10 شهر چین وضعیت هشدار قرمز آلودگی هوا اعلام می نمایند

رسانه های دولتی چین روز پنجشنبه 24 دسامبر (3 دی) گزارش کردند پس ازآنکه دست کم 10 شهر چین وضعیت هشدار قرمز برای مه دود اعلام کردند، به بیش از 100 میلیون نفر در این کشور توصیه شده است که در خانه بمانند.

10 شهر چین وضعیت هشدار قرمز آلودگی هوا اعلام می نمایند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آلودگی بخش های بزرگی از شرق و مرکز چین را پوشانده و دستور انجام اقداماتی برای رفع کردن این مه دود سمی صادر شده است.

این هشدار هنگامی اعلام می گردد که پهنه های وسیعی از این کشور چهارمین موج آلودگی خفقان آور را در این ماه را از سر می گذرانند.

به علاوه ایالت شرقی شاندونگ محل زندگی حدود 96 میلیون نفر که بعضی از 10 شهر تحت هشدار قرمز در آن قرار دارند، روز چهارشنبه برای نخستین بار تابه حال کل این ایالت در این بالاترین حد هشدار قرار داد.

تصور می گردد که این برای نخستین بار باشد که کل یک ایالت چین وضعیت هشدار قرمز اعلام می نماید.

این ده شهر از جمله شامل شهر تیان جین، یک کانون شکوفای صنعتی در شمال شرق چین است.

به گفته مقامات محلی، مقدارهای PM2.5 - ذرات معلق میکروسکوپی زیان بار که به اعماق ریه ها نفوذ می نمایند- در یکی از شهرهای در وضعیت هشدار قرمز، شهر شین شیانگ در ایالت مرکزی هنان در ساعات اول روز پنجشنبه تا حد 727 میکروگرم در مترمکعب بالا رفت.

این میزان PM2.5 سی برابر حداکثر مقدار توصیه شده قرارگیری در معرض این ذرات یعنی 25 میکروگرم در مترمکعب در طول یک دوره 24 ساعته است.

این بالا دریافت شدید هشدارها درباره وضعیت آلودگی هوای شهرها پس ازآن صورت می گیرد که در اوایل این ماه پکن تصمیم گرفت برای نخستین بار هشدار قرمز، بالاترین سطح هشدار در یک سیستم چهار رده ای را در پاسخ به نقدها فزاینده عمومی درباره برخورد دولت با مه دود مداوم در شهرها برای آلودگی هوای این شهر اعلام کند.

پایتخت چین در نیمه شب روز سه شنبه هنگامی که یک جبهه هوای سرد هوای آلوده را از این شهر بیرون کرد، وضعیت هشدار قرمز را لغو کرد.

اعلام وضعیت هشدار قرمز باعث شد که از جمله دستور تعطیلی کارخانه ها صادر گردد و نیمی از همه خودروهای خصوصی برحسب شماره پلاک از آمدن به خیابان منع شوند.

اداره ملی محیط زیست چین در بیانیه ای در روز پنجشنبه به 10 شهر بزرگ چین که در این بیانیه نامشان برده نشده بود، دستور داد سیستم های هشدارشان را ارزیابی نمایند و اضافه نمود که این شهرها باید اقدامات اضطراری کاهش گازهای خروجی را به مرحله عمل درآورند.

به نظر می رسد این تصمیم پکن در ابتدای این ماه راه برای اعلام هشدار قرمز از طریق سایر شهرها را که مدت ها بدون سروصدا متحمل امواج مداوم مه دود شده بودند، باز نموده است.

بر اساس نوشته روزنامه دولتی چاینا دیلی، علیرغم اقدامات برای مقابله با این مشکل مزمن، کیفیت هوا در ماه های نوامبر و دسامبر در بدترین وضعیت در سه سال گذشته بوده است.

این روزنامه به نقل از منگ فن، کارشناس آلودگی هوا در آموزشگاه پژوهش علوم زیست محیطی چین نوشت، آلودگی فزاینده ناشی از سوزاندن زغال سنگ مقصر این وضعیت است.

از طرف دیگر، شورای دولتی چین طرح هایی برای کاهش 60 درصدی در میزان آلاینده های عمده منشأ گرفته از نیروگاه های با سوخت زغال سنگ را تا سال 2020 اعلام نموده است.

سازمان زیست محیطی صلح سبز قبلاً در این ماه اعلام نموده بود که پکن ساخت 155 نیروگاه جدید با سوخت زغال سنگ را در سال 2015 تصویب نموده است.

صعود چین به مرتبه دومین اقتصاد بزرگ دنیا عمدتاً به نیروی برق به دست آمده از زغال سنگ ارزان و آلاینده وابسته بوده است.

درحالی که رشد مالی در چین در حال کند شدن است، برای این کشور مشکل است که خود از وابستگی به این سوخت رها کند، هر چند که آلودگی ناشی از آن باعث به خطر انداختن سلامت زیست محیطی و عمومی شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 12 آبان 1398 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 3003

به "10 شهر چین وضعیت هشدار قرمز آلودگی هوا اعلام می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 شهر چین وضعیت هشدار قرمز آلودگی هوا اعلام می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید