 منتشر شد. این کتاب، بلوغ فکری آدام اسمیت را نشان می داد. او در این کتاب کوشش نموده تا کارکرد اقتصاد سرمایه داری را تحلیل کند. نویسنده در این کتاب مرزهای اقتصاد را آنقدر گسترش می دهد که به حوزه های دیگر علوم سیاسی و حتی انسان شناسی می رسد؛ در واقع کوشش می نماید این حوزه ها را هم وارد جهانی اقتصاد کند. اسمیت در این اثر، اندیشه های مختلفی که تا سال 1776 در زمینه اقتصاد و فلسفه مطرح شده بود را جمع آوری نموده و بر پایه آن ها نظریات جدیدی را مطرح نموده است.

سرمایه / کارل مارکس

کارل مارکس در این کتاب، نظام سرمایه داری را مورد نقد و آنالیز قرار داده است. بعضی کارشناسان می گویند این کتاب در حوزه اقتصاد سیاسی است و بعضی هم نظرات دیگری دارند. به هرحال او، نوک پیکان را به سمت سرمایه داری نشانه گرفته است.

هدف بنیادین مارکس در کتاب سرمایه، توضیح قوانین حرکتی است که بر ریشه، پیدایش، سقوط و نابودی یک شکل اجتماعی مفروض سازمان مالی، یعنی وجه فراوری سرمایه داری، حاکم هستند. مارکس در جست وجوی قوانین همگانی و جهانی سازمان های مالی نبود، در واقع این یکی از احکام اساسی کتاب سرمایه است که اصولا چنین قوانینی وجود ندارند.

نظریه عمومی؛ اشتغال، بهره و پول / قلم جان مینارد کینز

جان مینارد کینز، یکی از اثرگذارترین و مهم ترین اقتصاددان های تاریخ مدرن است. او در سال 1936 کتابی منتشر کرد که در آن اقتصاد کلاسیک را به چالش می کشید. این اقتصاددان در کتاب نظریه عمومی؛ اشتغال، بهره و پول، به نقد مکتب کلاسیک می پردازد و با طرح نظریه خود و رد گفتار کلاسیک ها، انقلابی در اقتصاد معاصر به پا می نماید.

سرمایه داری و آزادی / میلتون فریدمن

میلتون فریدمن را همه با اصطلاح مکتب پولی می شناسند. او از اقتصاددان های عظیم آمریکایی و هوادار مکانیسم اقتصاد بازار است. او در سال 1976 به دلیل پژوهش بر تحلیل مصرف، نظریه و تاریخچه پولی و پیچیدگی سیاست پایدارسازی، برنده جایزه نوبل اقتصاد شد.

تأکید عمده فریدمن در کتابش با عنوان سرمایه داری و آزادی، روی ارتباط آزادی مالی با آزادی سیاسی است. نویسنده در این کتاب، نوع ارتباط این دو موضوع با هم را به خوبی تعیین می نماید. او در این کتاب نشان می دهد که بین اقتصاد و سیاست، ارتباطی حساس و جدی وجود دارد که نتایج آن می تواند رفاه و آزادی های فردی و اجتماعی افراد آن جامعه را تحت تأثیر قرار دهد.

سرمایه در قرن بیست ویکم / توماس پیکتی

توماس پیکتی؛ اقتصاددان فرانسوی در کتابش، ویژگی های نظام سرمایه داری در 300 سال اخیر را آنالیز نموده و عمده تمرکز خود را روی مسأله نابرابری گذاشته است. کتاب او به قدری اثرگذار بوده که بعضی او را هم تراز مارکس و اقتصاددان های عظیم در تاریخ دانسته اند.

یک نتیجه مهم کتاب پیکتی این است که سرمایه داری در قرن بیست ویکم، سرمایه داری موروثی خواهد بود. جانِ کلام کتاب سرمایه در قرن بیست ویکم، رابطه نابرابری است و بر همین اساس نشان می دهد که چگونه نظام سرمایه داری در قرن بیست ویکم، به سمت سرمایه داری در قرن 18 و 19 در حال حرکت است که همان سرمایه داری موروثی است.

اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی / استیون لویت

این کتاب، نوشته یک روزنامه نگار و یک اقتصاددان است که در همان سال اول انتشار خود (2005) بیش از یک ونیم میلیون نسخه فروش داشته و این رویه همینطور ادامه پیدا نموده است. این اثر درباره رابطه اقتصاد با همه چیز بحث می نماید. این کتاب 269 صفحه ای، براساس داده هایی که در کشورهای ژاپن و آمریکا به دست آمده، به تجزیه و تحلیل وقایع پرداخته، اما آنقدر جامع است که می توان مطالب آن را به آنچه در سراسر جهان می گذرد، تعمیم داد.

اقتصاد کلان/ گریگوری منکیو

این کتاب نخستین بار در سال 1992 منتشر شد. اقتصاد کلان، چهار هدف اصلی را دنبال می نماید؛ 1- جداسازی اقتصاد کلان در کوتاه مدت و بلندمدت 2- ترکیب نظریه های کینزی با نظریه های کلاسیک 3- توضیح چگونگی مقایسه و استفاده مجموعه ای از الگوهای مهم 4- آخرین هدفی که برای این کتاب درنظر گرفته شده این است که اقتصاد کلان، یک رشته آموزشی است که با مجموعه ای از تجربیات واقعی برانگیخته و راهنمایی می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 17222

به "کتاب های پول ساز؛ آشنایی با غول های صنعت چاپ دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب های پول ساز؛ آشنایی با غول های صنعت چاپ دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید