برنامه های روز جهانی معلولان در مراکز کانون سراسر کشور اعلام شد

به گزارش مجله آزمون اول، تهران (پانا) - برنامه های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در سراسر کشور به مناسبت روز جهانی معلولان با عنوان بر بال فرشتگان از روز 13 آذر 1399 در فضای مجازی شروع می گردد.

برنامه های روز جهانی معلولان در مراکز کانون سراسر کشور اعلام شد

به گزارش روابط عمومی کانون پرورشی، ویژه برنامه های گرامی داشت روز دنیای معلولان در کانون پرورش فکری با شعار با توانایی های متفاوت آینده را خواهیم ساخت از روز 13 تا 20 آذر 1399 در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

این برنامه ها با هدف شناسایی بچه ها و نوجوانان دارای نیازهای ویژه و معرفی کانون و خدمات مراکز فراگیر به آن ها و والدین شان و همچنین ایجاد زمینه های تعامل بچه ها با همسالان دارای نیازهای ویژه همراه با حس برابری و همدلی برگزار می گردد.

در این میان کانون پرورش فکری، بستر پرتال اینترنتی به نشانی kpf.ir و صفحه های رسمی خود را در شبکه های اجتماعی به برگزاری برنامه های این مناسبت برای بچه ها و نوجوانان دارای نیازهای ویژه اختصاص داده است.

نشر قصه گویی با زبان اشاره و صوتی

صفحه های مجازی کانون به مناسبت روز دنیای معلولان اقدام به پخش و انتشار قصه های صوتی در گروه های سنی مختلف، قصه گویی مربیان مراکز فراگیر کانون برای ناشنوایان با زبان اشاره، قصه گویی اعضای با نیازهای ویژه، فیلم قصه گویان برگزیده جشنواره های بین المللی قصه گویی با موضوع بچه ها با نیازهای ویژه، قصه گویی مجازی صوتی و... در فضای مجازی و اشتراک گذاری به وسیله برنامه شاد از 13 تا 20 آذر خواهند کرد.

فراوری نماهنگ و انتشار در فضای مجازی

تهیه و فراوری چندین نماهنگ از معرفی فعالیت های مراکز فراگیر، معرفی شخصیت خیران مدرسه ساز مدارس استثنایی، نماهنگ آموزشی نقاشی روی سنگ برای معلولان، نماهنگ عکاسان معلول دنیا و ایران، نماهنگ با موضوع دنیای بچه ها معلول، نماهنگ اعضای کم توان حسی و حرکتی مراکز فراگیر با مضمون قدردانی از کادر درمان، نماهنگ معرفی کتاب بریل از سوی اعضای روشندل کانون در قالب طرح دوست من را بشناس، نماهنگ کارگاه توانبخشی و فراوریی یکی از معلولان کارآفرین و معرفی مشاغل ویژه معلولان، نماهنگ توانمندی های اعضای معلول مراکز فراگیر و انتشار آن ها در فضای مجازی و گروه های شاد، از جمله برنامه هایی است که برای این هفته تدارک دیده شده است.

برگزاری نشست های مجازی

برگزاری نشست های تخصصی مجازی در شبکه های اجتماعی و پرتال اینترنتی کانون با حضور کارشناسانِ آموزش بچه ها و نوجوانان آسیب دیده بینایی، برگزاری وبینار چگونگی رفتار مربیان کانون با بچه ها دارای نیازهای ویژه با حضور سیدمحمد موسوی، نشست آشنایی با بچه ها معلول و دارای نیازهای ویژه با حضور متخصصان مطلع، نشست با حضور نویسندگان و تصویرگران همچون عزت ا... الوندی، زهره پریرخ و مانلی منوچهری، نشست با موضوع های آنالیز اقدامات ویژه برای بچه ها دارای نیازهای ویژه، آنالیز خصوصیات رفتاری و روان شناختی بچه ها دارای نیازهای ویژه، انتخاب قصه مناسب برای بچه ها با نیازهای خاص و نشست با معلمان مدارس استثنایی ویژه مربیان در فضای مجازی از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای این مناسبت است.

برپایی مسابقه های مجازی

برگزاری مسابقه های فرهنگی، ادبی و هنری به صورت مجازی برای اعضای کم توان جسمی و حرکتی و بچه ها اوتیسم، با موضوع نقاشی و متن ادبی، مسابقه بازی با کلمات، مسابقه کتاب خوانی، مسابقه ساخت کارت پستال در دو بخش دیجیتال و دستی و ارسال بهترین کارت پستال ها به جامعه معلولان، مسابقه معرفی کتاب های بریل به صورت فیلم از سوی نابینایان، انتشار فراخوان مسابقه های نقاشی با موضوع مـن می توانـم و با وجود بعضی تفاوت ها... همواره در کنار هم هستیم و ارسال این فراخوان ها برای شرکت همه بچه ها و نوجوانان با نیازهای ویژه، از دیگر برنامه هایی به شمار می رود که برای این روز ها تدارک دیده شده است.

اهدا کتاب های بریل و بسته های فرهنگی

اهدای کتاب های بریل به کتابخانه های مراکز بهزیستی و نگهداری از معلولان نابینا و دارای نیازهای ویژه، اهدا کتاب های بریل به کتابخانه های عمومی، اهدای رمان های نوجوان به مرکز خیریه توان بخشی، اهدا بسته های فرهنگی به اعضای دارای نیازهای ویژه مراکز فراگیر کانون، اهدای مجموعه کتاب شنیداری کتاب آوا کانون به انجمن نابینایان و اعضای مراکز فراگیر، اهدای کتاب و سرگرمی به وسیله کتابخانه سیار برای اعضای با نیازهای ویژه و اهدای لوح های فشرده قصه گویی مربیان کانون به مراکز بهزیستی از جمله برنامه های کانون در سراسر کشور است.

بر همین اساس، در این هفته نمایشگاه های آثار اعضای مراکز فراگیر همچون نقاشی، هنرهای تجسمی و دست سازه ها با عنوان ما می توانیم و دیگر بچه ها و نوجوانان با نیازهای خاص همچون بچه ها اوتیسم و... در فضای مجازی برپا خواهد شد.

همچنین نابغه ها، مشاهیر و شخصیت های علمی و معروف با معلولیت جسمی و ذهنی و نیز افراد فعال و تاثیرگذار در این عرصه از جمله رودکی سمرقندی شاعر نابینا و... در فضای مجازی معرفی خواهند شد.

در عین حال، برگزاری کارگاه های مجازی از جمله کارگاه ادبی (نوشتن خلاق) با عنوان خدا گر ز حکمت ببندد دری ز رحمت گشاید در دیگری، کارگاه مجازی اوریگامی و کاردستی برای بچه ها با نیازهای ویژه، اختصاص کارگاه بر خط ویژه اعضای معلول در فصل زمستان از دیگر برنامه های تدارک دیده شده در کانون است.

رونمایی از کتاب های صوتی ویژه بچه ها و نوجوانان نابینا و کم بینا از سوی اعضا، تجلیل از اعضای پیروز دارای نیازهای ویژه و مادران اعضای مراکز فراگیر، معرفی کتاب های ویژه نابینایان از انتشارات کانون و کتاب هایی با موضوع های من ناشنوا هستم، کاش قصه اش را می گفت و قصه گویی در آینه، اجرای برنامه های ادبی (دل نوشته و ویژه برنامه ای با عنوان اگر یک روز به حواس پنجگانه و یا اعضای بدن مرخصی بدهیم)، وبینار معرفی و آنالیز کتاب (معرفی کتاب ویژه بچه ها سندرم دان)، فراوری سه کتاب گویا از انتشارات کانون با عنوان های حلزون من گم شده، نگهبان چشمه و مثل چشم های بابا با صدای کارشناسان و مربیان باسابقه کانون، برگزاری پویش های فرهنگی با رویکرد اجرای فعالیت هایی نظیر قصه گویی، نمایش فیلم و انیمیشن، نقاشی و کاردستی ویژه مدارس استثنایی و... از دیگر برنامه هایی است که کانون در نظر گرفته است.

یادآوری می گردد تعدادی از این برنامه ها با همکاری اداره آموزش و پرورش استثنایی، اداره بهزیستی در استان ها و... برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 19157

به "برنامه های روز جهانی معلولان در مراکز کانون سراسر کشور اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های روز جهانی معلولان در مراکز کانون سراسر کشور اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید