استرس، متهم شماره اول ضعف سیستم ایمنی

به گزارش مجله آزمون اول، زندگی آنلاین/ وقتی رویداد یا واقعه ای در زندگی رخ می دهد که توانایی کنارآمدن با آن را در خود نبینیم، دچار استرس می شویم. در چنین شرایطی است که بدن میزان قابل توجهی از هورمون استرس، کورتیزول، را ترشح می کند. ترشح مقطعی کورتیزول از کارکرد های معمول بدن انسان است و مزایایی، چون کاهش التهاب دارد، اما به مرور زمان و در بلندمدت، امکان وابسته شدن بدن به میزان قابل توجهی از این هورمون در خون وجود دارد. این اتفاق در نهایت تأثیر معکوس دارد و نه تنها به محدودکردن التهاب کمکی نمی کند، که به آن دامن می زند.

استرس، متهم شماره اول ضعف سیستم ایمنی

جواب برخی متخصصان به این سؤال که استرس چه تاثیری بر سیستم ایمنی بدن دارد کمی نگران کننده است؛ آن ها استرس را عامل 90 درصد بیماری ها و اختلال ها اعم از سرطان و نارسایی قلبی می دانند. فعال شدن برخی واکنش های شیمیایی به واسطه استرس و افزایش سطح کورتیزول، به باور آنها، بدن را به شیوه های گوناگون تحت تأثیر قرار می دهد. در ادامه به برخی از این تأثیرات اشاره می کنیم:

کاهش تعداد گلبول های سفید و سلول های کشنده طبیعی؛ رشد و گسترش بیشتر تومور ها در بدن؛ بالارفتن میزان عفونت های بدن و آسیب های بافتی

دیگر تأثیر استرس بر سیستم ایمنی بدن کاهش سطح لنفوسیت ها (lamphocytes) است: نوعی از گلبول های سفید خون که از بدن در برابر عفونت ها محافظت می کنند. هرچه سطح لنفوسیت ها در بدن کاهش پیدا کند، بدنمان در برابر ویروس هایی نظیر سرماخوردگی و تبخال آسیب پذیرتر می شود.

استرس شدید همچنین می تواند به اختلال هایی نظیر افسردگی و اضطراب منجر شود: اختلال هایی که خود به تنهایی نقش بسزایی در بروز التهاب دارند. وقتی بدن در بلندمدت و به طور مداوم درگیر التهاب ها می شود، سیستم ایمنی بدن ورای ظرفیتش فعالیت می کند، به مرور زمان ضعیف و ضعیف تر می شود، و در نهایت دیگر آن طور که باید و شاید قادر به محافظت از ما در برابر بیماری ها نخواهد بود.

افسردگی

استرس مداوم می تواند به شکل گیری احساس خشم، افسردگی، یا حتی ناامیدی در فرد منجر شود. با گذشت زمان، استرس می تواند به احساس درماندگی و به دام افتادن منجر شود و فرد قادر به تصمیم گیری درست نبوده و درباره هر مساله ای چه در زمینه حرفه ای و چه شخصی به شدت نگران می شود. در نهایت، استرس می تواند به احساس فرسودگی و ناتوانی منجر شود و این شرایط به واسطه تحت تأثیر قرار دریافت روابط شخصی و حرفه ای فرد شرایط را وخیم تر می سازد.

برای مقابله با تأثیر استرس بر خلق و خوی خود، حضور در فعالیت هایی که موجب می شوند منبع استرس را فراموش کنید مانند فعالیت های جسمانی یا مدیتیشن را مد نظر قرار دهید. فعالیت هایی که ذهن شما را هرچه بیشتر مشغول نگه می دارند را امتحان کنید.

وزن و سوخت و ساز

استرس و مسائل وزن اغلب دست در دست یکدیگر دارند. بر همین اساس است که هنگام احساس استرس، اضطراب یا افسردگی و به دنبال راهی برای کسب آرامش، برخی افراد به غذا خوردن پناه می آورند که اغلب نیز تمایل به مصرف مواد غذایی ناسالم و سرشار از قند، چربی، و کالری وجود دارد.

افزون بر این، استرس می تواند اثری مضر روی سوخت و ساز بدن داشته باشد، به ویژه می تواند به ذخیره چربی در بدن منجر شود که تنها تشدید اضطراب را به همراه دارد.

دنبال کردن یک سبک زندگی فعال می تواند با مشغول نگه داشتن ذهن و بدن، سوزاندن کالری های اضافی و بازگرداندن اعتماد به نفس در حل این مشکل تاثیرگذار باشد.

مسائل فشار خون

افرادی که در بلند مدت استرس را تجربه می کنند می توانند با مسائل سلامت مانند فشار خون بالا روبرو شوند. هورمون های استرس می توانند فعالیت قلب را افزایش دهند و با گذشت زمان این شرایط می تواند به تنگی عروق منجر شود.

اگر این شرایط درمان نشود، فشار خون بالا می تواند به حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود که هر دو می توانند مرگبار باشند. اگر به طور مداوم در سینه خود احساس درد می کنید، بی درنگ با یک پزشک صحبت کرده و در پی روش هایی برای کاهش استرس خود باشید.

ریزش مو

ریزش مو اغلب به واسطه افزایش سن در آقایان رخ می دهد، اما بانوان نیز آن را تجربه می کنند. این در شرایطی است که ریزش مو می تواند در نتیجه استرس مداوم و شدید شکل بگیرد و هر فردی در هر مرحله از زندگی را تحت تأثیر قرار دهد. به طور معمول، ریزش مو سطوح استرس را در فرد افزایش می دهد و به شکل گیری یک چرخه باطل اضطراب و افسردگی منجر می شود.

خبر خوب این است که راه هایی برای احیای مو های از دست رفته وجود دارند. نخستین گام، شناسایی منبع استرس و رسیدگی

به آن است. پزشک شما می تواند به این مساله کمک کرده و روش های درمانی که می توانند به تحریک رشد مجدد مو ها منتج شوند را ارائه کند.

کاهش ایمنی

تجربه استرس برای مدتی طولانی می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تضعیف کرده و شما را نسبت به بیماری ها آسیب پذیر سازد که از نمونه های کوچک مانند سرماخوردگی تا موارد جدیتر مانند آنفلوآنزا را شامل می شود.

برای کمک به مقابله با آثار استرس، خواب کافی و با کیفیت بالا، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم متشکل از میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و غلات سبوس دار و ورزش منظم را فراموش نکنید. اگر به طور مرتب مریض می شوید، با پزشک خود در باره چگونگی رسیدگی به منبع استرس یا هر موضوع سلامت دیگر که موجب بیماری در شما می شود، صحبت کنید.

درد معده

تجربه استرس در بلند مدت می تواند به احیای درد و تحریک پذیری در معده، روده و دیگر قسمت های دستگاه گوارش منجر شود. این شرایط می تواند خوردن، خوابیدن، کار کردن، یا ورزش کردن را سخت یا حتی غیر ممکن سازند.

هنگامی که اضطراب دارید و دچار استرس شده اید، بدن شما آدرنالین و هورمون هایی که می توانند جریان خون به دستگاه گوارش و دیگر قسمت های بدن را کاهش دهند، ترشح می کند. این شرایط می تواند مانع گوارش مؤثر غذا شود و به درد و ناراحتی منجر می شود. در این مورد، دارو هایی که برای درمان مسائل معده شکل گرفته اند ممکن است تاثیری در تسکین نشانه ها نداشته باشند. با دکتر خود صحبت کند تا روشی برای کاهش درد معده از طریق رسیدگی به منبع استرس بیابید.

بی خوابی

استرس می تواند چرخه خواب شما را دچار اختلال کرده و به بی خوابی منجر شود که یکی از طاقت فرساترین نتایج استرس است. استرس اغلب مانع خواب خوب شبانه می شود، زیرا مغز را هنگامی که باید در حال استراحت باشد، همچنان فعال نگه می دارد. متاسفانه، بی خوابی تنها می تواند استرس را تشدید کند و کسب آرامش و خواب راحت را سخت سازد. در شرایطی که مصرف دارو می تواند به بهبود این شرایط کمک کند، اما روندی طولانی مدت باید طی شود. با پزشک خود مشورت کنید تا تکنیک های کسب آرامش که به استراحت راحت تر به طور طبیعی کمک کنند را پیدا کنید.

درد آرواره

آیا تجربه فشار دادن دندان ها روی یکدیگر هنگام قرار دریافت در موقعیت های استرس زا را دارید؟ خبر خوب این است که شما در این زمینه تنها نیستید. استرس اغلب به فشار بر آرواره و ساییدن دندان ها روی یکدیگر منجر می شود که اگر به طور مکرر صورت بگیرد می تواند ضعف لثه، شکستگی دندان ها، و درد فراوان را موجب شود. در برخی افراد این شرایط می تواند آثار بلند مدت روی آرواره و دندان ها به همراه داشته باشد. در این موارد پزشک ممکن است استفاده از محافظ دهان در هنگام شب را تجویز کند. به طور معمول، محافظ دهان موقتی استفاده می شود، اما ممکن است طی فعالیت هایی مانند ورزش یا رانندگی که سطوح استرس را افزایش می دهند، ممکن است همچنان به استفاده از آن ها نیاز باشد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: همگردی
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: quiz1.ir شناسه مطلب: 13801

به "استرس، متهم شماره اول ضعف سیستم ایمنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس، متهم شماره اول ضعف سیستم ایمنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید