عراقچی: ایران هیچ تقصیری در رسیدن برجام به شرایط فعلی نداشته است

به گزارش مجله آزمون اول، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان روز شنبه در کنفرانس بین المللی منع اشاعه تسلیحات هسته ای و خلع سلاح در مسکو، علل کاهش تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام را تشریح کرد.

عراقچی: ایران هیچ تقصیری در رسیدن برجام به شرایط فعلی نداشته است

به گزارش گروه سیاسی مجله آزمون اولُ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارج جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در کنفرانس بین المللی منع اشاعه تسلیحات هسته ای و خلع سلاح که با حضور بیش از 250 تن از مقامات و شخصیت های 40 کشور دنیا و همچنین کنندگان سازمان های بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد در مسکو برگزار می شود، دلایلی که باعث شده است ایران اقدام به کاهش تعهدات خود ذیل برجام کند را برای حاضران تشریح کرد

عراقچی در ابتدا گفت: همان طور که گفته شد ما چند روز قبل گام چهارم از کاهش تعهدات کشورمان ذیل برجام را برداشتیم. در این گام ما تصمیم گرفتیم که گازدهی به بیش از 1000 ماشین سانتریفیوژ در فردو را شروع کنیم. از طرفی همان طور که می دانید ما اکنون در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و مناطق دورتر با تنش هایی روبرو هستیم. اتفاقات و حملات زیادی رخ داده است که آخرین آن ها حدود یک ماه پیش بوده و یک نفتکش ایرانی با دو موشک هدف قرار گرفته است. ما همچنان در حال بررسی هستیم که بدانیم چه کسی این حمله را انجام داده است و در زمان و مکان مناسب به این حمله پاسخ خواهیم داد.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: سؤال اصلی این است که چرا ما در این شرایط قرار گرفته ایم. ریشه های این مسائل از کجاست؟ سه سال قبل یعنی ژانویه 2017 [دی ماه 1395]را به یاد بیاورید. همه چیز خوب بود؛ هر چیزی در جای خود قرار داشت. ایران به طور کامل توافق را اجرا می کرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طی گزارش های متوالی بر پایبندی ایران به تعهداتش صحه می گذاشت. ما خلیج فارس صلح و ثبات داشتیم و امنیت انرژی و آزادی تردد کشتی ها برقرار بود. همه خرسند بودند، زیرا همه چیز سر جای خودش بود و همه دنیا یک دستاورد بزرگ برای دیپلماسی را جشن گرفته بود، زیرا مسئله هسته ای ایران از طریق مصاحبه، دیپلماسی و مذاکره حل شده بود.

عراقچی ادامه داد: اما چه اتفاقی افتاد که همه چیز تغییر کرد. تنها به این که یک رئیس جمهور [ترامپ]میراث رئیس جمهور پیش از خود [اوباما]را قبول نداشت. همین دلیل ساده باعث شد که همه چیز تغییر کند و ما اکنون با سیاست فشار حداکثری از سوی آمریکا و تلاش این کشور برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران روبرو هستیم. ما در به وجود آمدن این وضعیت هیچ تقصیری نداشته ایم. ما با حسن نیت مذاکره کردیم، با حسن نیت توافق کردیم و با حسن نیت این توافق را اجرا کردیم؛ اما ناگهان همه تحریم ها بازگشت و تحریم های جدیدی نیز علیه ما وضع شد.

وی گفت: من فکر می کنم هیچ کس نمی تواند حسن نیت ایران را زیر سؤال ببرد. در هشتم می 2018 [اردیبهشت 1397]وقتی آمریکا از برجام خارج شد، ما نیز می توانستیم کاملاً از برجام خارج شویم و در این صورت کار برجام تمام می شد. اما به درخواست سایر طرف های برجام به ویژه تروئیکای اروپایی [آلمان، فرانسه، انگلیس]تصمیم گرفتیم که این کار را نکنیم. من روز هفتم می [یک روز قبل از اعلام رسمی خروج آمریکا از برجام]با دیپلمات های اروپایی دیدار کردم و آن ها گفتند لطفاً فقط چند هفته صبر کنید تا ما راهکار های عملی در حوزه بانکداری، تجارت، بیمه، حمل ونقل، سرمایه گذاری و ... برای جبران اثرات خروج آمریکا از برجام پیدا کنیم. آن ها متعهد شدند که در 11 حوزه راهکار های عملی پیدا کنند تا ایران از مزایای برجام بهره مند شود، زیرا مطمئناً اگر یک توافق برای شما هیچ منفعتی نداشته باشد، هیچ دلیلی نیز برای ادامه حضور شما در آن توافق وجود نخواهد داشت.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه شرح داد: توافق برجام کاملاً به هم خورده است. همه می دانند که یک توافق در واقع توازنی از امتیازات داده شده و گرفته شده است. ایران دقیقاً تعهدات خود در برجام را اجرا کرد، اما چیزی که به دست آورد در واقع صفر بود. چرا باید در توافق بمانیم؟ آن ها از ما خواستند که فقط چند هفته صبر کنیم تا خروج آمریکا را جبران کنند. اما وعده آن ها تحقق پیدا نکرد. ما یک سال کامل صبر کردیم؛ یک سال کامل. ما به دیپلماسی و به اروپایی ها زمان دادیم تا به قولشان عمل کنند، اما نکردند؛ بنابراین در هشتم می امسال [18 اردیبهشت 98]ما گفتیم که دیگر بس است؛ دیگر نمی توانیم در توافقی که هیچ نفعی برای ما ندارد، بمانیم. اما باز هم تصمیم گرفتیم که این کار را به صورت گام به گام انجام دهیم و بین هر گام 60 روز زمان در نظر بگیریم تا هنوز فرصت برای دیپلماسی و برای آن هایی که اصرار دارند این مسئله را به نحوی مسالمت آمیز حل وفصل کنند، وجود داشته باشد.

عراقچی تأکید کرد: ما به اندازه کافی به آن ها فرصت داده ایم؛ در ابتدا یک سال کامل و پس از آن هم بازه های 60 روزه تا شاید دیپلماسی جواب دهد. از آنجا که تا به امروز راهکاری برای این مشکل پیدا نشده و تحریم های آمریکا نیز شدت یافته است، مطمئناً ما نیز روند کاهش تعهدات خود را همچنان ادامه خواهیم داد. واقعیت این است که ما روزی به سرانجام این روند خواهیم رسید، زیرا دیگر تعهدی باقی نخواهد ماند که بخواهیم اجرایش را متوقف کنیم.

وی اضافه کرد: در هر صورت ما حسن نیت خود را ثابت کرده ایم و انتظار داریم که حسن نیت ما از سوی طرف مقابل جبران شود، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است. من در اینجا می خواهیم به این نکته اشاره کنم که آنچه ایران اکنون انجام می دهد، در واقع طبق حقوقش ذیل برجام است. ما این کار ها را برای تلافی یا در راستای سیاست به اصطلاح کمتر در برابر کمتر انجام نمی دهیم. بر اساس برجام، این حق ماست. بر اساس بند 36 چنانچه پس از طی مراحل اولیه شکایت [که عراقچی تأکید می کند ایران همه آن مراحل را طی کرده است]طرف شاکی همچنان معتقد باشد که موضوع، مصداق عدم پایبندی اساسی می باشد، آن گاه شاکی می تواند موضع فیصله نیافته را به عنوان مبنای کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کرده و/یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ نماید که معتقد است موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی به شمار می آید.

عراقچی پس از قرائت بند 36 برجام تأکید کرد: این دقیقاً همان کاری است که ما در حال انجامش هستیم. ما تعهدات خود را به طور جزئی متوقف کرده ایم. چرا به طور جزئی؟ زیرا همان طور که گفتم، ما می خواهیم همچنان به دیپلماسی فرصت بدهیم تا بتوانیم توافق را حفظ کنیم. این نکته ای است که من می خواهم بگویم. ما تعهداتمان را کاهش می دهیم تا توافق را نجات دهیم، نه اینکه آن را از بین ببریم. هدف ما حفاظت از برجام و نجات آن است. به همین دلیل است که ما از گام های ساده شروع کردیم و به تدریج به سمت گام های دشوارتر پیش رفتیم. به همین دلیل است که ما بعد از برداشتن هر گام می گوییم که آماده ایم در صورت اجرای تعهدات طرف مقابل، به موقعیت اولیه یعنی اجرای کامل برجام بازگردیم.

وی در ادامه شرح داد: نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که ما هنوز به برجام پایبند هستیم. قرار نیست که ما به پایبندی کامل به برجام بازگردیم، زیرا همین حالا هم ما به برجام پایبند هستیم؛ بلکه قرار است ما به اجرای کامل برجام بازگردیم. ما به برجام پایبند هستیم و بر اساس حقوق خود ذیل بند 36 توافق اقدام به کاهش تعهداتمان کرده ایم. اگر منافع ما در برجام تضمین شود، ما آماده ایم تا اجرای کامل برجام را از سر بگیریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 3811

به "عراقچی: ایران هیچ تقصیری در رسیدن برجام به شرایط فعلی نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: ایران هیچ تقصیری در رسیدن برجام به شرایط فعلی نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید