بلوکه کردن پول ملت ایران به بهانه تحریم

به گزارش مجله آزمون اول، خبرنگاران - گروه بین الملل: تاریخ، سن روابط حسنه ایران و کره جنوبی را 60 سال نشان می دهد اما گویا کره ای ها چندان اعتقادی به قدمت روابط ندارند.

بلوکه کردن پول ملت ایران به بهانه تحریم

کره جنوبی به بهانه تحریم های آمریکا بیش از دو سال است که اجازه انتقال پول های ایران را به تهران نمی دهد و به تعبیر بهتر پول های ایران را بلوکه نموده است. همین امر موجب شد تا سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، اخیراً با اشاره به این موضوع به کره جنوبی هشدار بدهد.

بر اساس گزارش های موجود، هفت میلیارد دلار از دارایی های ایران که عمده آن حاصل فروش نفت به کره جنوبی است در این کشور بلوکه شده و سئول اجازه انتقال آن به ایران را نمی دهد.

به گفته سید عباس موسوی، این پول به واسطه فروش نفت، حاصل شده است و مقامات کره جنوبی باید هرچه سریع تر نسبت به آزادسازی دارایی های ملت ایران اقدام نمایند.

موسوی به بهانه جویی های دولت سئول اشاره نموده و گفته است: استناد آنها به اینکه آمریکایی ها مانع انتقال پول به ایران هستند قابل قبول نیست چرا که روابط بین کشورها به خود آنها بستگی دارد و معامله موجود نیز بین ایران و کره جنوبی بوده است، لذا آمریکا در این معامله نقش ندارد که بخواهد در این خصوص موضع گیری نموده یا اعمال نفوذ کند.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: رابطه ارباب-رعیتی آمریکا و کره جنوبی به خودشان مربوط است و به ما ربطی ندارد ولی باید کره جنوبی در معامله خود با ایران صادق باشد و به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

موسوی هشدار داد: در صورت عدم نتیجه گیری از فعالیت های دیپلماسی و تداوم یاغی گری های کره جنوبی ضمن احضار سفیر این کشور، مطالبات قانونی ایران را به وسیله مراجع بین المللی پیگیری خواهیم کرد.

در واکنش به این اقدام اما سئول بجای آنکه در پی یافتن راهی برای دلجویی از ایران باشد در تماس با سفیر جمهوری اسلامی در سئول، به سخنان موسوی اعتراض نموده است.

حکایت پول های بلوکه شده

کوشش های تهران برای آزادسازی این پول بیش از یک سال و نیم پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد. با وجود وعده های مساعد سئول برای تصمیم گیری درباره نحوه بازپرداخت این پول، رایزنی های متفاوت ایران راه به جایی نبرد تا خاتمه در پاییز سال گذشته، وزارت امور خارجه ایران سفیر کره جنوبی را برای پیگیری نحوه این پرداخت احضار کرد. در آن مقطع زمانی، روزنامه چسون ایلبو، چاپ کره جنوبی گزارش داد که ایران از اینکه سئول نتوانسته پرداخت پول نفت را تکمیل کند، ابراز تأسف نموده است.

با شیوع کرونا و لزوم دسترسی ایران به تجهیزات پزشکی و دارو، خبر رسید که آمریکا به ساز و کار پرداخت کره جنوبی برای انجام تبادلات تجاری بشردوستانه با ایران نظری مثبت دارد. براساس گزارش رسانه های کره جنوبی از جمله یونهاپ، سئول و واشنگتن از مدت ها قبل مذاکراتی درخصوص طرح کره برای توافق تجارت بشردوستانه با ایران داشته اند که این مذاکرات به دلیل شیوع ویروس کرونا برای مدتی به تعلیق درآمد. در آن موقع خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک مقام کره ای در این باره نوشت: آمریکا نظر مثبتی به طرح توافق تجارت بشردوستانه کره موسوم به (KHTA) دارد.

با این شرایط اما بازهم کره جنوبی در پس دادن پول های ایران سنگ اندازی می نماید، در چنین شرایطی ایران اعلام نموده که به منظور تسهیل کار میخواهد از منبع مالی موجود در کره جنوبی برای خرید اقلام کشاورزی و همچنین دارو استفاده کند. کالاهایی که به اصطلاح غیرتحریمی خوانده می شوند و خزانه داری آمریکا نیز با استفاده ایران از منابع مالی در کره جنوبی برای خرید این کالاها موافقت نموده است.

موافقت خزانه داری آمریکا با این مساله به معنی انتها یافتن بهانه جویی های سئول و ادعای ترس از تنبیهات فرامرزی آمریکا در صورت دور زدن تحریم های ایران است اما با این وجود کره جنوبی همچنان در پس دادن این پول تعلل می نماید.

در همین رابطه سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در هفته گذشته نیز در سفری به اردبیل در جمع خبرنگاران در این باره گفت: رابطه ارباب و رعیتی آمریکا و کره جنوبی به خودشان مربوط است و به ما ربطی ندارد، ولی باید کره جنوبی در معامله خود با ایران صادق باشد و به تعهدات خود در این زمینه باید عمل کند.

فرضیه کرونا و حکایت گذر پوست

در این میان بعضی پای کرونا را وسط کشیده می گویند چون شیوع جهانی کرونا موجب شده اغلب کشورها فعالیت های مالی خود را کاهش داده و حتی بعضی نیز بطور کلی آن را متوقف نموده اند احتیاج کشورها به منابع مالی افزایش یافته و ممکن است کره جنوبی نیز به همین دلیل باشد که از انتقال دارایی های ایران به تهران طفره می رود.

در چنین شرایطی ذکر این نکته لازم است که کره جنوبی چه به دلیل ترس از تحریم های آمریکا و چه برای جبران کسری مالی خود به دلیل کرونا از انتقال دارئی های ایران به تهران سرباز زده باشد، این اقدام یک معنا بیشتر ندارد و آن پشت کردن به یک دوستی 60 ساله است.

فراموش نکنیم که تا چندی قبل بازار لوزام خانگی و حتی تلفن همراه ایران شاهد حضور گسترده محصولات کره ای بود. بازاری که به دلیل وجود فرصت متعدد سودآور هر کشور و فراوری نماینده ای را تشویق به حضور در آن می نماید.

آمریکا چه بخواهد چه نخواهد ایران بار دیگر کانون توجه و رفت و آمد شرکت های بین المللی می گردد و کره جنوبی باید به فکر آن روز نیز باشد، به عبارت دیگر ضرب المثل ایرانی گذر پوست به دباغ خانه می افتد حکایت این روزهای کره جنوبی است که خاطرات نه چندان قدیمی را فراموش نموده و دلخوش به همراهی آمریکا در حال کج رفتاری با ایران است.

ایران تا پیش از تشدید تحریم های آمریکا یعنی تا دو سال قبل دومین تأمین نماینده نفت کره جنوبی بود و هیچ بعید نیست که در سال های آینده بار دیگر سئول دست احتیاج خود را به سوی تهران دراز کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 14013

به "بلوکه کردن پول ملت ایران به بهانه تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلوکه کردن پول ملت ایران به بهانه تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید