افشای فریب های دنیا سرمایه داری از زبان برندگان نوبل اقتصاد

به گزارش مجله آزمون اول، کتاب فریب طعمه ها (اقتصاد سوءاستفاده و فریب) نوشته جورج ای.اکرلاف و رابرت جی. شیلر با ترجمه افشین خاکباز توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

افشای فریب های دنیا سرمایه داری از زبان برندگان نوبل اقتصاد

به گزارش مجله آزمون اول نسخه اصلی این کتاب که ترجمه اش یکی از عناوین مجموعه کتابخانه فلسفه زندگی این ناشر محسوب می گردد، در سال 2015 به طور مشترک توسط دانشگاه های پرینستون و آکسفورد منتشر شده است.

جورج ای.اکرلاف و رابرت جی. شیلر، هر دو از برندگان جایزه نوبل اقتصاد هستند که تلاش نموده اند در این اثر مشترک، ضمن اشاره به کم وکاستی های علم متعارف اقتصاد، مباحثی را با زبان عامه فهم وارد این علم نمایند که تاکنون کمتر به آن ها پرداخته شده است؛ مباحثی مانند سوءاستفاده و فریبکاری، دستکاری در نظام معرفتی عموم مردم برای فریب شان و تغییر رفتار مردم برای حفظ منافع صاحبان سرمایه و قدرت. اکرلاف و شیلر در این کتاب با استفاده از اقتصاد اطلاعات، تلاش دارند فاصله زیاد مباحث عامیانه نقش دولت و مباحث فنی این حوزه را کم تر نمایند.

کتاب پیش رو 3 بخش اصلی با عناوین صورتحساب های پرداخت نشده و سقوط مالی، فریب در شرایط متعدد و نتیجه گیری و تاملات پایانی دارد که هرکدام فصل های مختلفی را شامل می شوند. سنگفرش خیابان ها از وسوسه است و سوءاستفاده از نام نیک و بحران مالی عناوین دو فصل بخش اول کتاب هستند.

در بخش دوم هم مخاطب با این فصول روبرو می گردد: تبلیغاتچی ها یاد گرفته اند چطور بر نقاط ضعف ما تمرکز نمایند، گوش بری در معاملات خودرو، مسکن و کارت های اعتباری، فریب طعمه ها در سیاست، غذا، دارو و فریب، نوآوری: خوب، بد، زشت، دخانیات و الکل، ورشکستگی برای سود، مایکل میلکن: ماهیگیری با طعمه اوراق قرضه آشغال و مقاومت و قهرمانانش. در بخش نتیجه گیری و تاملات پایانی هم که سومین و آخرین بخش کتاب است 2 فصل نتیجه گیری: مثال ها و درس های عمومی: داستان جدید در امریکا و... و کلام پایانی: اهمیت فریب طعمه ها آمده اند.

دو نویسنده کتاب در این اثر بر این مساله تاکید دارند که بسیاری از مسائل، ناشی از ماهیت خود نظام سرمایه داری بازار است. اکرلاف و شیلر با استناد به نتایج مطالعات یک روانشناس اجتماعی که فهرستی از سوگیری های روانی را مطالعه نموده، بر یکی از آسیب پذیری های انسان تاکید می نمایند که می تواند بر انتخاب های او تاثیر منفی بگذارد. آن ها همچنین ابتدای پیشگفتارشان بر کتاب، نوشته اند: احمق جان، این اقتصاد است! این جمله ای است که جیمز کارویل، مشاور کارزار انتخاباتی بیل کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال 1992 گفت. او می خواست به خاطر همه مسائل مالی متعددی که به رکود مالی ای نسبت می دادند که در دوران ریاست جمهوری جورج دابلیو بوش شروع شد، این جمله را به او بچسباند. ولی ما از جمله کارویل تفسیر متفاوت و گسترده تری داریم...

مولفان کتاب پیش رو همچنین در انتخاب عنوان اثرشان، واژه Phish را که در فرهنگ لغات آکسفورد معادل فریب است، مورد استفاده قرار داده اند. این واژه در سال 1996، همان زمانی که وبگاه جهانی در حال شکل گیری بود، ابداع شد. این کتاب با 401 صفحه، شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 72 هزار تومان منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 3817

به "افشای فریب های دنیا سرمایه داری از زبان برندگان نوبل اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای فریب های دنیا سرمایه داری از زبان برندگان نوبل اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید