از مضرات آبمیوه ها چه میدانید؟

به گزارش مجله آزمون اول، یکی از مواد غذایی که در سراسر جهان هواداران زیادی دارد انواع آبمیوه ها هستند ، آب میوه ها را در کل می توان به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم کرد. آبمیوه های خانگی از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند ، اما سوال اینجاست که آیا دیگر آبمیوه ها نیز ارزش غذایی دارند؟ در ادامه توضیحات بیشتری در این باره برایتان ارائه داده ایم.

از مضرات آبمیوه ها چه میدانید؟

مضرات آبمیوه؛ 5 علت که نباید آبمیوه را جایگزین میوه کنید

بیشتر مردم آبمیوه را نوشیدنی سالمی می دانند. البته این باور توجیه پذیر است، چون آبمیوه از نوشیدنی های طبیعی است و از میوه تهیه می گردد.

ولی آنچه بیشتر مردم نمی دانند، این حقیقت است که آبمیوه در کنار ویتامین ها و خواص فراوانی که دارد، سرشار از قند است.

در واقع قند و کالری موجود در آبمیوه برابر با قند و کالری موجود در نوشابهٔ شیرین و حتی گاهی بیشتر از آن است.

ویتامین ها و آنتی اکسیدان های اندک موجود در آبمیوه، اثرات ناشی از قند بالای آن را جبران نمی نماید.

1. معمولا آبمیوه ها چیزی نیستند که به نظر می رسند
متاسفانه تولیدنمایندگان مواد غذایی و نوشیدنی ها همواره درمورد آنچه در محصولات شان وجود دارد، حقیقت را نمی گویند.

آبمیوه ای که در سوپرمارکت ها عرضه می گردد، چیزی نیست که فکر می کنید؛ حتی اگر روی برچسب آن، عبارت هایی مانند 100٪ خالص یا از کنسانتره تهیه نشده است نوشته شده باشد.

معمولا آبمیوه ها پس از تهیه و پیش از بسته بندی و عرضه در بازار، تا یک سال در مخازن نگهداری بزرگِ خالی از اکسیژن (oxygen-depleted) ذخیره می شوند.

مشکل اصلی این است که نگهداری آبمیوه در این مخازن، موجب از بین رفتن بیشتر بو و مزهٔ آن می گردد و بنابراین تولیدنماینده باید برای برگشت بو و مزه ای که در طول فرآوری محصول از بین رفته است، به آن طعم دهنده (flavor packs) اضافه کند.

بنابراین حتی اگر آبمیوه ای با بالاترین کیفیت را از سوپرمارکت خریداری کنید، باز هم با شکل و ترکیبات طبیعی خود فاصلهٔ زیادی دارد.

بعضی از آبمیوه های بی کیفیت حتی شبیه آبمیوه های طبیعی به دست آمده از میوه نیز نیستند و صرفا از آب و شکری تشکیل شده اند که به آن طعم و اسانس میوه اضافه شده است.

2. آبمیوه دارای ویتامین، موادمعدنی و آنتی اکسیدان هاست، ولی بدون فیبر است و قند بالایی دارد
آبمیوه بسیاری از موادی را که موجب خاصیت و فواید میوهٔ کامل می شوند، ندارد. برای نمونه، آب پرتقال ویتامین C دارد و منبع خوبی از فولات، پتاسیم و ویتامین B1 است. بعلاوه آب پرتقال حاوی آنتی اکسیدان هایی است که بعضی از آنها سطح آنتی اکسیدان خون را افزایش می دهند، ولی در مقایسه با پرتقال کامل و سایر موادغذایی گیاهی مانند سبزیجات، خواص تغذیه ای چندانی ندارد. مشکل اصلی، نبود فیبر در آبمیوه و قند بسیار زیاد آن است.

برای نمونه، به قند و کالری موجود در 350 میلی گرم کوکاکولا و آبمیوه توجه کنید:

کوکاکولا: 140 کالری و 40 گرم شکر (10 قاشق چای خوری)

آب سیب: 165 کالری و 39 گرم شکر (9.8 قاشق چای خوری)

متأسفانه قند موجود در بیشتر انواع آبمیوه ها مشابه نوشیدنی های شیرین شده با شکر است و حتی کل کالری بعضی از آبمیوه ها از این نوشیدنی ها نیز بیشتر است!

بنابراین به طور کلی، آبمیوه دارای موادمغذی است، ولی موادمغذی آن از بسیاری از موادغذایی گیاهی کمتر است.

آبمیوه بدون فیبر است و قند و کالری آن با بیشتر نوشیدنی های شیرین شده با شکر برابر است.

3. با مصرف آبمیوه به راحتی می توان مقادیر بسیار بالایی از قند را وارد بدن کرد
وقتی میوهٔ کاملی را می خوریم، باید زمان زیادی را صرف جویدن و بلعیدن آن کنیم. قند موجود در میوه ها نیز درون ساختارهای فیبری گرفتار شده است و در طول هضم، به آرامی تجزیه و آزاد می گردد.

به علاوه پس از خوردن اندازهی میوه احساس سیری می کنیم و بنابراین در هر وعده نمی توانیم اندازه زیادی میوه مصرف کنیم.

در نتیجه، قند موجود در میوهٔ کامل به آرامی و در مقادیر اندکی به کبد فرستاده می گردد. کبد نیز بدون اینکه به آن فشاری وارد گردد، به راحتی این مقادیر اندک را متابولیزه می نماید.

ولی اگر لیوان بزرگی از آبمیوه را مصرف کنید، مانند این است که در مدت زمان بسیار کوتاهی، چند میوه را بدون فیبر موجود در آنها مصرف نموده اید.

قند فراوان موجود در آبمیوه جذب می گردد و به سرعت به کبد فرستاده می گردد؛ درست مانند زمانی که نوشیدنی شیرینی مانند نوشابه را مصرف نموده باشید.

بخش زیادی از قند موجود در آبمیوه را فروکتوز تشکیل می دهد. کبد تنها اندامی است که می تواند مقادیر معینی از فروکتوز را متابولیزه کند.

وقتی فروکتوزی که وارد کبد می گردد، بیشتر از اندازهی است که کبد توانایی سوخت وساز آن را دارد، بخشی از آن به چربی تبدیل می گردد.

بعضی از چربی ها در کبد باقی می مانند و موجب تجمع چربی و مقاومت به انسولین می شوند.

گرچه مقادیر اندک آبمیوه (یا نوشیدنی های گازدار) برای افراد سالم، لاغر و فعال مسائل جدی را ایجاد نمی نماید، ولی این عوارض برای افرادی که اضافه وزن دارند یا دچار مسائل متابولیکی (سوخت وسازی) مربوط به رژیم غذایی هستند، می تواند بسیار خطرناک باشد.

مطالعات متابولیک کنترل شده نشان می دهد که قند مایع (liquid sugar) در مدتی به کوتاهی 10 هفته می تواند موجب مقاومت به انسولین، افزایش تری گلیسیریدها و کلسترول LDL متراکم کوچک (small, dense LDL cholesterol)، بالا رفتن سطح کلسترول LDL اکسیدشده و تجمع چربی شکم گردد.

گرچه در بیشتر این مطالعات از نوشیدنی های شیرین شده با شکر یا فروکتوز استفاده شده است، ولی علتی وجود ندارد که تصور کنیم آبمیوهٔ 100٪ خالص تفاوتی با این نوشیدنی ها دارد. مولکول های قند موجود در آبمیوه و نوشیدنی های شیرین شده با شکر یکسان هستند و تأثیرات آنها روی کبد تفاوتی با یکدیگر ندارد.

ولی اگر هنوز هم شک دارید، باید بگوییم که در بعضی از مطالعات از آبمیوهٔ طبیعی استفاده شده است.

در یکی از این مطالعات، مصرف روزانهٔ 480 میلی گرم آب انگور به مدت 3 ماه موجب مقاومت به انسولین و افزایش اندازهٔ دور کمر افراد دارای اضافه وزن شد.

در مطالعهٔ دیگری مصرف 2 یا چند وعده آبمیوه در روز با بیش از 2 برابر شدنِ خطر نقرس در زنان ارتباط داده شد.

به طور کلی، آبمیوه دارای مقادیر بالایی از قند و فاقد هرگونه فیبر است و نیازی به جویدن (که موجب کاهش اندازه ورودی آن به بدن می گردد) ندارد.

مطالعات اجرا شده نشان می دهد که این ویژگی ها می تواند موجب ایجاد مسائل متابولیکی شدید و بیماری های جدی گردد.

4. کالری های مایع بسیار چاق نماینده هستند
این تصور درست نیست که همهٔ کالری ها یکسان هستند. موادغذایی مختلف، مسیرهای متابولیکی متفاوتی را طی می نمایند و روی گرسنگی، هورمون ها و مراکزی در مغز که وزن بدن را کنترل می نمایند، تأثیرات متفاوتی دارند.

مغز ما مسئول برقراری تعادل انرژی در بدن است. وقتی که ماده ای غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه می کنیم، مغز ما را مجبور می نماید که با مصرف اندازه کمتری از سایر موادغذایی، این افزایش را جبران کنیم. برای نمونه، اگر عادت داریم که هر روز 2سیب زمینی آب پز بخوریم، به طور ناخودآگاه اندازه کمتری از سایر موادغذایی مصرف می کنیم و بنابراین کل کالری دریافتی ما افزایش چندانی نمی یابد.

ولی کالری های مایع مانند کالری های دریافتی از موادغذایی جامد عمل نمی نمایند. وقتی که افراد، کالری های مایع (مانند آب سیب) را به رژیم غذایی خود اضافه می نمایند، این افزایش کالری دریافتی با خوردن اندازه کمتری از سایر موادغذایی جبران نمی گردد.

این یکی از دلایلی است که نشان می دهد چرا نوشیدنی های شیرین از چاق نماینده ترین موادغذایی موجود به شمار می فرایند.

این نوشیدنی ها احساس سیری را در ما ایجاد نمی نمایند و این مسئله موجب می گردد که درمجموع، غذای بیشتری مصرف کنیم.

در مطالعه ای روی بچه ها معین شد که هر وعدهٔ روزانه از نوشیدنی های شیرین شده با شکر موجب افزایش خطر چاقی به اندازه 60٪ در آنها می گردد.

هیچ علتی وجود ندارد که تصور کنیم مصرف آبمیوه در همان مقادیر، تأثیر متفاوتی با نوشیدنی های حاوی شکر دارد.

مطالعات فراوانی نشان می دهد که مصرف آبمیوه با افزایش خطر چاقی و دیابت نوع 2 مرتبط است، درحالی که مصرف میوهٔ کامل موجب کاهش این خطر می گردد.

5. به جای آبمیوه، میوهٔ کامل را مصرف کنید، چون آبمیوه سالم نیست
معمولا در دستوارت تغذیه ای گفته می گردد که مصرف آبمیوه مشابه مصرف 5 وعده میوه و سبزیجاتِ توصیه شده در روز است.

ولی این اشتباه بزرگی است، چون این پیغام اشتباه را می رساند که آبمیوه نوشیدنی سالمی است و منبع خوبی از مواد مغذی به شمار می رود.

بیشتر مردم هر روز اندازه زیادی قند مصرف می نمایند و کاهش مصرف قند در آنها بسیار مهم تر از دریافت مقادیر اندک مواد مغذی موجود در آبمیوه است.

بنابراین به جای آبمیوه، میوه را به طور کامل مصرف کنید. به این ترتیب می توانید تمام فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی را که به طور طبیعی در میوه وجود دارد، وارد بدن خود کنید.

به طور کلی، نوشیدن مقادیر اندکی از آبمیوه برای بعضی از افراد مسئله ای را ایجاد نمی نماید، ولی باید بدانید که آبمیوه، با وجود خواص و فوایدی که دارد، بسیار شبیه نوشیدنی های شیرین است.

مهم تر از همه اینکه کبد نمی تواند تفاوت میان قند موجود در آبمیوه و نوشیدنی های شیرین شده با شکر را تشخیص دهد.

بنابراین تمامی اثرات زیان بار نوشیدنی های شیرین در آبمیوه نیز وجود دارد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 30250

به "از مضرات آبمیوه ها چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مضرات آبمیوه ها چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید