من چطور می توانم ضد زن باشم؟

به گزارش مجله آزمون اول، از صبح از تمام خبرگزاری ها با من تماس گرفتند و درخواست کردند به ابهامات پیش آمده، پاسخ بدهم اما همه رسانه ها می خواهند در نهایت چیزی که خودشان دوست دارند را بکشند بیرون و فرقی نمی کند من چه بگویم. او از این که در بعضی رسانه ها ضد زن خطاب شده، ابراز تعجب کرد و با دلخوری شدید گفت: من چطور می توانم ضد زن باشم؟

من چطور می توانم ضد زن باشم؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه اعتماد نوشت: روز شنبه مصاحبه ای از معاون بانوان وزارت ورزش منتشر شد و حواشی زیادی را به دنبال داشت. دکتر مهین فرهادی زاد که تیر سال گذشته به این سمت منصوب شده است، در مصاحبه با خبرنگاران در خصوص مجوز فعالیت ورزشی بانوان در 3 رشته پاورلیفتینگ، بوکس و ورزش های زورخانه ای شرحاتی را ارایه کرد. این شرحات بلافاصله انتشار وسیعی در فضای مجازی پیدا کرد و نظرات مختلفی را برانگیخت. خیلی ها معاون وزیر را ضد زن خطاب کردند و بخشی دیگر ایراداتی علمی به نظرات فرهادی زاد وارد دانستند.

داستان از جایی شروع شد که درخواست مجوز 3 رشته ورزشی برای فعالیت بانوان به وزارت ورزش رسید. یکی بوکس که مدتی پیش فدراسیون بوکس دستور شروع به کارش را صادر نموده بود و حتی در سایت فدراسیون از زنان علاقه مند دعوت کرد تا برای شرکت در کلاس های آموزشی و دوره های آمادگی ثبت نام نمایند اما بعد از مدتی مجوز فعالیتشان باطل و به هیات های بوکس استانی گفته شد فعلا دست نگه دارند. رشته دوم پاورلیفتینگ است که هم پوشانی هایی با رشته وزنه برداری و پرورش اندام دارد. زنان کشورمان مدتی است در رشته وزنه برداری فعال شده اند و حتی تیم ملی زنان ایران سال گذشته برای نخستین بار به مسابقات جهانی اعزام شد. به همین دلیل گمان می رفت که مسئله ای در زمینه صدور مجوز برای رشته پاورلیفتینگ وجود نداشته باشد. ورزش سوم نیز که یک ورزش اصیل ایرانی به حساب می آید و کار کردن زنان در این ورزش بدون اشکال به نظر می رسید اما بعد از این که گفته شد، زنان نمی توانند در این رشته باستانی ایرانی کار نمایند، عده زیادی به این مساله اعتراض کردند.

با این پیشینه فرهادی زاد در مصاحبه اش روی این نکته تاکید نمود که مجوز فعالیت این 3 رشته در وزارت ورزش در دست آنالیز است. اما او در ادامه صحبت هایش جملاتی را بر زبان آورد که جنجال برانگیز شد. فرهادی زاد گفت: با توجه به این که در مبانی اعتقادی ما از زن به عنوان ریحانه یاد شده، نمی توانیم رشته ای را قبول کنیم که کل سیستم بدنی و فیزیولوژی او را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین مسائل پزشکی و ورزشی را مورد آنالیز قرار می دهیم.

او در خصوص رشته پاورلیفتینگ گفت:این رشته باید شرح بدهد که در چه حوزه هایی به دنبال فعالیت است. اگر بحث پرورش اندام را در نظر دارند به سرعت و پس از دریافت نامه پاسخ منفی می دهیم چون بحث پرورش اندام و حجیم شدن عضلات شیوه های خود را دارد که با شرایط زنان جور درنمی آید

او همچنین در خصوص ورزش زورخانه ای نیز به این نکته اشاره نمود که در فرهنگ ما این ورزش مردانه است و تعداد زنانی هم که علاقه مند به حضور در این رشته هستند، معدود است. از بین اظهارات معاون وزیر ورزش کلمات ریحانه، حجیم شدن عضلات و تعداد کم علاقه مندان به ورزش زورخانه ای محل اشکال شد.

بعد از این مصاحبه همان طور که گفته شد، رسانه های داخلی و خارجی با گزینش نکات جنجالی اظهارات فرهادی زاد، خبرهایی با مضمون مخالفت وزارت ورزش و جوانان با صدور مجوز برای 3 رشته مذکور منتشر کردند. بعضی رسانه های خارجی فرهادی زاد را زنی نامیدند که ضد زنان عمل می نماید. در توییتر و اینستاگرام بحث های زیادی به راه افتاد و بعضی از زنان این سوال را مطرح می کردند که چرا ما باید بابت حجیم شدن یا نشدن عضلاتمان به کسی جوابگو باشیم؟ کاربران با اشاره به محدودیت های جدیدی که برای دوچرخه سواری زنان در سطح کشور ایجاد شده، نظرات معاون وزیر ورزش را در راستای محکم کاری همان شرایط دانستند. در کنار این نقدها بعضی از صاحب نظران پزشکی نیز به مصاحبه فرهادی زاد واکنش نشان دادند. یکی از متخصصین فیزیولوژی به اعتماد گفت:هیچ تحقیق مشخصی در خصوص این که 3 ورزش بوکس، پاورلیفتینگ و زورخانه ای به فیزیولوژی زنان آسیب می رساند، انجام نشده است. این متخصص اضافه نمود: فرق چندانی بین بدن زن و مرد در واکنش به تمرینات ورزشی وجود ندارد. درست است که بدن مردان استرویید بیشتری فراوری می نماید و زنان کمتر اما این تفاوت چندانی ایجاد نمی نماید.

با این حال بعضی از افرادی که از نزدیک با دکتر فرهادی زاد آشنایی داشتند از اظهارات او ابراز تعجب کردند. فرهادی زاد سال ها در دانشگاه الزهرا در رشته های تربیت بدنی و مدیریت ورزش و فیزیولوژی تدریس نموده و طبق گفته دانشجویان به شدت بین شاگردانش محبوب بوده است. یکی از دانشجویان الزهرا به اعتماد در خصوص فرهادی زاد گفت: او همواره کسی بود که می گفت، زنان باید مستقل باشند و روی پای خودشان بایستند. او مدافع سرسخت ورزش کردن زنان بود و دانشجویان خیلی دوستش داشتند.

یکی دیگر از دانشجویان او که در یکی از تیم های ملی زنان مشغول به فعالیت است نیز ادعا کرد اینها نمی تواند حرف های دکتر باشد! او گفت: احتمالا این حرف ها را کس دیگری توی دهانش گذاشته. بیشتر افرادی که از نزدیک با معاون وزیر ورزش برخورد داشتند به این نکته اشاره نمودند که مصاحبه اخیر او با چیزی که در ذهن داشت، متفاوت است و قبلا فکر نمی کردند او کسی باشد که بخواهد در خصوص عضله داشتن یا نداشتن بدن هر فردی تصمیم گیری کند.

از زمان انتشار گزارش، خبرنگار اعتماد کوشش زیادی کرد تا با معاون وزیر ورزش تماس برقرار کند اما پیروز نشد. با این وجود آخر شب خود خانم دکتر با خبرنگار روزنامه تماس گرفتند! ایشان که دل پری از اتفاقات بعد از انتشار مصاحبه داشتند به این نکته اشاره نمودند که رسانه ها، حرف های او را بد بازتاب داده اند.

دکتر فرهادی زاد در گفت وگوی تلفنی اش با خبرنگار اعتماد گفت از صبح از تمام خبرگزاری ها با من تماس گرفتند و درخواست کردند به ابهامات پیش آمده، پاسخ بدهم اما همه رسانه ها می خواهند در نهایت چیزی که خودشان دوست دارند را بکشند بیرون و فرقی نمی نماید من چه بگویم. او از این که در بعضی رسانه ها ضد زن خطاب شده، ابراز تعجب کرد و با دلخوری شدید گفت: من چطور می توانم ضد زن باشم؟

او در ادامه با یادآوری کوشش هایش برای ارتقای ورزش زنان از دهه60 تا به امروز گفت که در همه این سال ها کوشش بسیار زیادی از قبیل ساخت سالن و برگزاری مسابقات برای تسهیل کردن ورزش زنان انجام داده و در واقع عمر و جوانی اش را در این راه گذاشته است. او همچنین به این مساله اشاره نمود که ورزشکاران زن زیادی را تحویل تیم های ملی داده است.

معاون وزیر ورزش در امور بانوان همچنین به تیترهایی که از مصاحبه اش بیرون کشیدند، واکنش نشان داد و گفت:خیلی جاها نوشته اند که من گفته ام با صدور مجوز این 3 رشته مخالفم. متن خبر را که خواندم، دیدم هیچ جایش چنین چیزی نوشته نشده چون اصلا من این حرف را نزدم. من گفتم درخواست این 3 رشته به دست ما رسیده و باید در خصوصش تصمیم گیری گردد. فدراسیون ها باید مستنداتشان را ارایه نمایند تا فرایند معمولش طی گردد. من در شورایی که مجوز صادر می نماید فقط یک رای دارم. همه آدم هایی که آنجا حضور دارند، صاحب نظر هستند و در حوزه های مخصوص به خودشان متخصص به حساب می آیند.

فرهادی زاد که نمی خواست این دیالوگ شکل مصاحبه داشته باشد و بیشتر می خواست، دلخوری اش از رسانه ها را بروز بدهد در واکنش به این سوال که بالاخره نظر شما چیست؟ پاسخ داد: من دیدگاه شخصی خودم را دارم و آن را بدون ترس اعلام می کنم اما قرار نیست نظر شخصی من به نتیجه نهایی ختم گردد.

او در ادامه اضافه نمود: رسانه ها باید از ورزش زنان حمایت نمایند اما گاهی اوقات با چیزهایی که منتشر می نمایند، باعث می شوند فشارها روی ما بیشتر گردد.

او گفت: گاهی بعضی از جریانات باعث می گردد اگر 5 قدم به جلو رفته بودیم به یک باره ده قدم به عقب برگردیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا قبول دارد سیاست دوگانه ای در اعطای مجوز ورزش زنان وجود دارد یا خیر و این که بالاخره نظرات علما و مراکز فرهنگی در کجای این پازل قرار می گیرد، گفت: دوره مدیریت من همزمان شده با درخواست مجوز این سه ورزش و من در خصوص همین سه ورزش می توانم اظهار نظر کنم. مراکز فرهنگی و دینی هم نظرات خودشان را دارند و باید لحاظ گردد.

او در پایان با ذکر این نکته که به زودی سرنوشت مجوز این 3 رشته صادر می گردد، گفت: اجازه بدهید تصمیم گیری در خصوص این 3 رشته انجام گردد و آن وقت در خصوصش می توانیم، بهتر حرف بزنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 13066

به "من چطور می توانم ضد زن باشم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "من چطور می توانم ضد زن باشم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید