زنگنه: کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است

به گزارش مجله آزمون اول، تهران (پانا) - وزیر نفت گفت: تلاش می کنیم اگر امشب توافق نشود باز هم مذاکره کنیم زیرا کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است.

زنگنه: کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه امشب (پنجشنبه) و پیش از دوازدهمین نشست اوپک پلاس با اشاره به اینکه دوشنبه شب جلسه وزرای نفت اوپک برگزار شد، ادامه داد: در آن جلسه در مورد کاهش تولید در بین اعضای اوپک به اجماع نسبی رسیدیم اما جلسه به عنوان تنفس برای مذاکره با اوپک پلاس متوقف شد.

وی اضافه نمود: الان نیز جلسه اوپک پلاس تشکیل می شود و امیدواریم به نتیجه برسد. در این مدت نیز مذاکراتی بین اعضا صورت گرفته است.

زنگنه تاکید کرد: تحلیل اوپک این است که کاهش تولید نفت باید بیش از 5.7 میلیون بشکه ای باشد که در توافق اولیه مورد تاکید قرار گرفت تا بازاری که به ثبات رسیده بتواند ادامه راستا دهد.

وی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا آثار کرونا بر بازار نفت کم شود، گفت: بزرگترین اثر شیوع کرونا این بود که رشد اقتصادی را به منهای 4 درصد رساند اما بر اساس پیش بینی ها در سال بعد رشد اقتصادی به مثبت 4 درصد می رسد که تاثیر زیادی بر تقاضای نفت خواهد داشت.

وزیر نفت ادامه داد: با این حال باید منتظر باشیم و ببینیم که بازیافت اقتصاد جهانی چطور خواهد بود از همین رو اوپک اصرار دارد که کاهش تولید بیش از آنچه در توافق اولیه در بهار امسال اعلام شده، انجام شود.

وی با بیان اینکه برخی از اعضای اوپک سهمیه بندی تولید را رعایت نکردند، اضافه نمود: با این حال اکنون و در این جلسه بر تداوم کاهش فعلی تولید نفت بحث می شود.

زنگنه تاکید کرد: بحث جبران هم مطرح است تا اعضایی که از سهمیه معین شده تخلف کردند مکلف به جبران شوند و تولید خود را کاهش دهند.

به گفته زنگنه از زمان اجرای توافق کاهش تولید تا کنون، 1600 میلیون بشکه نفت از ذخایر نفتی جهان کاهش پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می کنیم اگر امشب توافق نشود باز هم مذاکره می کنیم، اضافه نمود: کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین نشست اوپک پلاس برای تصمیم گیری درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت در 3 ماهه اول سال 2021 دقایقی قبل با تاخیری 2 ساعته آغاز شد.

در واکنش به برگزاری این نشست، امروز قیمت نفت در بازارهای جهانی باثبات بود. برخی کارشناسان این ثبات را نشانه روشنی مبنی بر دستیابی به توافق و اجماع بین اعضا ارزیابی کرده اند.

به گزارش ایرنا، در صورتی که اوپک پلاس به توافقی برای تمدید کاهش تولید دست پیدا کند، احتمال افزایش قیمت نفت به بالای 50 دلار در هر بشکه در روزهای اینده تقویت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 19366

به "زنگنه: کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید