کرونا با بازار اقلام اساسی چه کرد؟ ، نوسان بازارها از کاهش نرخ مرغ تا افزایش قیمت لیموترش!

به گزارش مجله آزمون اول، شیوع ویروس کرونا در کشور، فعالیت بسیاری از صنوف را تحت تاثیر قرار داده و نوسان قیمتی در بازارهای مختلف ایجاد نموده است.

کرونا با بازار اقلام اساسی چه کرد؟ ، نوسان بازارها از کاهش نرخ مرغ تا افزایش قیمت لیموترش!

به گزارش خبرنگار ، با شیوع بیماری کرونا و گسترش آن در سراسر جهان، فعالیت بسیاری از صنوف از جمله رستوران ها و تالار های پذیرایی تعطیل شد که این موضوع بازار بسیاری از اقلام همچون مرغ، گوشت، میوه، برنج و روغن را تحت تاثیر خود قرار داده است.

آنالیز های میدانی نشان می دهد که قیمت بعضی اقلام به سبب منتشر شدن شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر قرنطینه شدن یا سوء استفاده دلالان در توزیع قطره چکانی به شدت در بازار افزایش یافت که این امر بیش از پیش منجر به نگرانی اقشار ضعیف برای تامین کالا های اساسی مورد احتیاج سبد خانوار شده است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با توجه به فراوانی فراوری و ازدیاد عرضه گوشت و مرغ نه تنها افزایشی در قیمت این اقلام نداشتیم بلکه به سبب تعطیلی رستوران ها، تالار های پذیرایی و لغو سفر ها در سایه شیوع ویروس کرونا با افت محسوس نرخ در بازار هم روبرو بودیم.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر فعالیت واحد های صنفی با خبر شویم:

منصور پوریان رئیس شورای تامین نمایندگان دام کشور در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه بازار گوشت در رکود به سر می برد، اظهار کرد: گسترش ویروس کرونا و تعطیلی واحد های پرمصرف همچون تالار های پذیرایی و رستوران منجر به انباشت چشمگیر دام در واحد های دامداری شد.

وی اضافه نمود: با توجه به انباشت دام در واحد های دامداری کمبودی در عرضه نداریم که بخواهد بر التهاب قیمت در بازار دامن بزند.

پوریان ادامه داد: با توجه به سپری کردن ایام پیک تقاضا پیش بینی می گردد که با انتها یافتن ویروس کرونا، انباشت دام در واحد ها کاهش یابد.

رئیس شورای تامین نمایندگان دام کشور قیمت هر کیلو دام سنگین درب دامداری را 26 هزار تومان و دام سبک را 35 هزار تومان اعلام نمود و گفت: هم اکنون هر کیلو لاشه گوسفندی در عمده فروشی ها با نرخ 70 هزار تومان و لاشه گوساله 60 هزار تومان به فروش می رسد.

محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه گسترش ویروس کرونا تقاضا برای خرید اقلام اساسی در بازار را افزایش داده است، اظهار کرد: با گسترش ویروس کرونا تقاضا برای خرید اقلام اساسی در بازار افزایش یافت که همین امر منجر به گرانی قیمت بعضی کالا ها در بازار شد.

وی با اشاره یه اینکه کمبودی در توزیع اقلام اساسی وجود ندارد، اضافه نمود: با توجه به شرایط ذخیره سازی اقلام اساسی در هیچ یک از کالا های سبد خانوار در عمده فروشی ها کسری وجود ندارد.

آقاطاهر درباره آینده بازار اقلام اساسی اعلام کرد: با وجود آنکه بخشی از احتیاج برنج و حبوبات کشور به وسیله واردات تامین می گردد، از این رو پیش بینی می گردد که اگر شیوع ویروس کرونا محدودیتی در واردات ایجاد نکند، بازار نوسانی نخواهد داشت.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه خبری از هجوم افراد برای خرید اقلام اساسی نیست، توضیح داد: با توجه به شرایط مناسب کالا در انبار های عمده فروشی، کسری در توزیع وجود ندارد که بخواهد بر التهاب بازار دامن بزند.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا تاثیری در بازار تخم مرغ نداشته است، اظهار کرد: با گسترش ویروس کرونا و خانه نشینی مردم مصرف تخم مرغ افزایش یافته است.

وی اضافه نمود: با توجه به تبلیغاتی که در مورد تاثیر مصرف تخم مرغ در سیستم ایمنی بدن اجرا شده، قیمت تخم مرغ نوسانی نداشته است.

نبی پور متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را 7 هزار و 900 تا 8 هزار تومان معادل شانه ای 16 هزار تومان اعلام نمود و گفت: هم اکنون هر شانه تخم مرغ در میادین با نرخ 17 هزار و 900 تومان به مصرف نماینده عرضه می گردد.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود آنکه تخم مرغ ارزانترین پروتئین در دسترس خانوار به شمار می رود، از این رو با گسترش ویروس کرونا مصرف افزایش یافته است.

اصغر یاوری عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه ویروس کرونا بر بیشتر اقلام میوه و صیفی تاثیری نداشته است، اظهار کرد: با توجه به فراوانی عرضه و رشد چندبرابری فراوری محصولات باغی، قیمت نوسان چندانی در بازار نداشته است.

وی اضافه نمود: با شیوع ویروس کرونا قیمت بعضی اقلام همچون لیموترش، لیموشیرین، زنجبیل و سیر خشک به علت توزیع قطره چکانی در میدان مرکزی افزایش چشمگیری یافت.

یاوری ادامه داد: اهمیت مصرف لیموترش، لیموشیرین، سیر خشک و زنجبیل در ارتقای سیستم ایمنی موجب شد تا دلالان و عوامل واسطه با سوء استفاده از شرایط موجود اقدام به گران فروشی نمایند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی قیمت کنونی هر کیلو لیموترش در میدان مرکزی را 29 هزار تومان و لیموشیرین 23 تا 24 هزار تومان اعلام نمود و گفت: این در حالی است که قبل از گسترش ویروس کرونا هر کیلو لیموشیرین با نرخ 2 هزار و 500 تا 4 هزار تومان و لیموترش 3 هزار تا 6 هزار تومان در میدان مرکزی توزیع می شد.

بزرگ حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار ، درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار مرغ اظهار کرد: میزان جوجه ریزی برای ایام انتهای سال 20 تا 25 درصد بیش از حالت عادی کشش بازار است که با شیوع ویروس کرونا بازار مرغ از دست رفت.

وی اضافه نمود: با توجه به مازاد فراوری فراتر از احتیاج داخل، مرغداران در بعضی روز ها از ناحیه فروش هر کیلو مرغ 3 هزار تا 3 هزار و 500 تومان متضرر شدند.

حجت درباره تبعات ویروس کرونا گفت: با گسترش ویروس کرونا و تعطیلی رستوران و تالار های پذیرایی تقاضا برای خرید مرغ در بازار به شدت کاهش یافته و تا به امروز به حالت عادی بازنگشته است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه 20 درصد مرغ فراوریی قابل عرضه به مردم در رستوران و تالار های پذیرایی از چرخه مصرف خارج شده است، اظهار کرد: اگر در ماه های عادی سال تامین بازار داخل به 100 میلیون قطعه جوجه ریزی احتیاج دارد، اما با استمرار تعطیلی واحد های صنفی باید میزان جوجه ریزی به 80 میلیون قطعه برسد تا احتیاج خانوار پوشش داده گردد.

وی با اشاره به اینکه فراورینمایندگان مرغ مادر در ایام انتهای سال و فروردین به طور متوسط روزانه 2 هزار تومان متضرر شدند، اعلام کرد: فراورینمایندگان مرغ مادر از محل کاهش تقاضا برای خرید مرغ متحمل زیان شدند، از این رو احتیاج است که دولت هر چه سریع تر راهکاری برای کنترل زیان و توزیع مرغ متناسب با هزینه تمام شده بیندیشد.

حجت ادامه داد: با توجه به زیان قابل توجه فراورینمایندگان مرغ گوشتی و جوجه یکروزه از ناحیه شیوع ویروس کرونا احتیاج است که بخشی از زیان فراورینمایندگان در چارچوب یاری های بلاعوض پرداخت گردد تا در تامین مرغ دچار چالش نشویم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 10851

به "کرونا با بازار اقلام اساسی چه کرد؟ ، نوسان بازارها از کاهش نرخ مرغ تا افزایش قیمت لیموترش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با بازار اقلام اساسی چه کرد؟ ، نوسان بازارها از کاهش نرخ مرغ تا افزایش قیمت لیموترش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید