صادرات زیردریایی گاز ایران به عمان روی میز مذاکره، احتمال آغاز صادرات از 2020

به گزارش مجله آزمون اول، توافقات اولیه برای شروع صادرات گاز ایران به عمان مبنی بر شروع صادرات زیردریایی گاز به این کشور در سال 2020 است که باید دید آیا این تاریخ باز هم با تأخیر روبرو می گردد یا دو طرف نسبت به انجام توافقات فی مابین جدی هستند.

صادرات زیردریایی گاز ایران به عمان روی میز مذاکره، احتمال آغاز صادرات از 2020

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مالی مجله آزمون اول، چهارم شهریورماه سال 92 در حاشیه سفر سلطان قابوس، پادشاه عمان به ایران محمد حمد الرمحی وزیر نفت این کشور با وزیر نفت کشورمان دیدار نموده بود. در این دیدار بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و محمد حمد الرمحی وزیر نفت عمان در مجموعه سعد آباد تهران در زمینه صادرات گاز یک یادداشت تفاهم امضا کردند. براساس این یادداشت تفاهم دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان شروع شود. صادرات گاز ایران به عمان برای 25 سال برنامه ریزی شد و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز 60 میلیارد دلار تخمین زده شد.

کمتر از یک روز پس از امضای این یادداشت تفاهم، شرکت ملی صادرات گاز ایران از تعیین شدن جهت صادرات گاز ایران به عمان اطلاع داد. بر این اساس، احداث خط لوله ای از رودان به کوه مبارک و از آنجا به سوهار در عمان به عنوان بهترین گزینه ممکن برای صادرات گاز به عمان مطرح شد.

اما مقامات عمانی در قبول این جهت به عنوان بهترین و بهینه ترین جهت احداث خط لوله صادراتی تردید کردند و عملاً شروع احداث زیرساخت های صادرات گاز ایران به عمان به بعد موکول شد. در سال 92 زمان شروع صادرات گاز ایران به عمان، سال 94 عنوان شده بود اما با عدم تحقق این برنامه، وزرای دو کشور بازهم پای میز مذاکره نشستند.

مذاکره آخر وزرای دو کشور به دیدار نوزدهم بهمن ماه سال گذشته باز می شود که در این دیدار موافقتنامه بین شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت و گاز عمان با عنوان چارچوب کلی توافق (Frame work Agreement) برای احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان که مهلت آن به سرانجام رسیده بود، دوباره تمدید شد.

روز گذشته نیز محمدرضا نوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط با محمدبن حمد الرمحی وزیر نفت و گاز عمان دیدار کرد و درباره همکاری های دوجانبه در بخش های نفت و گاز رایزنی کردند. در این دیدار، سفیر ایران در عمان دعوتنامه وزیر نفت ایران را به همتای عمانی برای سفر به ایران تقدیم وی کرد.

توافقات اولیه برای شروع صادرات گاز ایران به عمان مبتنی بر شروع صادرات زیردریایی گاز به این کشور در سال 2020 است که باید دید آیا دوباره این تاریخ با تأخیر روبرو می شود یا دو طرف نسبت به انجام توافقات فی مابین جدی هستند.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 3183

به "صادرات زیردریایی گاز ایران به عمان روی میز مذاکره، احتمال آغاز صادرات از 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات زیردریایی گاز ایران به عمان روی میز مذاکره، احتمال آغاز صادرات از 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید